Siirrettävä kaksiosainen ilmastointilaite

KLVM

Tietääkö kukaan löytyisikö Suomesta sellaista siirrettävää pömpelimallista kaksiosaista ilmastointilaitetta, jossa ulkoyksikössä on lauhduttimen lisäksi myös kompressori? Siis periaatteeltaan samanlainen kuin esim. Panan kiinteästi asennettavat ilmalämpöpumput mutta siirrettävää mallia, jossa ulkoyksikön letkupaketti on helposti pikaliittimin kytkettävissä lattialla seisovaan sisäyksikköön.

Olen noita joskus jenkeissä nähnyt, ja niissä on tosiaankin ollut myös kompura ulkoyksikössä, joka on hyvin kompakti ja varustettu jaloin sekä myös koukuin esim. ikkunakarmiin ripustamista varten.

Sellaisia vehkeitä kyllä Suomestakin löytyy, missä ulkoyksikössä on pelkkä lauhdutin ja puhallin. Näissä on vain ongelmana käyntiääni koska kompura sijaitsee huoneen sisällä olevassa pömpelissä! Sitten on tietenkin nuo tavalliset ilmastointipömpelit, joissa on samaan yksikköön yhdistetty höyrystin, lauhdutin, kompressori ja kaikki puhaltimet. Nämä ovat kuitenkin toivottoman tehottomia vehkeitä mutta kylläkin kovaäänisiä.

0

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        97
        1968
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        88
        1380
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1153
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        76
        1047
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        120
        1038
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        57
        893
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        47
        811
      8. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        792
      9. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        48
        761
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        713
      Aihe