Nyt on Orpolla muna kateissa pahasti

Anonyymi-ap

Meinaako tuo orpo pilata suomen maineen lopullisesti?
Nyt peli poikki ja hallitus nurin,ihan turhaa venkoilua koittaa siloitella asioita,vaikeudet vaan kasvaa.Soini oli oikeassa,SUURI VIRHE lähteä näitten persujen kanssa mihinkään-Täyttä kaaosta kotimaassa ja suomen maine ulkomailla on jo pilalla.
Olisi mies ja vetäsi jo johtopäätökset mutta näyttää valta himottavan liikaa.
Tässä ei vielä ole tullut edes kaikki esille,koittais nyt edes oman tonttinsa jotenkin pelastaa.Tässä saa kohta hävetä silmät päästään olemalla suomalainen.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009749475.html

19

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joudutko töihin uuden hallituksen takia? Loppuu se kotona makoilu.

    • Anonyymi

      Olen samaa mieltä.
      Historian paras hallitus.

      • Anonyymi

        Orpo ei hyväksy Rydmanin kirjoituksia. Silti Orpo hyväksyy Rydmanin olon hallituksessa. Vähän kuin sanoisin vaimolleni, että en tykkää sinusta mutta saat silti tehdä ruokaa minulle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Orpo ei hyväksy Rydmanin kirjoituksia. Silti Orpo hyväksyy Rydmanin olon hallituksessa. Vähän kuin sanoisin vaimolleni, että en tykkää sinusta mutta saat silti tehdä ruokaa minulle.

        Juuri näin!!!!


    • Anonyymi

      Kommareilta ei neuvoja vastaanoteta.
      Ne on aina väärässä.
      Suomi on konkurssissa.

    • Anonyymi

      Mellunmäen imaamina toimiva Abbas Bahmanpour totesi Ylen Islam-illassa suorasanaisesti, että homoseksuaalisuus on kielletty, ja että siitä seuraa shariassa kuolemanrangaistus. Ohjelmaan keskustelijana osallistunut työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtajana toimiva kansanedustaja Tarja Filatov (sdp.) ei nähtävästi pitänyt asiaa kummoisena pulmana, koska hän puhkesi nauramaan asiaa käsiteltäessä.

      – Islam suhtautuu homoseksuaalisuuteen moraalisena paheena. Rangaistus annetaan, homoseksuaalinen akti nähdään eli itse penetraatio nähdään neljän todistajan silmin eli ellei ne avoimella jollain torilla tee niin silloin sitä rangaistusta ei tule. Erittäin harvoin, erittäin harvoin rangaistuksia, Bahmanpour kertoi.

      Ohjelman juontajat pyysivät täsmennystä siihen, mikä on sharia-lain mukainen rangaistus homoseksuaalisesta teosta.

      – Se on kuolemantuomio, Bahmanpour totesi.

      Islamin opettaja Ahmad Fadil on sitä mieltä, että Suomessa pitäisi ottaa käyttöön sharialaki:

      – Kyllä kyllä, totta kai. Meille sopisi sharia-laki, Fadil kommentoi.

      Perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja Simon Elo tarttui Bahmanpourin lausuntoon ja esitti kummastuksensa siitä, miksi tällaisiin puheisiin ei kiinnitetä enempää huomiota:

      – Aika mielenkiintoinen tilanne, kun perussuomalainen konservatiivin pitää alkaa puolustamaan seksuaalivähemmistöjä. Ja aika erikoisen maltillisesti suhtaudutaan siihen, että sanotaan että homoseksuaalien pitäisi saada kuolemantuomio. Tämä on se asia, missä islam on ristiriidassa länsimaisen ihmisoikeuskäsityksen kanssa.

      Keskusteluun osallistunut perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immosen mitta tuli täyteen, kun hän kuuli Mellunmäen imaamin vahvistavan omin sanoin sen, että islamissa rangaistaan homoseksuaalisuudesta kuolemantuomiolla.

      – Ja sitten me vielä keskustellaan, että pitäisikö sharia-laki ottaa käyttöön. Ei missään tapauksessa, Immonen puuskahti.

      Ohjelmassa esitettiin pohdintoja sen puolesta, voisiko islam tulkita joitain koraanin kohtia uudelleen, paremmin nykyaikaan sopivaksi. Bahmanpouri ei hyväksynyt ajatusta uudelleentulkinnasta. Hänen mukaansa islamin laki on tullut jumalalta, ja että se on viimeisessä muodossa.

      Elo nosti vielä ohjelman lopussa Bahmanpourin käsittämättömän kommentin esille ja vaati SDP:n Filatovilta ja vihreiden Heidi Hautalalta kantaa asiaan:

      – Se mikä on minua tässä on huolestuttanut ja huolestuttaa yhä enemmän on se demarit ei uskalla puolustaa seksuaalivähemmistöjen tasa-arvoa ja vihreät eivät uskalla puolustaa seksuaalivähemmistöjen oikeutta elää Suomessa ilman tällaisia ajatuksia, Elo täsmensi.

      Filatov vastasi naurulla.

    • Anonyymi

      rkp toimii kuten Turkki nato- prosessissa

    • Anonyymi

      Orpon ja Henrikssonin lähtölaskenta on alkanut. Oma vallanhimo on ohittamassa kaiken muun.

    • Anonyymi

      Persut ne on jotka pilaa koko hallituksen, eivät ole hallituskelpoisia. On mahdoton toimia hallituksen kun jatkuvasti pelle persuilta tulee uutta ja uutta...
      Aivan väärä valinta oli ottaa hallitukseen ko porukka, kyllä Orpo olisi päässyt helpommalla jos kepu tai demarit olisi mukana olleet.

      • Anonyymi

        No voivoi, jäikö puolueesi ulkopuolelle?


      • Anonyymi

        Toisaalta ihan OK ottaa heidät mukaan. Nyt äänestäjät saa nähdä millaiset ne oikeasti ovat. Moni antoi äänensä ja luuli että se meni Soinin persuille kun se todellisuudessa meni Halla-Ahon natsi persuille.


    • Anonyymi

      Eihän tuota persujen sekoilua kukaan kestä neljää vuotta, parempi olisi puhaltaa peli poikki heti.

    • Anonyymi

      Näkeehän sen nyt jo tuosta rydmanin olemuksestakin ettei ole normaalisti kehittynyt.

    • Anonyymi

      Kyllä Orpon ja Henrikssonin pitäisi reagoida eikä odottaa, että joku ihme tapahtuisi.

      • Anonyymi

        Keskustan ei missään nimessä kannata lähteä romauttamaan kannatusta entisestään, eli sitä ei mukaan saada. Kokkarit ja Demarit eroaa kuin päivä ja yö, eli Orpo joutuisi nöyrtyä nuolemaan lattioita jos joutuu taas enemmistöhallitusta alkaa muodostaa.


    • Anonyymi

      Sydän on äärioikealla.

      • Anonyymi

        Tarkoitat varmasti: kivi on äärioikealla.


    • Anonyymi

      Minä kyllä tiedän kuka on tyytyväinen ettei lähtenyt persujen kelkkaan, se on Saarikko ja kaikki järkevät keskustalaiset. Eivät maalla asuvat ole rasiteja, kyllä keskusta saa äänet takaisin.

    • Anonyymi

      Kokoomuksen pitäis vaihtaa Orpo jämäkämpään pääministeriin joka lopettaisi tuon pelleilyn. Orposta ei siihen ole valitettavasti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6638
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3980
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3425
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1817
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1360
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1113
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1006
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      940
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      899
    Aihe