Mulla on ollut aika kovat kuukautiskivut. Äitini pelotteli kaikilla särkylääkkeillä, että aspiriinista saa anafylaktisen shokin. Ja luulin, että kaikki kipulääkkeet lisää verenvuotoa. Kun teininä vuosi paljon nenästä verta.
Nykyään käytän 500 mg pamolia, parasetamoli, Ladiva vadelmalehtikapseleita, inkivääriteetä, jotain chaita. Ja lämpötyynyä vatsalla.
Näin ne ovat ehkä siedettävät jos makoilen. Tietysti saattaa kestää tunti, että lääkkeet alkaa vaikuttaa.
Mutta viime vuonna olin kuntouttavassa työtoiminnassa ja sieltä pois kuukautisten takia. Joku lääkäri oli laittanut Pronaxenia reseptille.
Tuota olen kerran kokeillut, ja peräaukosta tuli verta, en muista oliko peräpukamia. Mutta en uskalla sitä käyttää.
Ja nyt pitäisi alkaa työllistymään, niin ei ehkä voi jatkuvasti olla töistä pois kipujen vuoksi.
Niin tehoaako teillä joku lääke kipuihin? Joka ei aiheuta verenvuototaipumusta?
Mitä lääkkeitä käytätte?
Anonyymi-ap
1
242
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4741703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781487Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641328Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H151299- 100885
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19846Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65726- 43724
Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7712Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15691