Helsinki avoin taso surkea

Anonyymi-ap

Muistuupa mieleen Helsingin oikis avoin pari kurssia.

Oli haluttu kurssi täynnä Hesassa ja sellainen järjestettiin myös eräässä isossa kaupungissa, oli hinnakas kun oli toisen järjestäjän kautta oleva kurssi.

Opettaja-nainen kysyi ensin, onko täällä ketään ruotsinkielisiä. Eipä ollut, voi voi. Osa oli tullut Hesasta hotelliin yöksi kun se kurssi oli heille tärkeä ja maksoi vielä junamatkat /automatkan päälle.

Nainen opetti huonosti ja välillä fläppipaperit putosi ja konttasi sitten lattialla niiden perässä kuin huonossa sketsissä.

Antoi tehtäviä, joihin osaan ei itse osannutkaan antaa vastauksia fläpillään vaikka tosissaan yritti. Ne jäi auki. Olikohan ne jonkun muun tekemiä?

Jossain vaiheessa joku opiskelijoista, keski-ikäinen ukko, oli fläpillä ja opetti jotain omiaan, jotka oli ihan väärin. Sekava ja kaoottinen kurssi. Nainen oli koulutukseltaan tohtori.

Toinen kurssi. Mies oli ollut oikein tuomarinakin oman kertomansa mukaan, mutta opetti huonosti ja höpisi jotain että en tiedä kuka tuo lihava mies on noissa eu:n perustamiskokous valokuvissa mutta tuo lihava mies on aina noissa kuvissa plää -plää. On kyllä kova taso tosiaan, tämä kurssi oli Helsingissä. Ei oikein porukat läpäisseet tällä tasolla opetusta saatuaan niitä kynnystenttejä.

Eikö näissä ole mitään laatukriteerejä? Nuoret ei ehkä valita me vanhemmat ollaan kriittisempiä. Miksei pyydetä kurssien jälkeen nimetöntä palautetta.

3

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika surkeaa tasoa oli opiskelijakin, jos ei opetuksesta muuta irti saanut kuin nuo pienet sivuseikat!

    • Anonyymi

      Mitä sinä tavoittelet kannanotollasi? Purat jotain omaa pettymystäsi? Sivumennen sanottuna harvinaisen huono kirjallinen esitystaito sinulla. Jos opetuksen ymmärtäminen on samaa tasoa, kuten näyttää, en ihmettele turhautumistasi ja siitä purkautumistasi.

    • Anonyymi

      Surkeatasoisen opiskelijan silmin opetus näyttää surkealta, kun ei osata kiinnittää huomiota oleelliseen vaan juututaan vähäarvoisiin sivuseikkoihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      119
      4595
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      27
      3334
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3205
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      45
      2963
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      120
      2797
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      49
      2797
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2305
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2125
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1991
    Aihe