Koko maailman ryöstökalastuksella on huomattavan suuret ja tuhoisat seuraukset ! Televisiossakin on näytetty joskus miten kauhistuttavalla tavalla ryöstökalastusta tapahtuu: Troolarit vetävät perässään ylisuuria ja valtavan leveitä verkkoja, eikä tämä vielä riitä, sillä nykyään käytetään sellaisia laitteita, että päästään ihan merenpohjaan saakka. Tällä kalastustavalla otetaan ihan kaikki kalat pois merestä, eikä edes pieniä sinttejä heitetä takaisin mereen elävinä, jossa he voisivat jatkaa vielä kasvuaan ihan täysimittaisiksi kaloiksi. Paitsi että kalastetaan liian suuria määriä kerralla, niin myös kalastetaan aivan liian usein, niin että kalat eivät edes ehdi kasvaa täysimittaisiksi ja aikuisiksi, niin että ehtisivät edes lisääntymään !
Kaikilla merten ja järvien kaloilla on erittäin tärkeä osa koko luonnon ekosysteemissä: Kalat ovat ainoaa syötäväksi kelpaavaa ravintoa monille linnuille ja merten nisäkkäille, kuten hylkeille, mursuille, delfiineille, pingviineille ja valaille. Nykyään monien valaiden poikaset syntyvät nykyään niin heikkokuntoisina, etteivät ne jaksa elää kovin kauaa niiden emon hoidosta huolimatta. Sitten saamme nähdä kuvia, joissa valas emo kuljettaa selässä omaa kuollutta poikastaan jopa kahden viikon ajan. Myöskin pienten pingviinien joukkokuolemat, joissa on kuollut jopa tuhansia pingviinejä kerralla johonkin meren rannalle, johtuu ravinnon puutteesta. Eli nämä pingviinit eivät ole saaneet riittävästä ravintoa ja ovat nääntyneet nälkään !
Tätä aivan mieletöntä liikakalastusta tapahtuu ihan joka puolella maapalloa; Täällä Pohjoismaissa, Etelä-Euroopassa, Aasiassa, Afrikassa, Pohjois-Amerikan alueella, Etelä-Amerikan alueella ja koko Atlantin valtameren alueella aina Alaskaan saakka. Joissakin maissa on ammatti kalastajia, joille kalastus on heidän ainoa elinkeinonsa.
Mutta heidätkin on saatava ymmärtämään liikakalastuksen suunnaton haitta meren eläimille ja koko ekosysteemille. Köyhien kalastajien tulisi saada joku toinen työ tai riittävän suuret korvaukset kalastuksen lopettamiseksi . Kaikkien maiden ihmisille tulisi opettaa eläinten ja lintujen ja luonnon suojelua, kuten on tehty esim. Brasiliassa, jossa yritetään suojella harvinaisia eläimiä ja lintuja sukupuuttoon kuolemiselta, eikä vähiten Amazonin alueella.
LIIKAKALASTUS ON LOPETETTAVA HETI !
7
429
Vastaukset
- Anonyymi
Kuink palio o liikaa? https://images.cdn.yle.fi/image/upload/39-846017612615337b826
- Anonyymi
Niinpä . 20 vuotta sitten tonnikalan keskipaino saaliina oli n 1000 kg . Nyt alle 500 kg .
- Anonyymi
LINNUT PASKOVAT MERET, NE TÄYTYY HÄVITTÄÄ, HAIT JA MUUT HAITTA LAJIT.
IHMISTEN MÄÄRÄÄ TULEE RAJOITAA. - Anonyymi
LAJEJA KUOLEE SUKUPUUTTOON.
MILJOONIEN VUOSIEN AIKANA, ON PALJON ENEMPIKUOLLUT, KUIN MITÄ ON JÄLJELÄ JA LOPUTKIN KUOLEVAT AJALLAAN. - Anonyymi
Totta, typerää kuskata tonnikalaa, tänne Suomeenkin. Omissa järvissämme, paljon maukkaampaa kalaa.
- Anonyymi
Tonnikala ei ole tonnikalaa vaikka purkissa niin lukee. Mutta totta. Itse syön paljon järvikalaa ja purkitan myös särkikaloja säilykkeiksi. On parasta mitä tiedän.
- Anonyymi
Oletko kuullut ihmisten kalastuksesta? Katso täältä mitä se tarkoittaa
www.Jeesuspelastaa.com
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741