Valoo / Adola Oy konkurssi?

Anonyymi-ap

Kuulin naapurilta että heidän valokuitu tilauksensa Valoo- nimiseltä firmalta ei toteudu, koska yritys ilmeisesti painii talousvaikeuksissa ja on lähellä konkurssia. Pitääkö väite paikkansa, että Valoolta puskuri loppumassa ja sen takia kuitua ei kuulu?

Kyselen, koska harkitsen itse tilaamista kyseiseltä firmalta, nyt kun kuitu kotiin on ilmainen, mutta ei kiinnostaisi roikkua konkurssikypsän firman paperit sisällä ilman kuitua.

12

5369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin jos just kerännyt noin mojovan rahoituksen, päin vastoin. Ei noita investointeja ihan noin vaan saada tämmöisinä aikoina.

    • Anonyymi

      Valoo, Elisa ja Valokuitunen satsaa isot rahat valokuituun. Näissä kaikissa on sijoittajien rahoja takana ja lisää sijoitetaan jatkuvasti. Miksipä ei sijoittaisi, koska kunnollisista nettiyhteyksistä on pula. On yksi harvoja valopilkkuja rakennusalalla tällä hetkellä. Kuituräjähdys.

    • Anonyymi

      Ei näy enää toimarin kuvaa sivuilla?
      Yritystietojen mukaan aika pitkää miinusta näyttää…

      • Anonyymi

        johtuu ihan vaan siitä että toimitusjohtaja vaihtunut joulukuun alussa, sen takia ei näy vanhaa toimaria nettisivuilla :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        johtuu ihan vaan siitä että toimitusjohtaja vaihtunut joulukuun alussa, sen takia ei näy vanhaa toimaria nettisivuilla :)

        Kappas ! Taitaa olla tuulinen paikka ja kovat paineet.


    • Anonyymi

      Sijoittajat odottaa tulosta ei kai siinä sen kummempaa?

    • Anonyymi

      Ex-toimari lupasi rakentaa enemmän valokuitua kuin muut yhteensä. Kovat oli puheet. Nyt tuli tilinteon aika ja potkut.

    • Anonyymi

      Ilmankos yrittävät väkisin myydä, soittavat ja kulkevat kuin kulkukauppiaat. Netti pelaa erinomaisesti ilman tätä Valoota. Kyllä nyt on taas ihmisiä höynäytetty pahemman kerran.

      • Anonyymi

        Niin, mikä netti toimii erinomaisesti ja mihin tarpeeseen? Joillekin riittää ihan hyvin se 4g/5g mobiilinetti, toiset tarvii vaikka työntekoon sen verran paksumpaa piuhaa että mobiilinetti ei ole koskaan realistinen vaihtoehto.


    • Anonyymi

      Sijoittajien rahoilla noita kuituverkkoja tällä hetkellä rakennetaan, ei yksikään kuitufirma pysty tekemään nykyisen suuruisia investointeja tulorahoituksella. Nyt jaetaan tulevaisuuden markkinaa ja sen markkinaosuuksia. Harvalle alueelle kannattaa rakentaa useampi kuin yksi kuituverkko eli se joka ensimmäisen ehtii verkon alueelle rakentamaan saa käytännössä monopolin. Omaan kaupunginosaan kävi juuri näin että Valoo rakentaa nyt tällä hetkellä verkkoa ja muut luopuivat leikistä. Tosin alkuperäisestä aikataulusta ovat vuoden jo myöhässä, toivon mukaan saavat nyt tälle suvelle kaikki kaivuuhommat tehtyä ja pääsevät sen jälkeen tekemään kuituasennukset.

      Se on tietenkin mahdollista että joltain näistä uusista yrittäjistä loppuu rahoittajat kesken. Siinäkään tapauksessa en usko että nyt rakennettavat verkot loppuu toimimasta vaan todennäköisesti ongelmiin joutunut firma fuusioidaan johnkin kilpailijaan, tai viime kädessä kilpailijat ostaa verkot johonkin hintaan konkurssipesältä.

    • Anonyymi

      Meillä päin Valoo hoitanut hommansa niin huonosti, että tuskin pitkään pyörii tuolla asenteella ja toimimattomalla tuotteella. Voi olla, että käy juuri niin kuin tässä ketjussa mainittiin. Jokin kilpailija ostaa rakennetut ja osittain kesken jääneet kuituverkot pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      7820
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4380
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      3993
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3912
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3310
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3218
    7. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      3205
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      2933
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2731
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2484
    Aihe