Vähävaraisen velkajärjestely

Onko tullut jotain uutta lakialoitusta tämän tiimoilta?
Jos oikein ymmärsin, uusi hallitus ajaa useampien velkaongelmaisten pääsyä järjestelyn piiriin. Koskeeko asia myös eläkeikäisiä? Onko tietoa?
5574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

On tullut ainakin sellainen uudistus, että velkajärjestelyn voi saada useita kertoja, jos niiden väli on vähintään 13 vuotta.

Äänestä

Hyvä tietää, että velkkiksen voi saada monta kertaa. Kolme on tavoite.

Äänestä

Vahinko ei tule koskaan kello kaulassa. Hyvä että tämä puute on nyt korjattu. Kriteerit ovat muilta osin kyllä edelleen liian tiukat.

Äänestä
  • Helsingin rosvot määrittävät muun maan metkut.

    Äänestä

Tarkoitatko varautunut vähin äänin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko tullut jotain uutta lakialoitusta tämän tiimoilta?
Jos oikein ymmärsin, uusi hallitus ajaa useampien velkaongelmaisten pääsyä järjestelyn piiriin. Koskeeko asia myös eläkeikäisiä? Onko tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu