Espanjan kansallisessa Arkeologian museossa on alkanut mielenkiintoinen näyttely Gran Canariaa 1400 vuotta asuttaneesta Berbereihin kuuluneesta Amazigh kansasta. Amazight kansa elää vieläkin pohjois Afrikassa. Amazight kansan maat liitettiin Kastillan kruunuun 1487 Katolisten kuninkaiden (Castillan Isabel I ja Aragónin Fernando II).
https://elpais.com/cultura/2023-07-27/el-misterio-del-pueblo-amazigh-en-gran-canaria.html
Madridissa on avattu näyttely Gran Canariaa 1400 vuotta asuttaneista Berebereistä
8
306
Vastaukset
- Anonyymi
Haastoit suomalaiset juuri keskusteluun mistä heillä ei ole mitään kuvaa koska kysymyksessä on asia jota ei ole turistioppaissa eikä matkaesitteissä. Kanarian saarilla asuvat suomalaisetkin karttavat asiakeskusteluja koska se kaataa heidän maineen bilebimboina joka on vaikea, ja kallista- pakko sanoa- pitää yllä.
Lähtökohtaisesti suomalaisille Kanarian saarilla ei ole historiaa, ei kulttuuria. Kaikki tiivistyy yhteen sanaan: au-rin-ko.
Hyvä aloitus, muuten.- Anonyymi
On haastava aloitus.
- Anonyymi
Ei saanut keskustelua aikaan.
- Anonyymi
Espanja+historia+kulttuuri=mahdoton yhtälo suomalaisille. Espanja+aurinko+baari=toimiva yhtälö suomalaisille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Espanja historia kulttuuri=mahdoton yhtälo suomalaisille. Espanja aurinko baari=toimiva yhtälö suomalaisille.
Kyllä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Espanja historia kulttuuri=mahdoton yhtälo suomalaisille. Espanja aurinko baari=toimiva yhtälö suomalaisille.
Kyllä!
- Anonyymi
Elämme ajassamme.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713378
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541899Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471829Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591744- 771614
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3441558Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811409The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251165- 1581162