Moi! Oon siis 13v tyttö joka haluis alottaa motocrossin, oon n.160cm pitkä ja mönkköristä on paljon kokemusta mutta mopoista/crosseist huomattavasti vähemmän ( oon ajanu crossilla ehkä 3-5krt ) lähin rata on selvillä. Mutta haluisin tietää mistä kannattais ostaa crossi, ja minkä lainen ja mitä merkkiä? Sama homma varusteilla, mistä ne kannattais hankkia? Nopeita vastauksia tarvittais.
Haluisin alottaa motocrossin!!
1
344
Vastaukset
- Anonyymi
Moikka AP,
Lähtisin suosittelemaan sinulle 85cc tai sitten piikkistä (125cc). Esimerkiksi Yammun piikkiset ovat huomattavasti sirompia kun kilpailijoiden vastaavat. Kuitenkaan merkillä ei ole ns. väliä, vaan valitset sen mikä sinusta hyvältä tuntuu; sillä vaan on väliä ettet ota liian pientä tai liian isoa pyörää.
Mikäli olet ajanut crossilla, niin voit sen kokemuksen pohjalta hyvin päätellä, että olisiko se yksilö sinulle sopiva. Ehkä sen pohjalta, että sinulla on jo kokemusta pyörästä X.
Budjetti on myös iso osa pyörän ostoa, nyt kun tulet suhteellisen tuoreena lajiin, niin voisin jopa suositella, että pyörä olisi käytetty ja sitten kun lajin jatkuu, niin voi suunnitella esimerkiksi uutta pyörää..
Varusteisiin P A N O S T A! Ne on sun henkivakuutus :)
- Hyvä kypärä
- Ajolasit
- Ajosaappaat
- Polvisuojat tai polvituet
- Rintapanssari, sekä niskatuki
Näiden lisäksi ajohousut, paita ja hanskat. Ehdottaisin, että menet lähimpään kivijalkaliikkeeseen, missä voisit sovittaa oikeat koot ja tarvittaessa pyytää neuvoja. Mikäli ei liikkeestä lähde heti mukaan, niin näitä voit tilata eri nettikaupoista kuten 24MX jne, kunhan koko on tiedossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938138
- 403922
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html341241Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321122Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121020Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797