Reseptin uusiminen puhelimessa

Anonyymi-ap

Koirani sai kunnan eläinlääkäriltä Huhtikuussa reseptin astmalääkkeelle, jota käytetään myös ihmiselle. On kortisoni+avaava, ohje 2x pvä. Se tuli kokeiluun ensin ja toimi. Uusin puhelimitse reseptin kesäkuussa. Lääke loppui juuri. Soitin ell uusiakseni sen taas. Kunnallisella oli kesäsijainen, joka ei suostunut uusimaan puhelimitse reseptiä, vaan halusi että tuon koiran hänelle tutkittavaksi.
Aikoja ei ollut kuin viikon päähän. Lääke loppunut. Heillä näkyi koko historia koiran hoidosta, käytetty siellä usein. Ja myös tämä viimeisen reseptin uusiminen kesäkuussa.
En siis saanut lääkettä. Yritän nyt saada aikaa heti alkuviikkoon jonnekin muualle, että saadaan tuo Lääke.
Onneksi nyt on ollut parempi, ja hengitys on kulkenut.
Ell sanoi ettei voi uusia reseptiä, koska hän ei ole sitä määrännyt vaikka kyseessä on sama paikka, josta se keväällä saatiin.
En oikein ymmärrä.. onneksi ei ollut joku sellainen Lääke, joka on aivan elintärkeä päivittäin..

2

1631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile soittaa uudelleen, jos lääke on vielä auttanutkin. Toki sekin vaikuttaa, miten pitkäaikaiseksi se ensimmäinen lääkäri oli tuon tarkoittanut ja oliko koiralla diagnosoitu jokin sairaus. Jos lääke oli kokeellisena apuna vain jonkin allergian tai diagnosoimattoman hengityssairauden pahenemisvaiheeseen eikä loppuelämän lääkkeeksi tarkoitettu, sitten varmasti uusi lääkärikäynti on tarpeen selvittämään asia. Harmi, ettet osannut reseptiä uusiessasi pyytää sitä vähän pidemmäksi aikaa. Jos olisin sinä, kokeilisin huomenna soittaa samaan paikkaan vielä uudelleen, josko siellä olisi kolmas eläinlääkäri, joka uusisi vielä kuukaudeksi heti. Riippuu toki myös siitä, onko koirasi alunperin diagnosoitu siellä eläinlääkärissä tai onko sairaus, johon lääkettä käyttää, kirjattu sinne. Jos kunnon diagnoosi on siellä alunperin tehty eikä kyseessä ole vain epämääräisten oireiden hoito, vaatisin puhelimitse lääkityksen uusimista vielä kerran. Jos kyseessä on esim. trakeakollapsi tai jokin hengityselinten tulehdussairaus, oireet kyllä palaavat takaisin lääkityksen loputtua, jos ärsyke ilmassa tai elämässä pysyy, esim. siitepöly.

      • Anonyymi

        Diagnoosi on tuolla ell asemalla tehty. Ja pitkä hoitohistoria muutenkin. Kyseessä on juuri tuo trakeakollapsi, johon kokeiltiin tuota astmalääkettä. Se auttaa paljon, vanha koira niin leikkaus ei ole enää mahdollista. Toista eläinlääkäriä ei tuolla ole, kun on kunnallinen jossa nyt tämä kesäsijainen.
        Pyysin jo kesäkuussä enemmän lääkettä, en tiedä miksi sitä kirjoitettiin vain yksi satsi. Tämän totesin vasta kun hain lääkkeen apteekista.
        Muutoin koira on ihan ok, pirteä, ei kipuja, syö ja liikkuu hyvin. Eli mitään akuuttia tarvetta heti monttuun tai katsotaan vain hetki tällä lääkkeellä..
        Sain ajan tälle päivälle toiselle asemalle, se tietty vie nyt aikaa ja rahaa, jotta todetaan sama juttu ja saan lääkkeet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5106
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3636
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      35
      3026
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2995
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2916
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      139
      1698
    Aihe