Sähkön johtaminen naapuriin

Meillä on vieressä rupunen kesämökkitontti. Meillä on sähköt ja olisi alkuun helppoa toimittaa meiltä sinne sähköä , ainakin remontin ajan - Ymmärtääkseni kaapelin veto rajan yli on kiellettyä ihan lain perusteella??

Mutta voinko käyttää sähkömoottorilla (pientä) generaattoria, jonka sähkön vien naapuriin?

36

3064

    Vastaukset 36

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taloa rakentaessa olen ottanut (ostanut) sähkön naapurista 30 m päästä. Luvallista vai ei, niin eipä sellaista tullut edes mietittyä.
      Kesämökistä puhuttaessa tulee mieleen etäisyys, se ei mahda jäädä muutamaan kymmeneen metriin? Pitäisi ainakin olla kunnon kaapeli ja liitokset kunnossa, jottei synny isoja jännitehäviöitä. En tiedä millaisille etäisyyksille esim, yleinen 2,5 mm2 jatkoroikka riittää, sen osannee joku laskeakin.

      • Anonyymi

        Roikka riittää juuri niin kauas kuin sillä on pituutta.


    • Anonyymi

      Raja ei ole este jos vierekkäiset tontit omia.
      50m vetää kepeesti 2.5m2 johdolla satunnaiseen käyttöön esim raksa ajaksi. Kompressorit ym.... voi olla että ei riitä kunnolla. Testaten selkee ja riippuu miten hyvä sähkö on lähdössä.

      • Anonyymi

        Ja lämmityskäyttöön eli jatkuvaa 2kw puhaltimeen ei ehkä riitä. Ainakaan ei yöksi kun ei valvonnan alla.


      • Anonyymi

        On vähän eroa jos oikosulkuvirta on keskuksella 100A tai sitten vaikka 700A


    • Anonyymi

      Loistava vedätys, mitä estää sen aggregaatin pyörittämisen siellä rupusella kesämökkitontilla ?

      • Anonyymi

        Varmaankin se, ettei siellä ole sähköä. "voinko käyttää sähkömoottorilla (pientä) generaattoria"😁


      • Diesel/bensa-aggregaatin käyttö olisi kallista ja meluisaa.

        Sähkö ilman perusmaksuja naapurista olisi näppärää. Se olisi todennäköisesti useita vuosia kestävä toimitus, kunnes joku käyttäisi 400000 - 500000 € uuden nykyaikaisen rakennuksen ja pihan rakentamiseen. Koska iso tonttikin on kallis, siihen ei mitään iham pientä rakennuskompleksia rakenneta.


    • Anonyymi

      Et voi. Sähkömoottorilla ei saa pyörltettyä generaattoria ja sähkön viemisesta naapuriin joutuu vankilaan.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö.
        Minulla on hitsauskone jossa kolmivaihemoottorilla pyöritetään tasasähkögeneraattoria.


      • Tuskin sentään vankilaan, mutta sakkoja voisi tulla. Jos laki puhuu syöttökaapelista, silloin sähkömoottri - generattori versio muuttaisi tilanteen.


    • Ei ketään kiinnosta jos työmaasähköt otat rajan takaa. Varsinkin jos kummatkin tontit sinun omiasia. Ei kannata alkaa järkeillä mitään erikoisuuksia.

    • Anonyymi

      Eikös silloin pidä liittyä sähköpörssiin ja myydä sitä kautta.

      • Anonyymi

        Minkälaisella kaapelilla ja liittimellä liitytään sähköpörssiin? Onko ihan tavallinen suko-pistoke ja rasia käytössä?


      • Anonyymi

        Kylkös.


    • Hyviä kommentteja. Matka ei ole pitkä - luokkaa 50 - 70 m. 3- vaihe-kaapelikin on valmiina, mutta oman käsityksen mukaan ihan lakikin kieltää rajan ylityksen kaapelille.

      Aluksi kyse olisi tosiaan vain remontista. Myöhemmin olisi mukava antaa sähköä pien- muotoisesti jääkaappiin, pumppuihin jne. Matkailu-autokin/-vaunu hyötyy suuresti sähkön syötöstä.
      Koska varsinaiisen asumuksen rakentaminen siirtyy naapuritontilla 10 -15 vuotta, ison tontin hyödyntäminen olisi luonnollisesti helpompaa kun saataviööa olisi verkkosähköä porakaivovettä paineella.
      Eikös kukaan tiedä ihan tarkkaa lakia täss äsuhteessa. Remonttikäyttö olisi lyhytaikaista, joten sen suhteen ei olisi ongelmaa, mutta jos käyttö on 10 vuotta, saattaa siitä narahtaa...

      • Anonyymi

        Ei mikään laki kiellä rajan ylitystä tai alitusta kaapelilla.
        Ainoastaan kaapelille sallitun virtarajan ylittäminen on vaarallista.
        Sähkön myyminen toiselle on sallittua jos kyseessä sähkölaitos ja siitä on olemassa erikseen määräykset ja pykälät.
        Sähkölaitoksen perustaminen taitaa olla melkoinen ruljanssi.


      • Jos epäilet ja et halua ottaa riskiä, niin voithan pyytää perustellusti sähköyhtiöltä lupaa siihen?
        Perustelee remontilla ja myöhemmällä liittymän tekemisellä väliaikaisen sähkön tarvetta. Tässä on kyllä se riski, että jos et saa lupaa tarvittavaksi ajaksi, niin saattavat tulla tarkastamaan mahdollisen luvattoman.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        💯⚽🔥🎳🔌📞☎️📱🔦🪠🧸🧺🩳🥾👢
        Usein tällä kysyttyä
        Sähköpätevyydet ja työalueet
        Sähköturvallisuuslaissa on määritelty seuraavat sähköpätevyydet:

        sähköpätevyys 1, eli S1: kaikki sähkötyöt
        sähköpätevyys 2, eli S2: enintään 1000 V sähkötyöt
        sähköpätevyys 3, eli S3: sähkölaitekorjaus.
        Aiemmat, ennen vuoden 1996 lakimuutosta myönnetyt pätevyystodistukset A, B, C, D ovat edelleen voimassa annetussa laajuudessaan.


        Sähköpätevyystodistuksen myöntämisen edellytykset

        Pätevyystodistukset myöntää Henkilö- ja yritysarviointi SETI OyLinkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä.

        Jotta voit saada pätevyystodistuksen, edellytyksenä on:

        soveltuva sähköalan koulutus
        soveltuva sähköalan työkokemus
        suoritettu sähköturvallisuustutkinto.
        Sähköpätevyysluokkien pätevyystodistusten saamisen minimivaatimukset hyväksytysti suoritetun sähköturvallisuustutkinnon lisäksi ovat:

        Sähköpätevyys 2, eli S2: soveltuva perustutkinto, esim. sähköasentaja, ja sen jälkeen hankittu kolmen vuoden työkokemus sähkölaitteistojen rakentamiseen ja töiden johtamiseen perehdyttävistä töistä.
        Sähköpätevyys 3, eli S3: koulutus voidaan korvata soveltuvalla työkokemuksella.
        Sähköpätevyys 1, eli S1: vähintään teknikon tai insinöörin koulutus ja riittävän laaja-alainen kahden vuoden työkokemus
        Rajoitettu sähköpätevyys 1: yliasentajan erikoisammattitutkinto ja vähintään kuuden vuoden työkokemus.
        Lue vaatimuksista tarkemmin SETI:n sivulta.Linkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä

        Sähköpätevyys 3 -luokan työalue
        Luokan S3 pätevyystodistus on työalueeltaan laitekorjauspätevyys, eikä oikeuta tekemään rakennusten laajoja sähköasennuksia.

        Mitä sähkötöitä luokan S3 urakoitsija saa tehdä?

        Enintään 1000V:n sähkölaitteiden irrottaminen paikoiltaan, niiden uudelleen kiinnittäminen ja rikkoontuneiden sähkölaitteiden ja -kalusteiden vaihtaminen uusiin ovat S3-urakoitsijan työalueeseen kuuluvia töitä. S3-urakoitsija saa asentaa yksittäisen ryhmäjohdon keskukselta tai asennusrasialta korjattavaa tai uutena asennettavaa laitetta, esim. ilmalämpöpumppu, tai laitekokonaisuutta, esim. nosto-ovi, varten muuttamatta keskuksen rakennetta.

        Sähkötyöt, joissa joudutaan asentamaan useita sähkölaitteita ja kaapeleita asennuskokonaisuudeksi, eivät kuulu S3-urakoitsijalle sallittuihin töihin.


        Oikeutta tehdä sähkötöitä ei tarvita muutamassa poikkeustapauksessa:
        maallikkotyöt
        eräät muut erityistapaukset tietyin edellytyksin (Sähköturvallisuuslaki 1135/2016, 56 §):
        sähköauton voimajärjestelmän sähkötyöt: töiden tekijän on oltava riittävästi perehtynyt kyseisen ajoneuvomallin sähköjärjestelmään ja sähkön vaaroihin
        maakaapelointiurakoissa kaapelin asentaminen ja peittäminen kaapeliojaan sähköurakoitsijan valvonnassa: työn tekijällä on oltava vähintään kahden vuoden kokemus kyseisestä työstä ja riittävät alan perustaidot
        vähäinen, kertaluonteinen sähkötyö, jos tekijällä on työhön oikeuttava pätevyystodistus, esimerkiksi yksittäisen pistorasian tai valaisinpisteen asennus
        tilapäisen sähkölaitteiston rakentaminen opetustarkoituksessa koulun laboratoriotiloissa, kun työtä ohjaa ja valvoo sähköalan ammattihenkilö
        sähköalan ammattihenkilön omaan tai lähisukulaisensa asuntoon tekemät sähkötyöt, eli niin sanotut kelpoisuustodistuksella tehtävät työt. Kelpoisuustodistuksen myöntää SETI Oy ja työlle on teetettävä varmennustarkastus.
        Sähköalan ammattihenkilö
        Sähköalan ammattihenkilön katsotaan olevan riittävän ammattitaitoinen valvomaan ja tekemään itsenäisesti koulutustaan ja työkokemustaan vastaavaa sähkö- ja käyttötyötä. Sähköalan ammattihenkilö on henkilö, joka on opastettu sähkötöihin ja lisäksi jokin seuraavista koulutus- ja työkokemusvaatimuksista täyttyy:

        suorittanut soveltuvan tekniikan alan korkeakoulututkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
        suorittanut soveltuvan sähköalan insinöörin tai teknikon tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
        suorittanut soveltuvan ammattitutkinnon, erikoisammattitutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöissä
        suorittanut soveltuvan ammatillisen perustutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut vuoden työkokemuksen sähkötöissä
        hankkinut kuuden vuoden työkokemuksen sähkötöissä ja riittävät alan perustiedot.
        Jos kyse on samankaltaisiin sähkölaitteisiin tai laitekokonaisuuksiin kohdistuvasta sähkö- tai käyttötyöstä, esimerkiksi elektroniikkalaitteiden huolto- ja korjaustyöt, voidaan edellä luetelluista poiketen soveltaa lievempiä koulutus- ja työkokemusvaatimuksia. Tällöin riittävän ammattitaitoiseksi tekemään kyseisiä töitä itsenäisesti katsotaan henkilö, jolla on kahden vuoden työkokemus kyseisestä sähkötyöstä ja riittävät alan perustaidot. Jos henkilöllä on soveltuva sähköalan koulutus, on hänellä oltava sen lisäksi vuoden työkokemus kyseisistä sähkötöistä.

        Usein kysyttyä


    • Anonyymi

      Naapurin kytkemiseen sähköihin kannattaa käyttää vaikka tiukkaa nilkkapantaa liittimenä.

      • Anonyymi

        En löytänyt mitään vastausta siihen saako ventovieras naapuri antaa roikalla sähköä sähköttömälle? Tilapäisesti tietenkin, esim. remontin tms ajaksi! Ei jatkuvasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En löytänyt mitään vastausta siihen saako ventovieras naapuri antaa roikalla sähköä sähköttömälle? Tilapäisesti tietenkin, esim. remontin tms ajaksi! Ei jatkuvasti.

        Saa antaa roikalla sähköä naapuriin siinä ei vaaraa laitonta.
        Mutta jos itse aurinko panelilla tuotat sähkön niin sitä ei saa myydä vaan pitää perustaa sähkölaitos.
        Näin hullu on laki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saa antaa roikalla sähköä naapuriin siinä ei vaaraa laitonta.
        Mutta jos itse aurinko panelilla tuotat sähkön niin sitä ei saa myydä vaan pitää perustaa sähkölaitos.
        Näin hullu on laki.

        Mistäs maasta tommosen lain löysit?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En löytänyt mitään vastausta siihen saako ventovieras naapuri antaa roikalla sähköä sähköttömälle? Tilapäisesti tietenkin, esim. remontin tms ajaksi! Ei jatkuvasti.

        Varokaa sopmimus eiitaa sähkön köytön korvauksesta


    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä naapuri ei saisi antaa naapurilleen sähköä roikalla tilapäisesti esim remontin tms ajaksi!? Edellytyksenä tietenkin että kulutus näkyy naapurin mittarissa. Selviö kuitenkin lienee että jatkuvaa lainaamista valojen, TV:n katselun yms suhteen tulee rajoja esim liittymis maksu, perus maksu ym.

    • Anonyymi

      Naapuri mökille omat aurinkosähköt. se riittää remontointiinkin, paitsi paineilmanaulapyssyyn, akku runkonaulain paras.

    • Anonyymi

      Siitä vaan linja pystyyn, ei sitä tule ketään kyselemään.

      • Anonyymi

        ....ketään??????


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ....ketään??????

        Joku turkulainen taas joka ei osaa Suomea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joku turkulainen taas joka ei osaa Suomea.

        Missä omat pilkut? Ensin kielioppi kuntoon ja sitten vasta muille vittuilemaan.


      • Anonyymi

        Meillä saaressa mökkityömaa. Ollaan vedetty naapurin sähkökeskuksesta meille työmaakeskus. Toisen puolen naapuri ilmoitti asiasta sähköyhtiölle ja täällä kävi neljä sähköyhtiön miestä tarkistamassa ja kuvaamassa homman ja nyt tuli nootti, että on sakon uhalla laitonta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meillä saaressa mökkityömaa. Ollaan vedetty naapurin sähkökeskuksesta meille työmaakeskus. Toisen puolen naapuri ilmoitti asiasta sähköyhtiölle ja täällä kävi neljä sähköyhtiön miestä tarkistamassa ja kuvaamassa homman ja nyt tuli nootti, että on sakon uhalla laitonta.

        Luultavasti tuossa on sellainen juttu, että työmaakeskus on niin pitkällä, ettei se ole turvallista. Tarkottaa esim sitä että vikatapauksessa sulake ei suojaa tarpeeksi nopeasti ihmisen henkeä (sydäntä). laki vaatii että sulake suojaa ja laukeaa vaaditussa ajassa, joten tuollainen voi olla sen takia esim: kielletty. Ja sähköyhtiöstä on tullut useampi kaveri toteamaan tilanne. ...

        Ite ostin naapuritontin ja kyselin sähköyhtiöltä että saako siihen vanhaa 1-vaihe liittymää takaisin ja eipä saanut vaan he ilmoittivat heti että halvemmaksi tulee kun vedät omasta sähköpääkeskuksesta sinne syötön ja se on eri kiinteistö kun tämä. Jos naapurista katkeaisi kaivuu työn johdosta sähköt, niin miksi ei voisi antaa sähköä väliaikasesti aidan ylite, kunhan on lain sallimat matkat ja kaapelit.


    • Anonyymi

      Sähköä vois jakaa usealle ja jakaa tuo siirtomaksu sitten kimpassa?🤑

      • Anonyymi

        Vois jos vois eli jos laki vaan sallis.


    • Anonyymi

      Jos ovat eri kiinteistöjä, verkkoyhtiö moittii liittymissopimuksen rikkomisesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1099
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      804
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      229
      672
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      522
    5. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      518
    6. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      48
      494
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      74
      490
    8. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      478
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      419
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      414
    Aihe