Valoo / Adola Oy konkurssi?

Anonyymi-ap

Kuulin naapurilta että heidän valokuitu tilauksensa Valoo- nimiseltä firmalta ei toteudu, koska yritys ilmeisesti painii talousvaikeuksissa ja on lähellä konkurssia. Pitääkö väite paikkansa, että Valoolta puskuri loppumassa ja sen takia kuitua ei kuulu?

Kyselen, koska harkitsen itse tilaamista kyseiseltä firmalta, nyt kun kuitu kotiin on ilmainen, mutta ei kiinnostaisi roikkua konkurssikypsän firman paperit sisällä ilman kuitua.

12

4995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin jos just kerännyt noin mojovan rahoituksen, päin vastoin. Ei noita investointeja ihan noin vaan saada tämmöisinä aikoina.

    • Anonyymi

      Valoo, Elisa ja Valokuitunen satsaa isot rahat valokuituun. Näissä kaikissa on sijoittajien rahoja takana ja lisää sijoitetaan jatkuvasti. Miksipä ei sijoittaisi, koska kunnollisista nettiyhteyksistä on pula. On yksi harvoja valopilkkuja rakennusalalla tällä hetkellä. Kuituräjähdys.

    • Anonyymi

      Ei näy enää toimarin kuvaa sivuilla?
      Yritystietojen mukaan aika pitkää miinusta näyttää…

      • Anonyymi

        johtuu ihan vaan siitä että toimitusjohtaja vaihtunut joulukuun alussa, sen takia ei näy vanhaa toimaria nettisivuilla :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        johtuu ihan vaan siitä että toimitusjohtaja vaihtunut joulukuun alussa, sen takia ei näy vanhaa toimaria nettisivuilla :)

        Kappas ! Taitaa olla tuulinen paikka ja kovat paineet.


    • Anonyymi

      Sijoittajat odottaa tulosta ei kai siinä sen kummempaa?

    • Anonyymi

      Ex-toimari lupasi rakentaa enemmän valokuitua kuin muut yhteensä. Kovat oli puheet. Nyt tuli tilinteon aika ja potkut.

    • Anonyymi

      Ilmankos yrittävät väkisin myydä, soittavat ja kulkevat kuin kulkukauppiaat. Netti pelaa erinomaisesti ilman tätä Valoota. Kyllä nyt on taas ihmisiä höynäytetty pahemman kerran.

      • Anonyymi

        Niin, mikä netti toimii erinomaisesti ja mihin tarpeeseen? Joillekin riittää ihan hyvin se 4g/5g mobiilinetti, toiset tarvii vaikka työntekoon sen verran paksumpaa piuhaa että mobiilinetti ei ole koskaan realistinen vaihtoehto.


    • Anonyymi

      Sijoittajien rahoilla noita kuituverkkoja tällä hetkellä rakennetaan, ei yksikään kuitufirma pysty tekemään nykyisen suuruisia investointeja tulorahoituksella. Nyt jaetaan tulevaisuuden markkinaa ja sen markkinaosuuksia. Harvalle alueelle kannattaa rakentaa useampi kuin yksi kuituverkko eli se joka ensimmäisen ehtii verkon alueelle rakentamaan saa käytännössä monopolin. Omaan kaupunginosaan kävi juuri näin että Valoo rakentaa nyt tällä hetkellä verkkoa ja muut luopuivat leikistä. Tosin alkuperäisestä aikataulusta ovat vuoden jo myöhässä, toivon mukaan saavat nyt tälle suvelle kaikki kaivuuhommat tehtyä ja pääsevät sen jälkeen tekemään kuituasennukset.

      Se on tietenkin mahdollista että joltain näistä uusista yrittäjistä loppuu rahoittajat kesken. Siinäkään tapauksessa en usko että nyt rakennettavat verkot loppuu toimimasta vaan todennäköisesti ongelmiin joutunut firma fuusioidaan johnkin kilpailijaan, tai viime kädessä kilpailijat ostaa verkot johonkin hintaan konkurssipesältä.

    • Anonyymi

      Meillä päin Valoo hoitanut hommansa niin huonosti, että tuskin pitkään pyörii tuolla asenteella ja toimimattomalla tuotteella. Voi olla, että käy juuri niin kuin tässä ketjussa mainittiin. Jokin kilpailija ostaa rakennetut ja osittain kesken jääneet kuituverkot pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      354
      2834
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1559
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1380
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      1078
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      1007
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      28
      978
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      943
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      918
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      908
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      849
    Aihe