Sovittelu tulee pakolliseksi kuten Norjassa!

Anonyymi-ap

Sovittelua ajetaan kuin käärmettä pyssyyn.

Sovittelu sopii pikkupoikien kolttosiin jonka toimintaa voi johtaa AMK-tasoinen vapaaehtoisten ohjaaja, mutta vakavimmat asiat pitää jättää ammattilaisille.

Sitä ajetaan pakolliseksi köyhille ja perheväkivallan uhreille, oikeustuomioistuin säilyy temmellyskenttänä rikkaille -ja yhtiskunta maksaa. Köyhien "tuomareina " ovat sittten nämä alemmin koulutetut (esim Pirhan sovittelun johtajalla on vain AMK koulutus: https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105066585) kun yliopistosta valmistuneet lakimiehet ja tuomarit.

Oppineet (yliopisto) näkee paljon ongelmia sovittelussa:

Suuret riskit uhrille:
https://ensijaturvakotienliitto.fi/lahisuhdevakivallan-sovittelussa-vakavia-riskeja-uhrin-kannalta/

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009596405.html
Perheväkivaltaa ei pidä sovitella

https://yle.fi/aihe/a/20-10001718

Esim perheväkivalta: Aineistossa oli myös joitain sovitteluun tyytymättömiä ja lopputuloksen epäoikeudenmukaiseksi kokevia. He kokivat puutteita sovittelijoiden kyvyssä ohjata prosessia tai toisen osapuolen vastuunotossa. -Tämä tutkimus on valtion valtiolta itseltään tilaama ja tarkoitus estää pääsy taviksilta oikeuden pyhimpään tuomioistuimeen.-

Pöysti lausunnossaan vähän vielä toppuuttelee:
Pitäisikö alustavaan sovitteluistuntoon osallistumisesta säätää laissa?

Toimiva ja tehokas sovittelumenettely perustuu kaikkien osapuolten vapaaehtoisuuteen. Tämän vuoksi suhtaudun jossain määrin varauksella selvityksen kohdassa 5.3 pakollisesta sovitteluistunnosta esitettyyn. Kuitenkin Norjan sääntelyä ja kokemuksia sen soveltamisesta olisi perusteltua selvittää Suomessakin tarkemmin varteenotettavana vaihtoehtona. Norjassahan riita-asian käsittelyn alkuvaiheessa on prosessinedellytystä muistuttavana
seikkana selvitys siitä, että riitaa on yritetty ratkaista sovittelun keinoin

https://oikeuskansleri.fi/-/selvitys-tuomioistuimien-ulkopuolisen-riidanratkaisun-ja-sovittelun-kehittamiseksi

5

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanna Marinilla on vain AMK- kouluutus ja perkele pääsi pääministeriksi !

      • Anonyymi

        On yliopistotutkinto, sori


    • Anonyymi

      Kokemuksesta tiedä, ettei mikään sovittelu toimi, ellei siihen osallituminen ole vapaaehtoista. Joten turhaa melua tyhjästä.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Turhakkeet hoitaa asioita joiden pitäisi päästä oikeuteen. Jäävät piiloon kun sopimukset ovat salaisia. Oikeudenkäynnin asiakirjat ovat julkisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2085
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      182
      1520
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1401
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1209
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1108
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1050
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1010
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      894
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe