Mikä tätä kameraa vaivaa?!

Anonyymi-ap

Ostin käytettynä Olympuksen om de m5 ja oli tosiaan tarkastettu yms. Olen vielä aivan aloittelija, joten en tiedä ja olen aivan epätoivon partaalla D: että miten nämä aukon ja suljinajan toiminnot toimivat, kun kamera ottaa näitä VAIN mustavalkoisina, tai ainakaan en osaa säätää näitä värillisiksi... Osaako kukaan kertoa miten näistä saa värillisiä, vai onko se edes mahdollista. Myynti-ilmoituksessa ei tätä tietenkään kerrottu. Kiitos jo valmiiksi!

7

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No sen voin sanoa kameraa tuntemattakin, että aukko ja suljinaika eivät vaikuta siihen ottaako kamera mustavalko- vai värikuvia, vaan kyllä se väriasetus on kaivettava muualta valikoista.

    • Anonyymi

      No osaatko kertoa että mistä ne väritoiminnot voi sitten kaivaa:)

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nykyään kuvataan puhelimella, niiden kamerat ovat kehittyneet niin että niillä saa yhtä hyvät kuvat kuin noilla vanhoilla raahattavilla kameroilla.

      • Anonyymi

        No ei kyllä saa :D


      • Anonyymi

        Vielä ei kännykässä ole yhtä hyvin piirtäviä objektiiveja ja tarpeeksi isoja kennoja kuvaa muodostamassa, kuin kunnon isommalla kameralla. Kännykän kuva on yleensä rankasti käsitelty, jotta se näyttää hyvältä, mutta ei se kovin suurta suurennusta kestä. Alkaa reunan terävöinnit ja pikselimössöä paljastua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vielä ei kännykässä ole yhtä hyvin piirtäviä objektiiveja ja tarpeeksi isoja kennoja kuvaa muodostamassa, kuin kunnon isommalla kameralla. Kännykän kuva on yleensä rankasti käsitelty, jotta se näyttää hyvältä, mutta ei se kovin suurta suurennusta kestä. Alkaa reunan terävöinnit ja pikselimössöä paljastua.

        No, pitkän sivun ollessa 80 cm printissä kuvasuhteella 3:4 kuvan säilyessä ok laatuisena omalla kännykällä kuvatussa kuvassa on riittänyt minulle. Sama kuvan laatu on riittänyt myös esitelmätarkoituksiin suurella screenillä esitettynä jne. Jokainen toki määrittää tarpeensa, mutta tämä näin ammattilaisen näkökulmasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2941
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe