Kauanko Menee Sakon Siirtymisessä Ulosottoon?

Anonyymi-ap

Olis sakko maksamatta jonka eräpäivä ollut juhannuksena eli reilu kk sitten. Ulosotosta odottanut kirjettä muttei mitään kuulu.
Kauankohan mahtaa mennä että menee tuonne ulosottoon sakko? Nyt kuun alku lähestyy ja vähävaraisena ois rahalle kova tarve, mietin että pystyisköhän venata syyskuuhun asti sen maksussa. Entä kauan menee ulosotosta sakkojen muuntoon, että joutuu istumaan? Onko viikkoja vai kuukausi?

5

2045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikeusrekisterikeskus lähettää sinulle noin puolen vuoden kuluttua kirjeen, missä se kertoo maksamattomasta sakosta ja ilmoittaa, että sakon voi maksaa myös osittain. Jos kirjeellä ei ole mitään vaikutusta, niin ehkä siitä puolen vuoden kuluttua ulosottomies antaa kuulua itsestään. Jos ulosottomies ei saa sakkoa perittyä, niin sen jälkeen ulosottomies ilmoittaa Riselle, ettei sakkoa ole saatu ulosmitatuksi, jolloin Rise siirtää sen oikeuteen muuntorangaistusmenettelyyn. Siitä ehkä, vuosi, niin saat haasteen ja asia menee oikeuteen. Vielä silloinkin sakon voi maksaa. Lusimaan joutuisit tapahtumasta ehkä kahden kolmen vuoden kuluttua.

    • Anonyymi

      Jos ei ole muuta tekemistä niin käy istumassa,kokemus sekin

      • Anonyymi

        Sopii eläkeläiselle, tai yhteiskunnan elätille, mutta ei sille, jolla on elämässään muitakin suunnitelmia.
        Kaikesta tulee moneen rekisteriin vuosikausia kestävä merkintä. Elätille ja eläkeläiselle sillä ei ole merkitystä, mutta muilla merkintä saattaa kolahtaa omaan nilkkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sopii eläkeläiselle, tai yhteiskunnan elätille, mutta ei sille, jolla on elämässään muitakin suunnitelmia.
        Kaikesta tulee moneen rekisteriin vuosikausia kestävä merkintä. Elätille ja eläkeläiselle sillä ei ole merkitystä, mutta muilla merkintä saattaa kolahtaa omaan nilkkaan.

        Yritän päästä elätin asemasta pois, mutta vielä elättinä.


    • Anonyymi

      Oikeuden määräämät sakot ovat ainoastaan muunto kelpoisia, ei passipoliisin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      118
      5402
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      276
      2206
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1773
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1220
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1197
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1120
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1119
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      153
      1116
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1098
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      83
      1047
    Aihe