Edunvalvonta

Anonyymi-ap

Hei,

Minulla ei ole henkilöä jonka asettaisin edunvalvojakseni.

Miten menettelen kun haluan ns. yleisen tai "julkisen/ yhteiskunnan edunvalvojan jos edunvalvontaa joskus tarvitsen?

Minkälaisen ja miten edunvalvontavaltuukseni teen?

8

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene DVV:n sivuille ja etsit sieltä oikean lomakkeen itsellesi.

      Lomaketta ei tosin voi täyttää ennalta vaikkapa alkamaan vuonna 2032, vaan edunvalvontaan pitää olla osoitettavissa oleva tarve. Edunvalvonta ei ole mikään leikkikalu.

    • Anonyymi

      Edunvalvonta on aina viimeaikainen. Sinne ei kannata kevytmielisesti hakea

    • Anonyymi

      Siis oikeestikki, täältä et saa oikeita neuvoja, kuin ehkä DVtviraston sivuilta, muttet valtuutetun.

      Edunvalvontavaltuutettu hoitaa tai tulisi hoitaa ne asiat joita haluatkin hänen hoitavan, valtuutettu voi olla sijaisenasi myöskin oikeudenkäynnissä ja oikeudellisissa asioissa.

      Valtuutukseen ette tarvitse mitään lääkärintodistusta, kun taasen edunvalvontaan täysimääräiseen tarvitaan.

      Hulluintahan tässä on se, että edunvalvontaa pystyy tekemään myöskin oikeusaputoimistot, ne jotka ovat hakeneet oikeuden yllä mainitusta virastosta (entinen maistraatti).

      Edunvalvontavaltuutetuksi voitte valtuuttaa kenet te itse haluatte, mutta kummallista tässä on se, että tuon vsltuutuksen hyväksyy tai hylkää yllä mainittu virasto, vaikka suomaliassa on itsemääräämisoikeus.

      Valtuutus tehdään kuin testamenttiki, sillä erolla, että kyse on valtuutus, eli otsikoksi "valtuutus, valtuutus tehdä se ja se asia (niin montaa kuin itse katsotte), valtuuttajan ja valtuuteun allekirjoitus päivämäärineen ja paikkakuntineen, osoitteet hyvä myös laittaa ja samaan aikaan läsnä olevina olevat kaksi todistajaa samoin kuin v ja v, ja ammatteineen.

      Tässä näin lyhyesti.

      T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V

      • Anonyymi

        On välttämätöntä, että joku hyväksyy edunvalvojan, koska kyse ei ole aina asianomaisen omasta tahdosta tai edunvalvoja voi olla kykenemätön tai sopimataon tehtävään. Viranomaisen on muutenkin tiedettävä, onko edusnvalvojalle oikeasti tarvetta jo pelkästään valvonnan kannalta.

        Näin lyhyesti, vaikka en ole edes asiaan perehtynyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On välttämätöntä, että joku hyväksyy edunvalvojan, koska kyse ei ole aina asianomaisen omasta tahdosta tai edunvalvoja voi olla kykenemätön tai sopimataon tehtävään. Viranomaisen on muutenkin tiedettävä, onko edusnvalvojalle oikeasti tarvetta jo pelkästään valvonnan kannalta.

        Näin lyhyesti, vaikka en ole edes asiaan perehtynyt.

        Eli julkinen valta haluaa määritellä kuinka toimit yksityiselämässäsi?

        On perusoikeus yksityisyyteen (löytyy ihan perustuslaista 10§) ja tuohon sisältyy jo lakiinkin kirjoittamaton itsemääräämisoikeus (taisi olla eurooppasopimus jossa se oli?).

        " koska kyse ei ole aina asianomaisen omasta tahdosta tai edunvalvoja voi olla kykenemätön tai sopimataon tehtävään".

        Nyt oli lähinnä kyse edunvalvontaVALTUUTETUSTA, ei tahdonvastaisuuksista, mikä periaatteessa on perustuslain vastaista, koska ei ilmene lakivarausta.


        T. Professional of the word's and law, Lawetorder Z via V


    • Anonyymi

      Jos otat julkisen edunvalvojan, saat käyttöösi(hoitajat) muutaman euron viikossa. Kukaan ei anna sinulle mitään, mitä rahoillasi tarvitsisit. Ehkä vain vaatteet päällesi.
      Edunvalvoja voi myös myydä omaisuuttasi kulujen korvasmiseksi. Vasta kuoltuasi, perijäsi näkevät omaisuutesi tilanteen.
      Etsi joku läheinen, joku edes.

    • Anonyymi

      Kyllä se edunvalvoja sinulle sitten määrätään, jos niin sattuu. Siinä vaiheessa sinun ei tarvitse enää miettiä mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      71
      2993
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      48
      2618
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2255
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2158
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1966
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1732
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1320
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1319
    Aihe