kaikella kunnioituksella vaan uskovaisia kohtaan ja ei mulla ole mitään erikoisempaa uskontoa kohtaan vaikken olekaan siinä asiassa mikään intoilija. Vaan mulla on alkanut ravata kuuro uskovainen eräästä lahkosta ja tyrkyttää mulle "pelastusta". En ole asiasta järin innostunut , mutta kohteliasuudesta avaan oven ja näkeehän sen ku ovisilmässä välähtää että koton aollaan niin turha siinä on piilotella. Toivoisin pääseväni ko. tyypistä eroon kohteliaasti vaan enpä tiedä mitä sanoisi! Aikoinana luonani lappasi oikein urakalla jehovalaisia-pääsin eroon kun sanoin, että älkää tulko enää. Em. mun luon hyppääjä ei kuitenkaan ole jehovalainen.
Vastaukset 1
- -TP-
Kirjoitat vaan lapulle, että "älä enää tule, jos jatkat vielä ravaamista, niin soitan poliisit paikalle." Näytät sitten lapun sille kuurolle uskikselle luettavaksi, toivottavasti se tepsii. ;)
Jos tuo ei tepsi, niin ole sitten avaamatta ovea, vaikka ovisilmästä välähtäisi valoa. Mielestäni jokaisella ihmisellä on kuitenkin oikeus päättää omassa kodissaan, avataanko ovea täysin vieraille ihmisille odottamatta vai ei. Ihan jokaiselle vieraalle ihmiselle ei kuitenkaan aina tarvitse avata ovea, jos ei halua, siis mielestäni. Vaikka se olisi vähän niin kuin epäkohteliasta ja rumaa.
Minun edellisessä kodissani ovellani ravasi tosi usein jehovalaisia soittelemassa ovikelloa ja tiputtelemassa esitteitä postiluukkuun. En koskaan avannut niille ovea,vaikka ne kuulivat ihan varmasti minun olleen kotona tai ovisilmästä pilkahtaneen valoa. Kyllä aika pian loppui tuo ravaaminen.
Kristian, jos tuo kuuro uskis ravaa silti ovellasi, vaikka ette avaisi ovea, niin silloin tällaisessa äärimmäisessä tapauksessa on soitettava poliisit. Tuota katsotaan jo kotirauhan häirinnäksi. Kaikesta huolimatta toivotan rauhallisia koti-iltoja Sinulle! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1731905Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1541350Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2221002- 71897
- 57842
- 47783
- 93757
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63757Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200677Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151646