Todistuksella haku

Riittääkö Amk hakemiseen todistus hyväksytyistä ylioppilaskokeista vai vaatiko myös, että koko lukion oppimäärä on käyty?
Kirjoitin aikoinaan äidinkielen, pitkän ruotsin, pitkän englannin, yhteiskuntaopin ja terveystiedon. Kurssit sen sijaan jumahtivat 64,5 kohdalla. Menin töihin ja olen vuosikaudet yrittänyt unohtaa tämän kalvavan epäonnistumisen. Kuinka toimia, kun olisi halua kouluttautua?

2

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksittäiset yo-kokeet eivät riitä, vaikka niitä olisi kuinka paljon. Täytyy olla ylioppilastutkinto. Jotta saisit sen tutkinnon, pitää olla lukio käyty tai ammattikoulu. Toisaalta pelkän ammattikoulututkinnon pohjaltakin voi hakea ammattikorkeakouluun.

      Mutta sinulla ei ole ammattikoulun päättötödistusta, ei lukion päättötodistusta eikä ylioppilastutkintoa. Ammattikorkeakoulun ovet ovat sinulta suljetut.

      Ehdotan, että hakeudut aikuislukioon, jossa suoritat puuttuvat lukiokurssit ja aloitat ylioppilastutkinnon alusta. Teet sen vuodessa tai korkeintaan puolessatoista vuodessa. Sitten olet vapaa hakemaan ammattikorkeakouluihin tai vaikka yliopistoon.

    • Anonyymi

      Tie ammattikorkeaan ei ole poikki. Voit hakea ja päästä ammattikorkeakouluun avoimen AMK:n väylän kautta. Ota itse selvää, mitä vaaditaan sinne, mihin haluat päästä!

      Kun aloitat nyt opinnot avoimessa AMK:ssa saatat olla jo vuoden kuluttua kelpoinen hakemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      145
      3597
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3579
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3123
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2490
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2122
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      24
      1346
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      90
      1155
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1017
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      68
      953
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      937
    Aihe