Autoala oppisopimus/työharjoittelu kokemuksia?

Anonyymi-ap

Oletteko olleet kukaan autoasentajaksi opiskelemassa oppisopimuksella? Itse olen vuoden nyt ollut ja haluaisin kuulla muiden kokemuksia. Itsellä on avannut silmät kovastikkin kuinka hankalaa tämä ala osaa välillä olla ja todella stressaavaa ainakin nykyisessä työpaikassa. Itseä ärsyttää paljon kova kiire ja uudelta mieheltä tehojen repiminen irti vaikka on kokematon ja takapakkeja tulee välillä, mutta tuntuu joskus että virheet on kovia maailmanloppuja esimiehille tai asiakkaalle ja virheistä moititaan " mikset vittu älynnyt tätä" "miksi vitussa muka et tuota huomannut". Käytännön töistä hankala ottaa kokemusta ja ottaa päähän miten joku homma menee jos on kiire ja ei saa kunnolla keskittyä asioihin kerrallaan. Mutta todella mukavaa oppia kaikkea uutta ja jännää mitä ei ole aikaisemmin tajunnut kun on värkännyt omia romuja ja työ itsessään on todella kivaa. Kertokaa ihmeessä jos on jotakin kokemuksia ihan palkattomasta työharjottelusta tältä alalta.

1

1188

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Työantajia, esimiehiä ja työkavereita on paljon erilaisia. Kuulostaa siltä, että työnantajasi halusi sinusta palkattoman ammattilaisen tuottamaan parempaa tulosta omistajien taskuihin. Uskon ja toivon, että paremmissa työpaikoissa ymmärretään, että aloittelija ja varsinkin kaltaisesi oppisopimuskoululainen ei ymmärrä samoja asioita eikä kykene samaan vauhtiin, kuin muut kokeneet.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe