Valoo / Adola Oy konkurssi?

Anonyymi-ap

Kuulin naapurilta että heidän valokuitu tilauksensa Valoo- nimiseltä firmalta ei toteudu, koska yritys ilmeisesti painii talousvaikeuksissa ja on lähellä konkurssia. Pitääkö väite paikkansa, että Valoolta puskuri loppumassa ja sen takia kuitua ei kuulu?

Kyselen, koska harkitsen itse tilaamista kyseiseltä firmalta, nyt kun kuitu kotiin on ilmainen, mutta ei kiinnostaisi roikkua konkurssikypsän firman paperit sisällä ilman kuitua.

12

6661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin jos just kerännyt noin mojovan rahoituksen, päin vastoin. Ei noita investointeja ihan noin vaan saada tämmöisinä aikoina.

    • Anonyymi

      Valoo, Elisa ja Valokuitunen satsaa isot rahat valokuituun. Näissä kaikissa on sijoittajien rahoja takana ja lisää sijoitetaan jatkuvasti. Miksipä ei sijoittaisi, koska kunnollisista nettiyhteyksistä on pula. On yksi harvoja valopilkkuja rakennusalalla tällä hetkellä. Kuituräjähdys.

    • Anonyymi

      Ei näy enää toimarin kuvaa sivuilla?
      Yritystietojen mukaan aika pitkää miinusta näyttää…

      • Anonyymi

        johtuu ihan vaan siitä että toimitusjohtaja vaihtunut joulukuun alussa, sen takia ei näy vanhaa toimaria nettisivuilla :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        johtuu ihan vaan siitä että toimitusjohtaja vaihtunut joulukuun alussa, sen takia ei näy vanhaa toimaria nettisivuilla :)

        Kappas ! Taitaa olla tuulinen paikka ja kovat paineet.


    • Anonyymi

      Sijoittajat odottaa tulosta ei kai siinä sen kummempaa?

    • Anonyymi

      Ex-toimari lupasi rakentaa enemmän valokuitua kuin muut yhteensä. Kovat oli puheet. Nyt tuli tilinteon aika ja potkut.

    • Anonyymi

      Ilmankos yrittävät väkisin myydä, soittavat ja kulkevat kuin kulkukauppiaat. Netti pelaa erinomaisesti ilman tätä Valoota. Kyllä nyt on taas ihmisiä höynäytetty pahemman kerran.

      • Anonyymi

        Niin, mikä netti toimii erinomaisesti ja mihin tarpeeseen? Joillekin riittää ihan hyvin se 4g/5g mobiilinetti, toiset tarvii vaikka työntekoon sen verran paksumpaa piuhaa että mobiilinetti ei ole koskaan realistinen vaihtoehto.


    • Anonyymi

      Sijoittajien rahoilla noita kuituverkkoja tällä hetkellä rakennetaan, ei yksikään kuitufirma pysty tekemään nykyisen suuruisia investointeja tulorahoituksella. Nyt jaetaan tulevaisuuden markkinaa ja sen markkinaosuuksia. Harvalle alueelle kannattaa rakentaa useampi kuin yksi kuituverkko eli se joka ensimmäisen ehtii verkon alueelle rakentamaan saa käytännössä monopolin. Omaan kaupunginosaan kävi juuri näin että Valoo rakentaa nyt tällä hetkellä verkkoa ja muut luopuivat leikistä. Tosin alkuperäisestä aikataulusta ovat vuoden jo myöhässä, toivon mukaan saavat nyt tälle suvelle kaikki kaivuuhommat tehtyä ja pääsevät sen jälkeen tekemään kuituasennukset.

      Se on tietenkin mahdollista että joltain näistä uusista yrittäjistä loppuu rahoittajat kesken. Siinäkään tapauksessa en usko että nyt rakennettavat verkot loppuu toimimasta vaan todennäköisesti ongelmiin joutunut firma fuusioidaan johnkin kilpailijaan, tai viime kädessä kilpailijat ostaa verkot johonkin hintaan konkurssipesältä.

    • Anonyymi

      Meillä päin Valoo hoitanut hommansa niin huonosti, että tuskin pitkään pyörii tuolla asenteella ja toimimattomalla tuotteella. Voi olla, että käy juuri niin kuin tässä ketjussa mainittiin. Jokin kilpailija ostaa rakennetut ja osittain kesken jääneet kuituverkot pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      47
      1478
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe