Ostin käytettynä Olympuksen om de m5 ja oli tosiaan tarkastettu yms. Olen vielä aivan aloittelija, joten en tiedä ja olen aivan epätoivon partaalla D: että miten nämä aukon ja suljinajan toiminnot toimivat, kun kamera ottaa näitä VAIN mustavalkoisina, tai ainakaan en osaa säätää näitä värillisiksi... Osaako kukaan kertoa miten näistä saa värillisiä, vai onko se edes mahdollista. Myynti-ilmoituksessa ei tätä tietenkään kerrottu. Kiitos jo valmiiksi!
Mikä tätä kameraa vaivaa?!
7
776
Vastaukset
- Anonyymi
No sen voin sanoa kameraa tuntemattakin, että aukko ja suljinaika eivät vaikuta siihen ottaako kamera mustavalko- vai värikuvia, vaan kyllä se väriasetus on kaivettava muualta valikoista.
- Anonyymi
No osaatko kertoa että mistä ne väritoiminnot voi sitten kaivaa:)
- Anonyymi
Katso käyttöohjeesta!
https://www.kayttooh.je/olympus/e-m5-mark-ii/käyttöohje - Anonyymi
Nykyään kuvataan puhelimella, niiden kamerat ovat kehittyneet niin että niillä saa yhtä hyvät kuvat kuin noilla vanhoilla raahattavilla kameroilla.
- Anonyymi
No ei kyllä saa :D
- Anonyymi
Vielä ei kännykässä ole yhtä hyvin piirtäviä objektiiveja ja tarpeeksi isoja kennoja kuvaa muodostamassa, kuin kunnon isommalla kameralla. Kännykän kuva on yleensä rankasti käsitelty, jotta se näyttää hyvältä, mutta ei se kovin suurta suurennusta kestä. Alkaa reunan terävöinnit ja pikselimössöä paljastua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vielä ei kännykässä ole yhtä hyvin piirtäviä objektiiveja ja tarpeeksi isoja kennoja kuvaa muodostamassa, kuin kunnon isommalla kameralla. Kännykän kuva on yleensä rankasti käsitelty, jotta se näyttää hyvältä, mutta ei se kovin suurta suurennusta kestä. Alkaa reunan terävöinnit ja pikselimössöä paljastua.
No, pitkän sivun ollessa 80 cm printissä kuvasuhteella 3:4 kuvan säilyessä ok laatuisena omalla kännykällä kuvatussa kuvassa on riittänyt minulle. Sama kuvan laatu on riittänyt myös esitelmätarkoituksiin suurella screenillä esitettynä jne. Jokainen toki määrittää tarpeensa, mutta tämä näin ammattilaisen näkökulmasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794