TV-kokki, Burgerimies Akseli Herlevillä on ihotauteja mutta se ei yrittäjää lannista!

Anonyymi-ap

Päin vastoin Lohtajan reipas Bursamies laajentaa bisneksiään ja pian tullee aisapari Ossi Lahtisen oma Hodariketjukin. Suomessa köyhäkin voi kouluttautua vaikka juristiksi tai täysperävaunun kuljettajaksi mutta jos ei ole työkinttaita ei kukaan herätä sua peitoista!
Amerikka on siinä rajumpi että jos olet työtön ja ilman vakuutusta joudut kadulle, sillan alle makuupussiin ja sun omaisuus on jätesäkissä tyynynä sun pään alla.
Suomi ei ole yhtä raaka joten täällä on suojaverkkoja vaikkei perhe jeesais. Mutta täälläkin on yhä vaikeampi olla tekemättä mitään jos olet työ-ikäinen ja-kykyinen.
Rutiinit, aikainen herätys, työ jne ovat monelle jo utopiaa jos on tottunut pelaileen tietokoneilla vuorokausia läpeensä, kattoon kerralla parin vuoden sarjat kerralla suoratoistopalveluista.
Nyt alkoi rapukausi, metsissä on marjoja, ja lupaan että itse kalastettu kala maistuu taivaalliselta kun sen itse perkkaa ja valmistaa vaikkapa nuotiolla ja unikin maistuu!

6

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta Herlevillä Psoriasis, on sen liiton kummi, ja atooppinen ihottuma. Kova sälli ja puit!

    • Anonyymi

      Pirun lujilla vaan saada töitä? Täälläkin nää esim. PihlaPro, Kannustalo ihan alasajettuja. 200km työmatka suuntaan, kallista ajettavaa mielii kauemmaksi töihin.

    • Anonyymi

      Katkaise napanuora ja muuta työnperässä. Elämää on Eskolan ulkopuolellakin tai ryhdy mustalaiseksi niin kaikki etuudet tulevat ulottuvillesi.

    • Anonyymi

      Mielestäni Lyylin grillillä saa myös maukasta suupalaa, hah, lieneekö itse akselin reseptejä!

    • Anonyymi

      Herlevin ruokavalio sekä paino eivät tee hyvää autoimmuunisairaudelleen. Stressikään.

      • Anonyymi

        punainen liha ja erityisesti rasvainen punainen liha voi lisätä elimistössä sytokiinien määrää, joka voi pahentaa psoriasiksen oireita


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      116
      8325
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7548
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      9
      5165
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      81
      4816
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4599
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      204
      2939
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      120
      2812
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      34
      2742
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2354
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2227
    Aihe