Hei,
Minulla ei ole henkilöä jonka asettaisin edunvalvojakseni.
Miten menettelen kun haluan ns. yleisen tai "julkisen/ yhteiskunnan edunvalvojan jos edunvalvontaa joskus tarvitsen?
Minkälaisen ja miten edunvalvontavaltuukseni teen?
Edunvalvonta
8
540
Vastaukset
- Anonyymi
Mene DVV:n sivuille ja etsit sieltä oikean lomakkeen itsellesi.
Lomaketta ei tosin voi täyttää ennalta vaikkapa alkamaan vuonna 2032, vaan edunvalvontaan pitää olla osoitettavissa oleva tarve. Edunvalvonta ei ole mikään leikkikalu. - Anonyymi
Edunvalvonta on aina viimeaikainen. Sinne ei kannata kevytmielisesti hakea
- Anonyymi
Siis oikeestikki, täältä et saa oikeita neuvoja, kuin ehkä DVtviraston sivuilta, muttet valtuutetun.
Edunvalvontavaltuutettu hoitaa tai tulisi hoitaa ne asiat joita haluatkin hänen hoitavan, valtuutettu voi olla sijaisenasi myöskin oikeudenkäynnissä ja oikeudellisissa asioissa.
Valtuutukseen ette tarvitse mitään lääkärintodistusta, kun taasen edunvalvontaan täysimääräiseen tarvitaan.
Hulluintahan tässä on se, että edunvalvontaa pystyy tekemään myöskin oikeusaputoimistot, ne jotka ovat hakeneet oikeuden yllä mainitusta virastosta (entinen maistraatti).
Edunvalvontavaltuutetuksi voitte valtuuttaa kenet te itse haluatte, mutta kummallista tässä on se, että tuon vsltuutuksen hyväksyy tai hylkää yllä mainittu virasto, vaikka suomaliassa on itsemääräämisoikeus.
Valtuutus tehdään kuin testamenttiki, sillä erolla, että kyse on valtuutus, eli otsikoksi "valtuutus, valtuutus tehdä se ja se asia (niin montaa kuin itse katsotte), valtuuttajan ja valtuuteun allekirjoitus päivämäärineen ja paikkakuntineen, osoitteet hyvä myös laittaa ja samaan aikaan läsnä olevina olevat kaksi todistajaa samoin kuin v ja v, ja ammatteineen.
Tässä näin lyhyesti.
T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V- Anonyymi
On välttämätöntä, että joku hyväksyy edunvalvojan, koska kyse ei ole aina asianomaisen omasta tahdosta tai edunvalvoja voi olla kykenemätön tai sopimataon tehtävään. Viranomaisen on muutenkin tiedettävä, onko edusnvalvojalle oikeasti tarvetta jo pelkästään valvonnan kannalta.
Näin lyhyesti, vaikka en ole edes asiaan perehtynyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On välttämätöntä, että joku hyväksyy edunvalvojan, koska kyse ei ole aina asianomaisen omasta tahdosta tai edunvalvoja voi olla kykenemätön tai sopimataon tehtävään. Viranomaisen on muutenkin tiedettävä, onko edusnvalvojalle oikeasti tarvetta jo pelkästään valvonnan kannalta.
Näin lyhyesti, vaikka en ole edes asiaan perehtynyt.Eli julkinen valta haluaa määritellä kuinka toimit yksityiselämässäsi?
On perusoikeus yksityisyyteen (löytyy ihan perustuslaista 10§) ja tuohon sisältyy jo lakiinkin kirjoittamaton itsemääräämisoikeus (taisi olla eurooppasopimus jossa se oli?).
" koska kyse ei ole aina asianomaisen omasta tahdosta tai edunvalvoja voi olla kykenemätön tai sopimataon tehtävään".
Nyt oli lähinnä kyse edunvalvontaVALTUUTETUSTA, ei tahdonvastaisuuksista, mikä periaatteessa on perustuslain vastaista, koska ei ilmene lakivarausta.
T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V
- Anonyymi
Jos otat julkisen edunvalvojan, saat käyttöösi(hoitajat) muutaman euron viikossa. Kukaan ei anna sinulle mitään, mitä rahoillasi tarvitsisit. Ehkä vain vaatteet päällesi.
Edunvalvoja voi myös myydä omaisuuttasi kulujen korvasmiseksi. Vasta kuoltuasi, perijäsi näkevät omaisuutesi tilanteen.
Etsi joku läheinen, joku edes. - Anonyymi
Kyllä se edunvalvoja sinulle sitten määrätään, jos niin sattuu. Siinä vaiheessa sinun ei tarvitse enää miettiä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851768Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1201174YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621050- 62936
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74856- 57800
Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli79798Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029796Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.45777Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39757