Kun avaan jonkin kuvan ja esim. muutan sen negatiiviksi tai muuten muokkaan kuvaa ja tallennan sen levylle jpeg:nä niin kuva muuttuu aivan oudoksi.Esim 320x200 kuva muuttuu hirvittäviksi palikoiksi ja värit vähenee vain muutamaan.Missä vika?
PSP ongelma
ihmettelevä avuton
6659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sä varmaan lisäät samalla jpg-kuvien pakkausta.
File - Save as > jpg - Options - Compression factor
en muuta mitään pakkausta tms. Tallennan vain jpeg:nä ja kun avaan sen uudelleen on kuva täysin pilalla.PhotoShopissa ei näköjään tapahdu samaa.Onko PSP:ssä jokin vialla vai mikä ihme siinä tapahtuu?!?
Siinä vaiheessa, kun valitset jpeg muodon, niin ennen talletusta valite kohta:
-Options.
Siellä on kohta:
Copression factor, josta voit hiirellä säätää, kuinka tiukkaan pakkaat.
Ääripäät ovat:
- Lowest compression, best quality. Eli pienin pakkaus ja paras laatu.
-Highes compression, lowest quality. Eli suurin pakkaus, pienin (rakeisin) laatu.
Sieltä voit säätää tallennusvaiheessa sitä, kuinka rakeiseksi kuva tallentuu ja samalla sitä kuinka "painava" kuvasta tulee.
Jos kuvasta tulee rakeinen ilman mitään säätöjä, niin kyseisessä kohdassa on ilmeisesti "esisäätö", joka painottaa pientä kokoa ja rakeista kuvaa.
http://digifaq.info/digifaq/4_jpeg.html
psp 8 ja 9 mä haluisin ne... voisitteko auttaa??
mm. tuolta.
http://www.ohjelmistot.com/Comersus/store/c_list_HotDeals.asp
Ja tuolta kokeilu versio
http://www.corel.com/servlet/Satellite?pagename=Corel3/Trials/Login&pid=1047023911984&cid=1047024437292