Kuulin naapurilta että heidän valokuitu tilauksensa Valoo- nimiseltä firmalta ei toteudu, koska yritys ilmeisesti painii talousvaikeuksissa ja on lähellä konkurssia. Pitääkö väite paikkansa, että Valoolta puskuri loppumassa ja sen takia kuitua ei kuulu?
Kyselen, koska harkitsen itse tilaamista kyseiseltä firmalta, nyt kun kuitu kotiin on ilmainen, mutta ei kiinnostaisi roikkua konkurssikypsän firman paperit sisällä ilman kuitua.
Valoo / Adola Oy konkurssi?
12
5369
Vastaukset
- Anonyymi
keräsi 250 miljoonan euron rahoituspotin
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/valokuituyhtio-kerasi-250-miljoonan-euron-rahoituspotin/b4ad5573-0adf-4058-9e70-91e740f3076e - Anonyymi
Tuskin jos just kerännyt noin mojovan rahoituksen, päin vastoin. Ei noita investointeja ihan noin vaan saada tämmöisinä aikoina.
- Anonyymi
Valoo, Elisa ja Valokuitunen satsaa isot rahat valokuituun. Näissä kaikissa on sijoittajien rahoja takana ja lisää sijoitetaan jatkuvasti. Miksipä ei sijoittaisi, koska kunnollisista nettiyhteyksistä on pula. On yksi harvoja valopilkkuja rakennusalalla tällä hetkellä. Kuituräjähdys.
- Anonyymi
Ei näy enää toimarin kuvaa sivuilla?
Yritystietojen mukaan aika pitkää miinusta näyttää…- Anonyymi
johtuu ihan vaan siitä että toimitusjohtaja vaihtunut joulukuun alussa, sen takia ei näy vanhaa toimaria nettisivuilla :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
johtuu ihan vaan siitä että toimitusjohtaja vaihtunut joulukuun alussa, sen takia ei näy vanhaa toimaria nettisivuilla :)
Kappas ! Taitaa olla tuulinen paikka ja kovat paineet.
- Anonyymi
Sijoittajat odottaa tulosta ei kai siinä sen kummempaa?
- Anonyymi
Ex-toimari lupasi rakentaa enemmän valokuitua kuin muut yhteensä. Kovat oli puheet. Nyt tuli tilinteon aika ja potkut.
- Anonyymi
Ilmankos yrittävät väkisin myydä, soittavat ja kulkevat kuin kulkukauppiaat. Netti pelaa erinomaisesti ilman tätä Valoota. Kyllä nyt on taas ihmisiä höynäytetty pahemman kerran.
- Anonyymi
Niin, mikä netti toimii erinomaisesti ja mihin tarpeeseen? Joillekin riittää ihan hyvin se 4g/5g mobiilinetti, toiset tarvii vaikka työntekoon sen verran paksumpaa piuhaa että mobiilinetti ei ole koskaan realistinen vaihtoehto.
- Anonyymi
Sijoittajien rahoilla noita kuituverkkoja tällä hetkellä rakennetaan, ei yksikään kuitufirma pysty tekemään nykyisen suuruisia investointeja tulorahoituksella. Nyt jaetaan tulevaisuuden markkinaa ja sen markkinaosuuksia. Harvalle alueelle kannattaa rakentaa useampi kuin yksi kuituverkko eli se joka ensimmäisen ehtii verkon alueelle rakentamaan saa käytännössä monopolin. Omaan kaupunginosaan kävi juuri näin että Valoo rakentaa nyt tällä hetkellä verkkoa ja muut luopuivat leikistä. Tosin alkuperäisestä aikataulusta ovat vuoden jo myöhässä, toivon mukaan saavat nyt tälle suvelle kaikki kaivuuhommat tehtyä ja pääsevät sen jälkeen tekemään kuituasennukset.
Se on tietenkin mahdollista että joltain näistä uusista yrittäjistä loppuu rahoittajat kesken. Siinäkään tapauksessa en usko että nyt rakennettavat verkot loppuu toimimasta vaan todennäköisesti ongelmiin joutunut firma fuusioidaan johnkin kilpailijaan, tai viime kädessä kilpailijat ostaa verkot johonkin hintaan konkurssipesältä. - Anonyymi
Meillä päin Valoo hoitanut hommansa niin huonosti, että tuskin pitkään pyörii tuolla asenteella ja toimimattomalla tuotteella. Voi olla, että käy juuri niin kuin tässä ketjussa mainittiin. Jokin kilpailija ostaa rakennetut ja osittain kesken jääneet kuituverkot pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537820- 614380
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403993Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233912Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423310Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383218Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253205- 482933
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422731- 492484