Kompostointi

Anonyymi-ap

Voiko joku rautalangasta vääntää mitä uusi jätehuolto tarkoittaa? Käykö jatkossa yksi auto hakemassa biojätteen ja toinen sekajätteen?
Jos hankin oman kompostointi astian niin pitääkö olla ns. lämpökompostori?
Onko sekajätteille jokin tietty pakollinen tyhjennysväli?
Äimänkäkenä🤔

7

571

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Biojätteen hakee bioauto ja tavis roskiksen roskaauto. Molemmat kippaa jätteet samaan penkkaan. Keksitty vaan lisäkulu asukkaille. Lämpökompostori ainut hyväksyttävä bio kompostointiin ja senkin toimivuuden tulee joku julli tarkastamaan. Hulluksi on mennyt koko touhu

    • Anonyymi

      Kyllä kuorma-autoralli tontillesi alkakoon. Varsinkin kelirikkoaikaan kivaa kun tiet on paskana ja kukaan ei korvaa. Eikä siinä vielä kaikki. Kunta tosiaan velvoittaa tyhjentelemään määräväliajoin tuli jätettä tai ei. Niin ja jos päätätkin kompostoida niin mihin raijaat ne mullat ja kuka raijaa jos olet vanha tai raihnas?

      • Anonyymi

        Ei kompostin tyhjennys kummoinen homma ole. Sieltä tulee kärryllinen multaa, jonka saa hukattua tontilleen helposti.
        Jos on vanha ja raihnas, niin sellainen tarvitsee apua muihinkin pihatöihin. Omakotikäyttöön on järjetöntä hankkia haisevaa jäteastiaa. Naapurien kanssa yhteinen on astetta parempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kompostin tyhjennys kummoinen homma ole. Sieltä tulee kärryllinen multaa, jonka saa hukattua tontilleen helposti.
        Jos on vanha ja raihnas, niin sellainen tarvitsee apua muihinkin pihatöihin. Omakotikäyttöön on järjetöntä hankkia haisevaa jäteastiaa. Naapurien kanssa yhteinen on astetta parempi.

        Hihii. Helsinkiläisen kerrostalo hipin kommentti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hihii. Helsinkiläisen kerrostalo hipin kommentti.

        Meni ihan pikkusen pieleen. Oli varttuneen itäsuomalaisen omakotiasujan kommentti.


      • Anonyymi

        >> ... kuorma-autoralli tontillesi alkakoon

        Parissakin yhteydessä olen saanut kuvan, että kaksi viikkoa olisi tyhjennysväli?
        Rahasampo autofirmalle ja kukkaronkevennys asukkaalle.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      149
      10891
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5200
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2413
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1514
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      925
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe