Te joilla ei ole ollut kaasoa häissänne, miten olette pärjänneet? Kenelle esim. kirkossa annan kimppuni vihkimisen ajaksi? Muutkin saavat vastata!!
morjens!
6
1065
Vastaukset
- ...ex-kaaso
Ystäväni oletti (kysymättä minulta )minun olevan "automaattisesti" hänen kaasonaan häissä.Hän kuitenkin kysyi asiaa sitten myöhemmin ja lupauduin. Nyt hetki ennen häitä ei tule edes tekstiviestejä. Miten häät toimivat ilman kaasoa? Enhän voi toimia kaasona häissä joista en tiedä tuon taivaallista. En tiedä kuin paikan ja ajan. Ymmärrän toki, että morsiammella on ollut kiirettä, mutta ilman infoa on hieman vaikeaa olla avuksi..Siis kertokaa onko häät toimineet ILMAN kaasoa?
- morsiameen!!
Hei! Ota ihmeessä SINÄ yhteys morsiameen!! Sillä hän varmasti luulee, ettei sua kovinkaan kiinnosta koko hääjuttu, eikä itse "ilkeä" pyytää apua..? =)
- Huolestunut morsian
Minulla taas on asiat näin: kysyin läheistä ystävääni kaasoksi jo hyvissä ajoin (yli puoli vuotta ennen ensi kesän häitämme). Ystävä lupautui. Jonkin ajan päästä hän tuskaili minulle, ettei osaa/jaksa olla kaasona. Sanoin, etten vaadi kaasolta mitään ihmeellisyyksiä, pientä apua valmisteluissa, makutuomaruutta esim.hääpukuostoksilla ja henkistä tukea hääpäivänä. Sanoin myös ymmärtäväni, jos hän haluaa kieltäytyä tehtävästä. Kaaso lupasi miettiä asiaa.
Jonkin ajan kuluttua ystäväni olikin innolla hoitamassa kaason tehtäviään, järjesteli minulle täyttä päätä polttareita ja halusi muutenkin olla mukana häävalmisteluissa. Olin iloinen, että hän otti tehtävän vastaan.
Nyt taas on alkanut kuulostaa siltä, etteivät kaason hommat hänät sittenkään kiinnosta. Hän on pari kertaa jo ehdottanut että vaihtaisin kaasoa, mutta perunut kuitenkin sanansa.
Pelkään, että hän jättäytyy hommastaan viime hetkellä, silloin "kun mitään ei ole enää tehtävissä", eli alkaa olla jo myöhäistä saada ketään toista hänen tilalleen.
Minulla oli alussa pari muutakin kaasoehdokasta, mutta valitsin tämän läheisimmän ystäväni. Nyt alkaa huolettaa teinkö sittenkin väärän valinnan...- kaasoasi
Kun kerran kaasosi todella vaikuttaa ailahtelevaiselta kaasouden suhteen, niin auta sinä häntä. Tsemppaa ja vahvista häntä jutellen kaikista asioista, että "joo näin tehdään, näin on hyvä, kyllä sä osaat, rohkeutta vaan peliin" jne. Ymmärrän toisaalta kaasosi "hermoilun" sillä tehtävä on suuri ja vastuullinen, sitä stressaantuu väkisin, vaikka kuinka sanottais, ettei tarvitse tehdä "kaikkea", jotain pientä vain... Elikkäs tsemppiä vaan munkin puolesta hääjärjestelyihin! =)
- leilay
kädessä pysyy ilman kaasoakin...
alttarille polvistuessa pitää vaan vähän nostella ettei rimssut jää kaiteen ja mekon väliin :)
pärjäät ilman kaasoa, onhan sinulla varmasti muita "apulaisia" äitee sisko serkku tms
ja isot tytöt pärjää aina! - paniikkia
Kyllä pärjäät. Ihan ilman paniikkia. Joissain kirkoissa on kukkakimpulle oma telinekin saatavilla. Ettei tarvita niitä kaasoja seisomaan.
Mulla on meininki, että sisko ja paras ystävä ovat kaasoja. Sisko hoitaa sukulaiset ja ystävä autta näpräämään mitä näprättävää on. Ja tietenkin makutuomariksi mekkoreissuille tarvitaan ainakin toinen.
Kaasojeni tehtävä on varmistaa etten lähde litomaan viikko ennen häitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1584525Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville734287Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133436Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1313038- 1882762
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391787- 721562
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka591513Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1191260IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181185