On järkyttävää uuden äidin

Anonyymi-ap

tilanne uudessa perehessään. Aina sama toistuu vaikka vaihtaa miestä, ne perheenongelmat ei poistu vaan toistuu ja lisääntyy.
Uusi äiti ei ole perheessä äiti eikä häntä kohdella äidin tavoin vaan lähes heittopussina ja ei kunnioiteta yhtään eikä anneta tilaisuutta olla äiti. Kaikki jhtuu että miehen eksä ei ole päässyt eroon miehestä ja lapset teke samoin kuin äiti. Uutta äitiä ei huomata eikä kunnioiteta. Yritän aina kaikkeni, mutta ei onnistu, lapset kiukkuaa sillon kun ovat täällä ja isä on se jolta kysytään jolle kerrotaan ja viedään lähes kokonaan uudelta naiselta. yhteisaikaa ei ole kun eksät vaatii miestä lastenhoitajaksi mutta ei tajuu että aikaa vaatiimyös uusi äitikin. Rasittavaa

7

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hauska lukea tätä palstaa rikotun perheen rikkojan kertoessa miten on ihanaa kun saa hajotettua perheen ja sen jälkeen alkaa estoitta haukkumaan ja arvostelemaan perheen ihmisiä. Siitä saa kuvan että rikkoja on onnellin ja taas on yksi tavoite saavutettu. Eihän se hauskaa toki ole lukea siitä, mutta kyllä se vetää hymyn huulille, kun lukee ihmisestä joka sitä tekee. Että mikä ihme siinä kiehtoo.
      Täytyy olla tekijällä todella todella huono itsetunto, eikä rajaa missään mitä tekee.

      Ensimmäinen työ on haukkua miehen eksä, ja saada riitaa aikaseksi miehen ja naisen välillä ja sitten vuorossa on miehen etäännyttäminen lapsistaan. Vielä haukutaan päälle kaikki ja koko suku saa kuulla kunnniansa. Sitten onkin muiden vuoro täällä kannustaa siihen muitakin, sillä harvoin rikkojaa täällä ojennetaan.
      Tää on ollut monen vuoden trendi jo, eikä loppua näy.
      Uskon että tähänkin viestiin vastataan jusuri haukkumalla minut, ja muut täysijärkiset ihmiset, ja kehutaan miten ihanaa on kun löysi perheellisen miehen ja sai perheen hajotettua, mutta eihän se rikkojan vika ollut, ei ollenkaan, lapset ja eksä olivat syyllisiä.
      Hm,, eikö tuo vähän naurata... miten voi olla tuollasia ja naisia vielä. Miehethän täällä ei käy eikä tee tätä, se on vaan naisten duuni tai harrastus.

      • Anonyymi

        Mistä sinä saat päähäsi että joku muu olisi rikkonut perheen kun mies itse , miehethän se olisi pitänyt itse tietää että oli naimisissa. Ei tartte syytellä aina sitä jonka mies on valinnut. Jostain syystähän sekin on niin ettei avioliitto sovi


    • Anonyymi

      Todella kulunut aihe netissä.
      Eihän lapsilla mitään uutta äitiä voi silloin olla kun heidän oma äitinsä on elossa.
      Minä en ainakaan koskaan sanonut isäni uutta vaimoa äidiksi, ja asioita kysellään tavallisesti isältä silloin kun ollaan isän luona.
      Et sinä mitenkään voi vaatia että pitäisivät sinua äitinään, sillä heillä on äiti.
      Ei ne tietysti helppoja asioita ole mitä uusperhe kohtaa, mutta se uusi nainen jos on kypsä ihminen niin voi olla hyvä ystävä lasten kanssa eikä valittele netissä mitä pitää tehdä kun lapset tulevat. Itse olet tehnyt valintasi ja mennyt yhteen miehen kanssa jolla on lapsia. Anna lasten pitää isänsä äläkä ala muuteelemaan asioita. Sillä se lapsuus aika on lopultakin hirveän lyhyt , ja tärkeintä on että miehelläsi on hyvät suhteet omiin lapsiinsa .
      Sitten on monesti niinkin että ne exät voivat kyllä keskustella toistensa kanssa omista lapsistaan se ei ole kiinni riippumatta ainoastaan että ottavat oman vanhemmuutensa vakavasti ,

      • Anonyymi

        Mutt ajankohtainen.
        Jokaisella palstalla täällä vatvotaan samoja aiheita vuositolkulla, millä itse olen vieraillut.
        Tämä perheenrikkominen on aina järkyttävää ja siitä pitää puhua. Ei ole oiekin että nmä suturat laahaavat kaikkien perheissä rikkoen . Ei ole oikein että lapsilta viedään isä ja pakotetaan hylkäämään omat lapset. Ei ole miehellä kaikki kotona, jos uskoo sutturoiden juttuihin. Lapsettoma elämä toki odottaa, mutta ei ole tervettä että isä lapsensa hylkää ja menettää omaisuutensa ja kaiken. Eniten se mies siitä kräsii. Ha suttura saa huonon naisen maineen, elä siinä sitten. Huh huh... onneksi ei ole lähipiirissä moisia näätiä, eikä tarvi pelätä omasta puolesta, sutturat ei ole koskaan olleet ...... arvoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutt ajankohtainen.
        Jokaisella palstalla täällä vatvotaan samoja aiheita vuositolkulla, millä itse olen vieraillut.
        Tämä perheenrikkominen on aina järkyttävää ja siitä pitää puhua. Ei ole oiekin että nmä suturat laahaavat kaikkien perheissä rikkoen . Ei ole oikein että lapsilta viedään isä ja pakotetaan hylkäämään omat lapset. Ei ole miehellä kaikki kotona, jos uskoo sutturoiden juttuihin. Lapsettoma elämä toki odottaa, mutta ei ole tervettä että isä lapsensa hylkää ja menettää omaisuutensa ja kaiken. Eniten se mies siitä kräsii. Ha suttura saa huonon naisen maineen, elä siinä sitten. Huh huh... onneksi ei ole lähipiirissä moisia näätiä, eikä tarvi pelätä omasta puolesta, sutturat ei ole koskaan olleet ...... arvoista.

        😂🤣😂🤣😂🤣😂


    • Anonyymi

      Kyllä uutta äitiä arvostetaan, ei ne vaan kehtaa sanoa. Miksi ei arvosteta ihmistä joka raataa ja hoivaa toisten lapsia ja ruokkii, pyykkää, opettaa, komentaa ja vaatii.
      Kyllä lapsille on opetettava että aikuista on kuunneltava ja uskottava, ja äitipuoli on aina heikommassa asemassa, niin miehen ja lasten oman äidin on lapsille sanottava lujasti, että uutta äitiä on kuunneltava ja toteltava, Kyllä lapset uskoo kun sanotaan, se on peliajasta pois, ulkoilusta ym leluista pois jos ei uskota. Lista vaan ja ruksia laittamaan. Äitipuoli on kuitenkin kaikkein tärkeä ihminen lapsen elämässä, joen jaksuja.
      Entinen äiti voisi näyttää esimerkkiä, miten uutta itiä kunnioitetaan, puhua hänestä kauniisti ja niiattava kun kohtaavat, ja esimerkki miten äitipuoli on osa ukua ja perhettä.

      • Anonyymi

        😂🦜🦜🤣😂


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3416
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2401
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      115
      1204
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      9
      993
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      48
      947
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      874
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      870
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      37
      726
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      198
      674
    Aihe