Edunvalvonta

Anonyymi-ap

Hei,

Minulla ei ole henkilöä jonka asettaisin edunvalvojakseni.

Miten menettelen kun haluan ns. yleisen tai "julkisen/ yhteiskunnan edunvalvojan jos edunvalvontaa joskus tarvitsen?

Minkälaisen ja miten edunvalvontavaltuukseni teen?

8

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene DVV:n sivuille ja etsit sieltä oikean lomakkeen itsellesi.

      Lomaketta ei tosin voi täyttää ennalta vaikkapa alkamaan vuonna 2032, vaan edunvalvontaan pitää olla osoitettavissa oleva tarve. Edunvalvonta ei ole mikään leikkikalu.

    • Anonyymi

      Edunvalvonta on aina viimeaikainen. Sinne ei kannata kevytmielisesti hakea

    • Anonyymi

      Siis oikeestikki, täältä et saa oikeita neuvoja, kuin ehkä DVtviraston sivuilta, muttet valtuutetun.

      Edunvalvontavaltuutettu hoitaa tai tulisi hoitaa ne asiat joita haluatkin hänen hoitavan, valtuutettu voi olla sijaisenasi myöskin oikeudenkäynnissä ja oikeudellisissa asioissa.

      Valtuutukseen ette tarvitse mitään lääkärintodistusta, kun taasen edunvalvontaan täysimääräiseen tarvitaan.

      Hulluintahan tässä on se, että edunvalvontaa pystyy tekemään myöskin oikeusaputoimistot, ne jotka ovat hakeneet oikeuden yllä mainitusta virastosta (entinen maistraatti).

      Edunvalvontavaltuutetuksi voitte valtuuttaa kenet te itse haluatte, mutta kummallista tässä on se, että tuon vsltuutuksen hyväksyy tai hylkää yllä mainittu virasto, vaikka suomaliassa on itsemääräämisoikeus.

      Valtuutus tehdään kuin testamenttiki, sillä erolla, että kyse on valtuutus, eli otsikoksi "valtuutus, valtuutus tehdä se ja se asia (niin montaa kuin itse katsotte), valtuuttajan ja valtuuteun allekirjoitus päivämäärineen ja paikkakuntineen, osoitteet hyvä myös laittaa ja samaan aikaan läsnä olevina olevat kaksi todistajaa samoin kuin v ja v, ja ammatteineen.

      Tässä näin lyhyesti.

      T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V

      • Anonyymi

        On välttämätöntä, että joku hyväksyy edunvalvojan, koska kyse ei ole aina asianomaisen omasta tahdosta tai edunvalvoja voi olla kykenemätön tai sopimataon tehtävään. Viranomaisen on muutenkin tiedettävä, onko edusnvalvojalle oikeasti tarvetta jo pelkästään valvonnan kannalta.

        Näin lyhyesti, vaikka en ole edes asiaan perehtynyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On välttämätöntä, että joku hyväksyy edunvalvojan, koska kyse ei ole aina asianomaisen omasta tahdosta tai edunvalvoja voi olla kykenemätön tai sopimataon tehtävään. Viranomaisen on muutenkin tiedettävä, onko edusnvalvojalle oikeasti tarvetta jo pelkästään valvonnan kannalta.

        Näin lyhyesti, vaikka en ole edes asiaan perehtynyt.

        Eli julkinen valta haluaa määritellä kuinka toimit yksityiselämässäsi?

        On perusoikeus yksityisyyteen (löytyy ihan perustuslaista 10§) ja tuohon sisältyy jo lakiinkin kirjoittamaton itsemääräämisoikeus (taisi olla eurooppasopimus jossa se oli?).

        " koska kyse ei ole aina asianomaisen omasta tahdosta tai edunvalvoja voi olla kykenemätön tai sopimataon tehtävään".

        Nyt oli lähinnä kyse edunvalvontaVALTUUTETUSTA, ei tahdonvastaisuuksista, mikä periaatteessa on perustuslain vastaista, koska ei ilmene lakivarausta.


        T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V


    • Anonyymi

      Jos otat julkisen edunvalvojan, saat käyttöösi(hoitajat) muutaman euron viikossa. Kukaan ei anna sinulle mitään, mitä rahoillasi tarvitsisit. Ehkä vain vaatteet päällesi.
      Edunvalvoja voi myös myydä omaisuuttasi kulujen korvasmiseksi. Vasta kuoltuasi, perijäsi näkevät omaisuutesi tilanteen.
      Etsi joku läheinen, joku edes.

    • Anonyymi

      Kyllä se edunvalvoja sinulle sitten määrätään, jos niin sattuu. Siinä vaiheessa sinun ei tarvitse enää miettiä mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      161
      7553
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5189
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      269
      2305
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      67
      2078
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2065
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1116
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1077
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1065
    Aihe