Kannattaa varoa mitä ajattelee.
Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen johtaja, apulaisprofessori Markku Jokisipilä arvostelee Helsingin Sanomien päätöstä julkistaa elinkeinoministeri Wille Rydmanin (ps) ja tämän entisen seurustelukumppanin yksityistä viestittelyä.
– Pidän Helsingin Sanomien päätöstä lähteä julkaisemaan ministerin vanhoja yksityisviestejä erittäin huonosti harkittuna, vaarallisena ja hämmästyttävänä, Jokisipilä kirjoitti perjantaina Facebookissa.
Jokisipilä sanoo ihmettelevänsä suuresti kaikkia niitä ihmisiä, jotka asian merkitystä edes pintapuolisesti pohdittuaan voivat pitää tällaista HS:n ratkaisua millään muotoa hyvänä ja kannatettavana asiana.
Hän sanoo ihmettelevänsä myös sitä, ettei HS:n päätöksestä ole noussut nyt nähtyä suurempaa yhteiskunnallista keskustelua ja kritiikkiä.
– Perustuslakimme 10 § toteaa, että "jokaisen yksityiselämä, kunnia ja kotirauha on turvattu" ja että ”kirjeen, puhelun ja muun luottamuksellisen viestin salaisuus on loukkaamaton”. Minusta on kestämätöntä, että tiedotusväline asettaa oman journalistisen harkintansa näiden perustuslain periaatteiden yläpuolelle, Jokisipilä arvostelee.
Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen johtaja, apulaisprofessori Markku Jokisipilä arvostelee Helsingin Sanomien päätöstä julkistaa elinkeinoministeri Wille Rydmanin (ps) ja tämän entisen seurustelukumppanin yksityistä viestittelyä.
– Pidän Helsingin Sanomien päätöstä lähteä julkaisemaan ministerin vanhoja yksityisviestejä erittäin huonosti harkittuna, vaarallisena ja hämmästyttävänä, Jokisipilä kirjoitti perjantaina Facebookissa.
Jokisipilä sanoo ihmettelevänsä suuresti kaikkia niitä ihmisiä, jotka asian merkitystä edes pintapuolisesti pohdittuaan voivat pitää tällaista HS:n ratkaisua millään muotoa hyvänä ja kannatettavana asiana.
Hän sanoo ihmettelevänsä myös sitä, ettei HS:n päätöksestä ole noussut nyt nähtyä suurempaa yhteiskunnallista keskustelua ja kritiikkiä.
– Perustuslakimme 10 § toteaa, että "jokaisen yksityiselämä, kunnia ja kotirauha on turvattu" ja että ”kirjeen, puhelun ja muun luottamuksellisen viestin salaisuus on loukkaamaton”. Minusta on kestämätöntä, että tiedotusväline asettaa oman journalistisen harkintansa näiden perustuslain periaatteiden yläpuolelle, Jokisipilä arvostelee.
Vastaukset 128
Vanhimmat
Persumielinen Jokisipilä sanokoot mitä haluaa, edellisten hallitusten politiikkoja on loattu milloin mistäkin toimittajien taholta.
Hiton onnellinen hesari sun muut lehdet eivät anna työrauhaa sortohallitukselle, Orpo kokoomus ei järin ihastuneita äärioikeistoon, samaa tapahtuu muualla euroopassa ja sen ulkopuolella. Itse aiheutetusta maahanmuuttosta se johtuu, saksa ja ruotsi on siitä hyvä esimerkki, mutta Orpo alkaa sortaa kansaa omilla ideologisilla tavoitteilla.
Toivon että Hesari onnistuisi tuhoamaan vielä paremmin saastan mikä pesiytynyt siihen
Sanoin mielipiteeni, yrität laittaa ajatuksiasi minun sanomaksi on sulla otsaa vääristellä.
Koita nyt vain sopeutua.
Toimeentulotukea saaville ostokortit ruokakauppoihin niin loppuu se rahan lähettely ulkomaille! Tilisiirroille loppu.
Markku Jokisipilä sanoi pari vuotta sitten ''en luokittele perussuomalaisia äärioikeistoon''
Hesarin poltaminen on mulle arkipäivää aion mennä osoittamaan mieltä hesarintoimituksen eteen
Ei Suomessa ole äärioikeistoa.
7:37
Olen pyytänyt tätä naistahalventavaa nimittelijän kommenttia poistettavaksi 6 kertaa.
Onko poliisiasia?
Beng
"""Toivon että Hesari onnistuisi tuhoamaan vielä paremmin saastan mikä pesiytynyt siihen"""
Aamen!!!
Olet siis, Pertikki, sinäkin vihdoin huomannut sen, kuinka paljon saastaa Hesariin on pesiytynyt.
Jospa hän kuuluu siihen uskontoon, missä kaikki hiuksensa paljastavat naiset ovat huoria.
Minkäs poliisi sille voisi tehdä, sillä Suomessahan on kaikkien saatava harjoittaa uskontoaan vapaasti. Olisi rasistista, jos poliisi siihen puuttuisi.
Äläs Tellu vääristele.
Tiedät jo, ettei tuo ole totta.
Beng
Lienee joku sellainen, jonka prinssinakilla ei mitään tee.
14:30
Tai oikeastaan.....jospa kirjoittaja olitkin sinä.
En tahtoisi uskoa, mutta ilmaannuit vasta tuohon paikkaan ja vasta nyt kirjatulla nimimerkillä.
Beng
Te olette pahempia nimittelijöitä...
Minähän olen enkeli. Miten voisin nimitellä?
Beng
Voi voi. Itepä menit Pertikki äänestämään Sannan käskystä sdp:tä ja nyt vihreät ja vassarit itkee nillittää ku ei palkakas mittää saaneet. Sanna sai äänet mut ei tarpeeks.
Nyt pitää jyystää sit persuja ku niin suututtaa. Ei kasvokkain kuitenkaan.
Totta on, mitä tutkija kirjoittaa. Yhteiskunnallinen merkitys noilla vitsinä heitetyillä kirjeillä on olematon. Ei mitään merkitystä, pelkkää tyhjää täytettä ja niiden julkaiseminenon hyvä todiste lehden ala-arvoisesta tasosta.
Hs alkaa olla jo roskalehdistöä.
Näin on. Irtisanoin jo tilauksenikin.
Tavallisen kansalaisen näkökulmasta tätä hallitusta ei olisisi pitänyt syntyä, se vaan syntyi.
Saattaa olla taloudessa taantuma pitemmän aikaa, aiemmat ei kaikki mutta on huonoina aikoina tehneet velkaa että pidetty huolta huonompi osaisista, hyvinä aikoina lyhennetty velkaa.
Huonosta ajasta johtuen emme todennäköisesti taevitse niin paljon maahanmuuttoa, suomen tilanne sen verran huono että tarvitsemme työperäistä aina jatkossakin huonoinakin aikoina.
Pakolaisnäkökulmasta suomessa vähän pakolaisia, epäkohtien hoitamisessa riittää työnsarkaa, hävyntöntä antaa epämielyttävä rasistinen kuva varsin ulkomaille, osaava työvoima alkaa karttaa suomea, lopputulos on hiton ikävä.
Jos persulla pahamieli, miksi yritätte tartuttaa sitä kuin lintuinfulenssua koko kansaan.
Kuka sinä olet puhumaan epämiellyttävästä kuvasta...
Ei minun elämää tämä hallitus vaikuta, positiivia ajatuksia saa muualta kuin politiikasta, politiikkaa ei voi kehua hauskaksi.
Ano 7:55 ei kiinnosta sun henkilökohtainen mielipide minusta, en minäkään yritä hyökätä palstalaisen päälle, kohdistan sen yleiselle tasolle.
Marin, Orpo, Purra, Ano Turtiainen ja Teuvo Hakkarainen ovat taas toinen juttu.
Omasta terveydestä riittää huolta, siihen tyydyn enkä valita.
Tarkkaile verenpainettasi. Ehkä sinun pitäisi lukea aku ankkaa s24:n sijasta.
Yrität neuvoa terveyden hoitoa, käyn n. kerran kuussa Essotella siellä neuvotaan.
Luen jonkun verran nytkin yksi kirja kesken. Mikä olikaan kirja josta kerroit tässä yksipäivä, miten peruspukamasi jaksaa haittaako peräpuikon käyttö, pyyhi nenäsi näkyy räkä roikkuvan.
Mitenkäs muistipuoli toimii?
Entä itselläsi 9:05 ? Toimiiko nuppisi ollenkaan ? Milloin se viimeksi toimi ?
Koittakaa hillitä aggressiivisuuttanne. Jos siihen liittyy sairauksia niin sille on vaikea voida mitään sitten.
Nerokasta !!!
Sinun keskustelu kyky ihan häikäisee.
Ainakin jos verrataan kuusi vuotiaisiin.....
Onhan näitä veltto perseitä maahanmuuttajia ostoskeskukset täynnä käyppä pertikki sieltä sitä työvoimaa kyselemässä ei niitä tarvi afrikasta asti hakea
Onko siitä kirjasta vielä montakin sivua värittämättä?
Ja sinun yhdyssanasi ihan häikäisevät.
Vuosikymmen kuluttua kerrotaan , että nykyinen vasemmisto lehti Hesari oli ennen Suomen luetuin sanomalehti . Tuskin kukaan uskoo juttua ?
Täällä on joku vanha mies, jonka alapää varmaan ei enää pelaa, sillä hän kirjoittaa todella rumasti naisista nimitellen. Naisvihaaja.
Beng
Puoluekannasta riippumatta kaikkien pitäisi olla sitä mieltä että yksityisviestejä ei saa julkaista. Jos niissä puhuttaisiin taposta tai vast. vakavasta rikoksesta, sekin ilmoitettaisiin vain poliisille, ei medialle. Kaikki muu yksityinen asia kuuluu pitää salassa. Asia on minusta niin vakava että se pitäisi käsitellä oikeuslaitoksessa. Sitten tiedettäisiin kaikki varoa mitä ystävälle voi viestittää.
En kenellekään rangaistusta toivo, ilmeisesti on entinen tyttöystävä ottanut selvää, että saa julkaista ilman sanktiota, jota hirveesti ihmettelen. Mahtaa hän nyt iloita. Kyllä miehinä katsoisin tarkkaan, kannattaako alkaa seukkaamaan.
''...yksityisviestejä ei saa julkaista. ''
Jos viestit on kirjoitettu nettiin esim. facebook, instagram, tms. alustalle, ne eivät ole yksityisiä.
Nuo Hesarin julkaisemat viestit olivat nimenomaan y k s i t y i s viestejä, eikä mihinkään somealustalle kirjoitettuja.
Yliopistotutkija Emilia Palonen totesi Ylelle, että poliitikkojen yksityiselämä on demokratian kannalta toissijaista.
Tuohan eipidä lainkaan paikkaansa. Kanerva?
Poliitikkojen alkoholiongelmat Urkin aikana?
Beng
Onhan pääkaupunkiseudulla suuri lukijakunta.
Perustakaa sellainen lehti, joka menestyy ja vähentää roskalehtien vaikutusta.
Hesarilla (printti ja netti) on yli 700 000 lukijaa päivittäin.
Kaikkien sanomalehtien paperiversiot on pudonnut oikein reilusti.
Hehhehhehheeee . . . Jokipersusipilää ei voi ottaa vakavasti.
Onneksi sinä olet tehnyt aiheesta väitöskirjan.
Kaikki muut väärässä,jotka ei rähmällään palvo bilemarinia,voi tollodemua!
Hesari on poliittisesti henkisesti rasiteisten toimihenkilöiden duuni . Valtiomahti mikä muokkaa lukijoiden tahtotilaa .
lukematta ketjua
mielipide :
suomen lehdistö toimii jo mielenvikasesti,
mielisairauden nimi vaino hulluus, joka on mielisairauksista kaikein pahin ja vaarallisin muoto,,
ne kaivelee vanhoja seurustelu suhteita ja niissä vaikka vain huumori silmänurkassa sanottuja ronseja vitsisksi tarkotettuja lausahduksia,
niitä julkaistaan totena tämän hetkisenä elämän tilanteina
todella suurta idiotismiä lehdistön toiminnoissa nykyään,
enään puuttuu että 100 vuotta sitten jonkun politikon sukulainen onsano jotain ja nyt se julkaistaisiin totena HAH HAH ,
kyllä nyt KOKO suomen
lehdistön
ja
kaikkien politikkojen
on syytä RAUHOTTUA ja keskittyä NYT tämän hetkisiin tapahtumiin,
MENNEISYYDEN KAIVELU ON SUURTA TYHMYYTTÄ
koska ihminen kehittyy sivistyy, muutuu jatkuvasti jopa vanhuksena vielä oppii uusia asioita ja muuttaa käytöstään,
joten VUOSIEN VANHOJA sanomisia ja kirjoituksia LEHDISTÖN EI PIDÄ ENÄÄN NOTEERATA YHTIKÄS MITENKÄÄ
IDIOTTIMAISELLE LEHDISTÖN TOIMINALLE NYT LOPPU
TULIKO SELVÄKSI KAIKILLE
NYT KESKITYTÄÄN TÄMÄN HETKITEN poliitisien ja ongelmien hoitoon
Suomen talous tulevaisuus ja turvallisuus tärkeimpänä tehtävänä kaikkialla yhteiskunnassamme,
toistemme MOLLAAMISELLE ja vikojen etsimisille ON NYT tultava LOPPU
RAUHOTTUKAA IHAN KAIKKI TOIMITTAJAT POLITIKOT ja KANSALAISET
TULIKO SELVÄKSI ?
Olen ihan samaa mieltä!!
Miten Hesari on yksityiskirjoittelun saanut?
Onko kyse 'hyvästä ystävästä'?
Jos hakkeroidaan on kyse mielestäni rikos. Oikeustieteen edustajat? Missä ovat?
Jossain kirjoitin k i r j e s a l a i s u u d e s t a.
Sitten.
On toinen asia, jos henkilö käyttää sivistymättömästi rasistista kieltä. Häpeä.
Beng
''Miten Hesari on yksityiskirjoittelun saanut?''
Ehkä hesarin toimittajat lukevat eri lähteitä, facebook, ingstagram, ym,ym....
Se mitä em. alustoilla julkaistaan, ei ole yksityistä.
Tyttöystävän kosto. Naisen lapsellista tyhmyyttä.
Miksi hesuri lähti siihen mukaan? Kanatoimitus??
Luultavasti meni lankaan, jos Hesari tarjosi siitä hänelle hintaa, että antaa heille ne toisen kirjoittamat yksityisviestit.
Hesuri ja Yle törkeitä! Kaivella vanhoja yksityisviestejä? Onko siellä kostamassa Rydmanin kenkää saanut heila?
Kohta toimittajia taas vaihtuu hesurissa...
Samasta toimittajasta on jo aikaisempi kunnianloukkaussyyte esitutkinnan loppuvaiheessa.
Nyt tulee sitten toinen.
Vaikka yhtä syyllinen se lehtikin on, joka ne julkaisi. Joku kontrolli pitäisi olla mitä julkaisevat.
Vuosein vanhojen juttujen k a i v e l u l l e on tultava loppu,
EI yhteiskuntamme VOI elää MENNEISYYDESSÄ
NYT ON NYT
ja NYT pitää keskittyä tämän hetkisten asioitten ja ongelmieh hoitamiseen myös politiikassa,
vain IDIOOTIT elää meneisyydessä he ovat täysin kehityskelvottomia yksilöitä, heitä ei tavita politiikassa
nyt pitää huolehtia tulevaisuudesta taloudesta ja koko kansa turvallisuudesta
tässä ajassa,
meisyydessä SIVUSEIKKOJEN humori mielessä lausuttuja leuvan lokasuksia ei noteerata enään miksikään,
seurustelusuhteittenki suhteen ON tultava loppu .
Poliikon menneisyys ei ole suojassa. Äänestäjä puntaroi ehdokasta tulevassa presidentin vaaleissa kuin muissakin vaaleissa. Maassa jossa ei ole vapaata lehdistöä ei toimi demokratia.
1) Minusta on tärkeää, että tiedetään 'aito arvomaailma' eli ei voi olla hyväksyttyä rasistinen käytös. Ei täytä moitteettomuus ja nuhteettomuus vaadetta.
Äänestäjien pitää tämä tajuta ja ryhdistäytyä.
Jos jokin avoin, julkinen kirjoittelupalsta on sellainen, mihin joku on kirjoittanut, voidaan minun mielestäni julkaista ja käyttää haastamalla henkilöä, mitä tämä tarkoittaa.
On helwetin kiusallista, jos ei ole ottanut tällaista huomioon, että julki voi tulla.
2) yksityinen kirjoittelu on rinnastettava kirjeenvaihtoon, kirjesalaisuuteen.
Kirjesalaisuus on useissa Euroopan maissa perusoikeus!
Tässä on oleellista se, kuka vuotaa.
Voidaan verrata siihen, kun 'ystävä' julkaisee valokuvan.
(Saako rahaa? Tämäkin puoli pitäisi käsitellä ja julkisesti.)
Beng
Hesari jonka tilannu, mielipiteet ja kolummit yksityisten henkilöitten julkaisuja jotka aiheuttaa keskusteluja puolesta vastaan omilla nimillä kirjoitettuja. Yessäkin voi kommentoida, eivät julkaise sopimatonta tekstiä, vastuu on kirjoittajalla.
Hesari suurimpana lehtenä ottaa kantaa eniten, ei muukaa lehdistö jää sanattomaksi.
Halla-aho kirjoittaa ei kyse ole rasismista vaan median tapa käsittellä perussuomalaisia.
Eiko rasismista ole kyse niin mistä sitten.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009750144.html
"Voidaan verrata siihen, kun 'ystävä' julkaisee valokuvan."
Axl Smith ei edes julkaissut mutta tuomio tuli.
Joku moraaliton naikkonen meni ronkkimaan Axlin tavaroita.
Vasemmiston rasismista perussuomalaisia kohtaan siinä on kysymys. Ollut hallituksen muodostamisesta lähtien. Alkaa ällöttää ...
Mikään ei ole vaarallisempi, kuin jätetty henlilö.
Jo toinen puukotus selkään,kostonhimo!
Komppaan, olkoon sitten mies tai nainen, kun on "sitä sorttia" että pitää kostaa.
Nythän törkee ajojahti! Ala-arvoisin keinoin. Mitähän,koska julkaistaan kaikki johtajien ja politiikkojen höpinää saunailloissa kaljapäissään???
Tuossa syyllistyttäisiin salakuunteluun ja/tai salakatseluun.
Eihän pilvipalvelun kapasiteetti kestäisi....
Sture Fjäder, KTM,VTK , Akavan pitkäaikainen puheenjohtaja Sture Fjäder sanoo suorat sanat lehden toiminnasta.
Poliitikkoveteraani Kimmo Sasin (kok) kanssa keskusteleva Sture Fjäder kommentoi: ”Seiska alkaa olla uskottavampi media kuin Hesari.Uudella päätoimittajalla on kova duuni palauttaa Hesari vadtuullisen journalistiikan tielle. Nyt toimituksessa liikaa ihmisiä jolla oma ideologinen agenda.”
''Seiska alkaa olla uskottavampi media kuin Hesari''
Ylitti uutiskynnyksen PersuPravdassa.
Sture Fjäder oli ay-pomona pelkkä vitsi. Akavalaiset hurrasivat kun ukko lähti.
Kaikki jotka p i e h t a r o i menneisyyden uumenissa onat idiootteja,
pelkästään pahansuopia ihmisiä, pelkästään haluavat yhteikuntaammen pahuutta
joten kaikilla jo nyt ON paha olla,
EI MITÄÄN HYVÄÄ OLE NÄKYVISSÄ
niin kauan kun vain tuo pieni ILKEÄ pahan suoma ryhmä haluaa pauhuutta LUODA ympäristöömme, pelkilla meneisyyden hairahduksille, huulen heitolla vitsiksi tarkoiteuilla lausahduksilla,
jo on yhteiskuntamme pahasti sairas kun annetaan tommosten mielisairaitten yksilöiden luoda yhteiskuntaamme PELKÄSTÄÄN pahuutta
valheillaan ilkeällä luonteenomaisuudelaan,
vainohullun oireita jokaisessa vanhojen juttujen kaiveliassa, hah hah haaa, hullua sakkia,
halooooo HERÄTYS
NYT on NYT
EI YHTEISKUNTAMME VOI ELÄÄ pelkästään MENNEISYYTTÄ MUISTELLEN,
nyt pitää elää tässä päiväivässä ja PANNA suomen asiat kuntoon,
SEKOILU ON LOPUTTAVA
HULLUT PAKKOPAITAAN ja rauhottava PIIKKI PRESEESEEN
muuten suomi sortuu sekasortoon jopa sisällis sotaan ja siinä EI ENÄÄN OLE MITÄÄN JÄRJEN HIVENTÄKÄÄ
RAUHOTTUKAA te VAINO hullu vanhojen kirjoitusten tonkijat
HERÄTYS
NYT on NYT
Suomi ei voi elää pelkkien vanhojen kirjoituksia muistelle,
OTTAKAA ny ne rauhottavat LÄÄKKEENNE ettette sekoa lopullisesti hullujen huoneelle hoidokiksi,
TULIKO SELVÄKSI ?
Mulkerot menettävät pian osan uutisointa suomeksi MTV osan sosiaqliturvaa ja asumistukea mqtuille ...
Palautumattomasti
Se ei vaikuta globaaliin osaajaan mutta mulkerolle riittää päivittelyä kun ei osaa eikä selviä ja jono kasvaa aika venyy ja elo loppuu
11:50
Voit tietenkin joko niellä pettymyksesi tai H U U T A A sitä täällä sivistymättömästi.
Jos eduskuntaan ja hallitukseen on pujahtanut salakavalasti vähän arveluttavalta vaikuttavia henkilöitä, se selvitetään.
Beng
Olet muuten tylsin kirjoittaja.
Sinä olet kyllä hyvänä kakkosena.
14:47
Onko kaikki kotona?
Onko tollodemut maksanut hesurille avokätisesti lehdistötukea! Nyt vastapalvelusta?
12 :42
Nimittelijä!?
Koulutustasosi?
Onko korkki avattu?
Beng
Onko sinulla alkoholiongelma ja viinan puute?
Jos näin on, tule käymään meillä illalla.
Ota pullo mukaan, niin keskustellaan siitä!
Ei tarvitse. Sinä muistit, että minulla on. Minulla on litratolkulla tarjottavaa.
Tule sinä meille. Tai koko palsta kirjoittajat.
Puhuisimme suut puhtaiksi.....
Beng
Sitä sammuisit taas heti ja söpertäisit MARINI ihanuudesta!
Voi olla, että sammuisin, mutta ihan harjoittelun puutteesta.
Beng
Minusta Jokisipilä kirjoittaa niin kuin asia on - ja vankasti perustellen.
Odotan mitä Hessari vastaa Jokisipilälle.
Tuskinpa vaivautuvat kommentoimaan.
Jokisipilän mölinät julkaistiin PersuPravdassa, ei muualla.
Jostain harhasta,myös demutvssäkin!
Lähestyvä PT vaihdos HBL /HS vaikuttaa sisältöihin.
Kyllä vt päätoimittaja pystyi perustelemaan ihan asiallisesti perusteet julkaisuun vaan ajankohta siihen huono.
Eipä ollut oikein perusteita! Mitä kana...
Persusta tuli natsi.
Millä perusteella?
HEH
Kaikki LAISKAT
LUUSERIT
TYÖTÄ VIEROKSUVAT
ovat ainoa ryhmä joka huutelee jatkuvasti
rasisti, natsi
kun EIVÄT HALUA IKINÄ MENNÄKKÄÄ oikeesti töihin,
vaan haluavat elää veronmaksajien kustannuksella LAISKANA luuserina
työtä viroksujana HAH näitä laiskoja luusereita, sitten ne kehtaa huutaa suu vaahdossa rasisti natsi kun niltä patistellaan töihin ja ammatti koulutukseen,
Kun tollodemu kateuksissaan väittää?
Kertoo paljon persuista, että eniten persut luottaa horoskooppeihin.
Kongolaiset uskovat yleisesti noituuteen.
Ålandstidningen lehden luetuin osa.
Jos ajattelee edellistä hallitusta, niin onhan se luotettavampi vaihtoehto.
Sitä tollodemu valehtelet tietäväsi???
Mutta venäjään ja Putiniin luotetaan kuin kallioon.
Joulukuu 2016, Iltalehti tilasi ja maksoi, Taloustutkimus Oy suoritti.
Kysymys: ''Luotatteko Vladimir Putiniin ?''
PS äänestäjistä 44% vastasi ''Kyllä''
Kaikkien muiden puolueiden äänestäjistä alle 10% vastasi ''Kyllä''
Mitä loput 46% vastasivat?
Kysyttiin vain luottoa Putiniin. Vaikeaa ???
Nyt taisi entiset kansanedustajatki ITSE paljastua LUUSEREIKSI
työtä vieruksijoiksi, l a i s k o i k s i löhöilijöiksi,,
ilta-sanomissa oli LIUTA entisiä eduskunnasta pudonneita kansanedustajia,
kun tiedetään että
kaikki laiskat työtä vieruksijat huutelee persuja rasisti ja natsiksi
kun hallitus nyt pistää kaikki l a i s k a t työtä vieroksujat työttömät töihin,
nyt nämä laiskat luuserit ei haluakkaa oikeisiin töihin,
nyt totuus paljastuu,
ketkä ovat niitä jotka suuvaahdossa hutelee kunnon ihmisiä rasistiksi ja natsiksi, heh
ne on kaikki työtä vieroksuvaa porukkaa,
haluavat elää VERONMAKSAJIEN kustanuksella sossun luukulta hakevat rahaa
kotona makaavat ja kaikkia kunnon ihmisiä haukkuvat rasistiksi ja natsiksi, itse ovat LAISKOJA TYÖTÄ VIEROKSUVAA porukkaa kaikki,
niillä ei moraalista ja vastuusta ole kansammme kohtaan minkäänlaista todellista käsitystä,
Suurin osa Kelan luukulla kävijöistä työttömistä on persuja.
Rasisti ei ole kunnon ihminen.
Onko sinulla oikein faktaa,vai tollodemuna herjaat?
Sittenhän Riippa Purra leikkaa omiltaa;D
VALEHTELET
suurin osa
ON SDP:n jäseniä
tämä on totuus,
kukaan muu ei äänestä sdp:tä kuin työttömät jäsenet, kun tietävät että valtio elättää VERONMAKSAJIEN kustannuksella,
eikä SDP puoluetta olisi ollenkaan ellei olisi miljoonia työttömiä joita ruokkii SDP:n polittkan vaoimalla veronmaksajat, että hah hah haaaaaa SDP:lle
oikeita luusereita kaikki
vain työttömät huutaa rasisi natsi rasisti natsi,
sdp:llä ku ei muita sanoja olekkaan, suomen kielessä, hahahaa a a
15:46
Mitä sinä Kongopersu jahkailet?
SUURINOSA laiskoka työtä vieroksuvia työttömiä
ne on SDP:n jäseniä,
siksi äänestävät SDP:tä
kun tietävät että SDP:n politiikka varmistaa niitten EALATUKSEN
VERONMAKSAJIEN kustannuksella kelan luukulta ilmaista rahaa
kiva on laiskana makoilla kun SDP varmistaa että rahaa tulee luukulta,
laiskoille työtä vieroksuville luusereille,
ÄLÄ SEKOA.
JOOO ja kaikki rasitia natsi huutelevat on SDP:n jäseniä
työtä vieroksuvia työttömiä laiskoja luusereita,
ja veron maksajat maksaa nille SDP;n opastuksella täyshoidon,,
Oletko ihan tolkuissasi ???
Ei ole tolkuissaan.
Onko koskaan ollut.
Saa jotain kicksejä tuollaisista murkkuikäisten tietämättömien heitoista.
Totuus tekee kipeetä,
kävikö omaan tuntoon pahati, kun totuus tulee julki,
laiskat työtä vieroksuvat työttömät haukkuu perussuomalaisia ja hallitusta
natsi rasistiksi,
kun hallitus aikoo panna kaikki LAISKAT TYÖTÄVIEROKSUVAT TÖIHIN tai
koulutukseen ammattiin jossa on työvoimasta pulaa,
ja sekös vituttaa LAISKOJA työtä vieroksuvia luusereita,
Mariin hallitus kun RUOKKI luusereita , ohjali rahavitoja kelan luukulle josta
laiskat työtä vieroksuvat luuserit nosti rahaa suuria summia jotta täys hoito oli taatu ja nämä sitten Mariinin kanssa kuorossa räksyttää ja huutaa hallitusta natsi rasisti kun muuta sanottavaa ei näillä laiskoilla luusereilla ole puolustuksekseen, heh heh,
ja veronmaksajat maksaa luusereitten täyshoidon,
toiset tekee töitä niskalimassa,
hävetkää
menkää töihin,
tejkää töitä niinkuin kunnialliset ihmisetki tekee,
Hesarin toimitus kuvittelee olevansa kaiken yläpuolella ja pyrkii ohjaamaan kansaa siten, että siitä tulisi samanlaista imbesilli -sakkia mitä USAssa ollaan. Kaikesta pitää ottaa mallia USAsta vaikka onhan tuo nähty, että se malli on perseestä.
Sanoma osakeyhtiön harjoittama maalittaminen on pahempaa mitä Stasi harjoitti aikoinaan. Sitten meillä Suomessa on muka vapaa lehdistö? Hesarissakin sensuuri tarkistaa kaikki mielipidekirjoitukset ettei vaan totuutta tietyistä asioista tuoda esille. Sen sijaan USAsta ja Natosta saa vapaasti valehdella ja kehua niitä.
Hesari on jo vaaraksi yhteiskunnalle. Oikea mätäpaise, joka tuhoaa demokratiaa muka demokratian nimissä.
PERSUT yhteiskunnalle on vaaraksi. Niitä on kahta lajia, vapaana ja laitoksissa.
''...pyrkii ohjaamaan kansaa siten, että siitä tulisi samanlaista imbesilli -sakkia...'
Sinun kohdalla ohjaus on onnistunut.
"Hesari on jo vaaraksi yhteiskunnalle. Oikea mätäpaise, joka tuhoaa demokratiaa muka demokratian nimissä."
Tarkoitit varmaan kirjoittaa
PERSU on jo vaaraksi yhteiskunnalle. Oikea mätäpaise, joka tuhoaa demokratiaa muka demokratian nimissä.
Puhuuko nyt sannisti?
Kun en ole Facessa niin poimin tuolta itseä ihmetyttävän viestin.
"Jos viestit on kirjoitettu nettiin esim. facebook, instagram, tms. alustalle, ne eivät ole yksityisiä."
Eikö muka. Olen ymmärtänyt että Facessa määritellään porukka, jolle kirjoitetaan ja jota muut eivät näe. Voi olla vaikka vain kaksi henkilöä. Että olisi e-meiliin rinnastettava kanava.
Miksi ei muka ole yksityisviesti?
En yhtään tiedä mitä viesteljä Ville ja ent. typy ovat kirjoitelleet, sitä ei lehtijutussa mainittu. Tuskinpa sentään kirjeitä kirjoitelleet.
Jos et ymmärrä, pysy poissa netistä.
Kaikkihan ne on "staseja", jotka kertovat persuista ikäviä asioita :D
Persut sössii aina ja aina on vika muissa :D
Sannisteissa ei ole vikoja.
Persuilla on hermot ratkenneet täysin. Niitten maailma romahti,
kun PS:n uusfasistinen vallankumousyritys lopahti.
Vallankumousko?
Kyllä ne ovat ihan kansan demokraattisilla vaaleilla valitsema hallituspuolue.
Jos ketkä vallankumousta yrittävät, niin vihervassarit yli kansan tahdon yrittävät tunkea valtaan hävyttömin keinoin.
TöllödemuMuija sekoilee ja suunaPäänä korppikotkan lailla.
Hesari on nyt maineensa lopultakin pilannut. Hirveesti koettaa tyrkyttää puhelimitse et tilaa tilaa saat yhden viikon lehdet ilmaseks mut kun en en varmasti.
Huussipaperika voi käyttää mut painomusteesta tulee mustaa väriä...
heh heh heeee
hesari PÄÄUUTISET ETUSIVULLA ON
monta vuotta vanhoja juttuja,
taitaa toimittaja olla kaikki jo pahasti dementisiä
kun elävän MENNEISYYDEN LUMOISSA
hesarin UUSIMMAT
PÄÄUUTISET ovat kyymeniä vuosia vanhoja tapahtumia, hehehhehe
sitä se teettää kun hesarin toimittajat ovat alkaneet sdp:n rakki koiriksi
elävä menneisyyden lumoissa
tonkivat tunkiolla vanhoja paskakasoja,
ja sitten räksytettään kymmenki vuotta vanhoista kirjoituksista
tämän päivä pää uutisena heh heh heeee,
taitavat kaikki toimittaja olla sairastuneen alzhaimeriin ainaki dementtiaan
sairaus on jo varmaan pitkälläki,
kun joka päivä ELÄVÄT VANHOJA MUISTELLEN
ja näitä vuosien vanhoja juttuja NE UUTISOIN
lehden PÄÄUUTISENA ETUSIVULLA
onko hullumpaa lehdistä enään maanpällä, voi kysyä,,
Laiskat työtä vieroksuvat joutuu töihin sekös näitä Mariin rakki koiria hermostuttaa,
joka tuutista ovat haukkua räksyttäneet hallitusta natsi rasisti
nyt ilmanen raha loppuu ja laikurit vetelät työtä vieroksuvat joutuvatki ihan itte tienaamaan leipänsä,
Persut kiehuu .... hihi ... kihi ...
23:21:50
joo ja mariin rakki koirat ovat tulleet hysteeriksiksi,
kun ilmanen raha loppuu
laiskojen työtä vieruksuvien työttömien pitää ny mennä ihan itse töihin ja tiena ihan ite elantonsa
siksi nämä rakki koirat luuli että ku oikein haukkua räksyttää hallitusta natsi rasistiksi niin ilmasen rahan tulo kelan luukulta jatkuu ikuisesti,
nyt naurataa kunnon kansalaisia
veronmaksajat ei enään halukaa maksakaa laiskojen vetelehtijöitten työtä vieroksuvien täysihoitoa,
nyt on pakko teikäläisenki mennä ihan ite töihin jatienata ihan ite elantosi, haha hahha sekös meitä naurattaa,
sitä saa mitä tilaa,
23:31
Itsestäsikö kirjoitat.
Oli jo synkkä kesäyö sinulla.
PS ja sen kannattajat syövät myrkkysoppaansa. Oisko se ennen joulua kauhottu loppuun ja tullut uusi hallitus ?
Viimeistään pressanvaalien alla PS-rasistit on lyöty.
Mestari on kaiken alkuunpanija ja medialla matskua löytyy.