Todistuksella haku

Riittääkö Amk hakemiseen todistus hyväksytyistä ylioppilaskokeista vai vaatiko myös, että koko lukion oppimäärä on käyty?
Kirjoitin aikoinaan äidinkielen, pitkän ruotsin, pitkän englannin, yhteiskuntaopin ja terveystiedon. Kurssit sen sijaan jumahtivat 64,5 kohdalla. Menin töihin ja olen vuosikaudet yrittänyt unohtaa tämän kalvavan epäonnistumisen. Kuinka toimia, kun olisi halua kouluttautua?

2

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksittäiset yo-kokeet eivät riitä, vaikka niitä olisi kuinka paljon. Täytyy olla ylioppilastutkinto. Jotta saisit sen tutkinnon, pitää olla lukio käyty tai ammattikoulu. Toisaalta pelkän ammattikoulututkinnon pohjaltakin voi hakea ammattikorkeakouluun.

      Mutta sinulla ei ole ammattikoulun päättötödistusta, ei lukion päättötodistusta eikä ylioppilastutkintoa. Ammattikorkeakoulun ovet ovat sinulta suljetut.

      Ehdotan, että hakeudut aikuislukioon, jossa suoritat puuttuvat lukiokurssit ja aloitat ylioppilastutkinnon alusta. Teet sen vuodessa tai korkeintaan puolessatoista vuodessa. Sitten olet vapaa hakemaan ammattikorkeakouluihin tai vaikka yliopistoon.

    • Anonyymi

      Tie ammattikorkeaan ei ole poikki. Voit hakea ja päästä ammattikorkeakouluun avoimen AMK:n väylän kautta. Ota itse selvää, mitä vaaditaan sinne, mihin haluat päästä!

      Kun aloitat nyt opinnot avoimessa AMK:ssa saatat olla jo vuoden kuluttua kelpoinen hakemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1879
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      162
      1844
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      364
      1646
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1247
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1199
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1081
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1032
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      991
    Aihe