Marita Lindgren työskentelee kellokaupassa romaniasussaan

Anonyymi-ap

Marita Lindgren on kello- ja korukaupan myyjä Eskilstunassa

Julkaistu måndag 25 april 2016 kl 06.15

Eskilstunalainen Marita Lindgren päätti viime jouluna ottaa käyttöön perinteisen suomalaisen romaninaisen asun. Vanhemmat jännittivät saako hän pitää työpaikkansa koru- ja kelloketjun liikkeessä isossa ostoskeskuksessa, mutta työpaikka pysyi.

Eskilstunassa on ollut useita erilaisia romanihankkeita vuosien varrella. Parin vuoden ajan romanityötä on tehty kahden valtion tuella palkatun sillanrakentajan - romsk brobyggare - avulla. 20-vuotias Marita Lindgren on sillanrakentaja Richard Nymanin mielestä esimerkki siitä, kuinka luutuneita asenteita voidaan muuttaa.

"Valtaväestön on hyvä nähdä romaninaisia työssä näkyvillä paikoilla ja samalla myös romanien on hyvä nähdä, että jos joku toinen pystyy niin miksen minäkin."

- Richard Nyman, romsk brobyggare, sillanrakentaja -


Näkyvyys on myönteistä

Allianssihallitus laski nelisen vuotta sitten vesille suunnitelman Romsk inkludering, jonka mukaan 20 vuotta täyttävällä romaninuorella pitää olla vuonna 2032 samat mahdollisuudet työhön ja koulutukseen kuin muillakin. Marita Lindgren on omin voimin tavallaan jo saavuttanut valtiovallan kaksikymmenvuotisessa toimintasuunnitelmassa asettaman tavoitteen. Hän on itse hankkinut itselleen työpaikan, jossa viihtyy ja tahtoo jatkaa. Maritan valitsema romaniasu ei ole este.

"On kiva näyttää niillekin, jotka eivät ole romaneja, että romaninaiset haluavat olla töissä, olen tosi tyytyväinen, että olen saanut työpaikan."

- Marita Lindgren, myyjä -


Poliitikkojen tukea tarvitaan

Viime keväänä Eskilstunan kuntaan perustettiin vähemmistöneuvosto, jonka tehtävänä on edistää kaikkien kansallisten vähemmistöjen asioita. Neuvoston puheenjohtajana on ruotsinsuomalainen Nina Puiseva Tuncer (S) ja varapuheenjohtajuutta hoitaa niinikään suomalaistaustainen Ulla Grip (M).

Sillanrakentaja Diana Bollström uskoo, että yhteistyössä poliitikkojen kanssa työmarkkinoiden ulkopuolelle jääneen romaniväestönkin olot paranevat.

"Kun ihmiset saavat mahdollisuuden, niin he haluavat muuttaa oman elämänsä, varsinkin nuoret ja nyt on jo aika!"

- Diana Bollström, romsk brobyggare, sillanrakentaja -


Merja Laitinen

https://sverigesradio.se/artikel/6414519

1

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hienoa Marita!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3093
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      65
      656
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      613
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      561
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      537
    6. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      485
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      481
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      479
    9. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      470
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      17
      465
    Aihe