Sovittelu tulee pakolliseksi kuten Norjassa!

Anonyymi-ap

Sovittelua ajetaan kuin käärmettä pyssyyn.

Sovittelu sopii pikkupoikien kolttosiin jonka toimintaa voi johtaa AMK-tasoinen vapaaehtoisten ohjaaja, mutta vakavimmat asiat pitää jättää ammattilaisille.

Sitä ajetaan pakolliseksi köyhille ja perheväkivallan uhreille, oikeustuomioistuin säilyy temmellyskenttänä rikkaille -ja yhtiskunta maksaa. Köyhien "tuomareina " ovat sittten nämä alemmin koulutetut (esim Pirhan sovittelun johtajalla on vain AMK koulutus: https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105066585) kun yliopistosta valmistuneet lakimiehet ja tuomarit.

Oppineet (yliopisto) näkee paljon ongelmia sovittelussa:

Suuret riskit uhrille:
https://ensijaturvakotienliitto.fi/lahisuhdevakivallan-sovittelussa-vakavia-riskeja-uhrin-kannalta/

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009596405.html
Perheväkivaltaa ei pidä sovitella

https://yle.fi/aihe/a/20-10001718

Esim perheväkivalta: Aineistossa oli myös joitain sovitteluun tyytymättömiä ja lopputuloksen epäoikeudenmukaiseksi kokevia. He kokivat puutteita sovittelijoiden kyvyssä ohjata prosessia tai toisen osapuolen vastuunotossa. -Tämä tutkimus on valtion valtiolta itseltään tilaama ja tarkoitus estää pääsy taviksilta oikeuden pyhimpään tuomioistuimeen.-

Pöysti lausunnossaan vähän vielä toppuuttelee:
Pitäisikö alustavaan sovitteluistuntoon osallistumisesta säätää laissa?

Toimiva ja tehokas sovittelumenettely perustuu kaikkien osapuolten vapaaehtoisuuteen. Tämän vuoksi suhtaudun jossain määrin varauksella selvityksen kohdassa 5.3 pakollisesta sovitteluistunnosta esitettyyn. Kuitenkin Norjan sääntelyä ja kokemuksia sen soveltamisesta olisi perusteltua selvittää Suomessakin tarkemmin varteenotettavana vaihtoehtona. Norjassahan riita-asian käsittelyn alkuvaiheessa on prosessinedellytystä muistuttavana
seikkana selvitys siitä, että riitaa on yritetty ratkaista sovittelun keinoin

https://oikeuskansleri.fi/-/selvitys-tuomioistuimien-ulkopuolisen-riidanratkaisun-ja-sovittelun-kehittamiseksi

5

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanna Marinilla on vain AMK- kouluutus ja perkele pääsi pääministeriksi !

      • Anonyymi

        On yliopistotutkinto, sori


    • Anonyymi

      Kokemuksesta tiedä, ettei mikään sovittelu toimi, ellei siihen osallituminen ole vapaaehtoista. Joten turhaa melua tyhjästä.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Turhakkeet hoitaa asioita joiden pitäisi päästä oikeuteen. Jäävät piiloon kun sopimukset ovat salaisia. Oikeudenkäynnin asiakirjat ovat julkisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe