Salama iski kesäpaikassani minun poissaollessa n 30 m päässä talosta olevan koivun tuusan nuuskaksi ja kynti tiensä läheiseen v. 1957 1.5 m syvyyteen upotettuun 3/4 tuumaiseen galvanoituun vesijohtoputkeen. Tuo haarautuva johto on ollut alun alkaen talon sähköjärjestelmän maadoituksena, mutta ei enää ainakaan 40 vuoteen vesijohtona. Nykyisin talo ei ole kytketty sähköverkkoon, mutta aurinkosähkösysteemi on maadoitettu samalla tavalla.
Invertteriä (ECTIVE CSI 304, 3000 W/6000W) ruokki 24 V akusto ja plusnavan välissä oli 250 A sulake ja sen kanssa sarjassa 100 A Victron Smart Battery Protect. Tapahtui ilmeisesti seuraavaa:
Salama aisti tuon kapasitiivisen kentän (siis vähän kuin Nikola Teslan kuolemansäde käänteisesti - katso Discoveryn ohjelman jakso nro 2 Death Rayn maadoituksista! ) ja vaikka maa toki vaimensi jännitepiikkiä, siitä riitti invertterin maadoitukseen sen verran, että ilmeisesti invertterin muuntaja meni oikosulkuun runkoon ja akusto syötti plus-puolelta välillä 100 A -250 A olevaa virtaa, kunnes tuo 100 A Battery Protect toimi vastoin tarkoitustaan sulakkeena ja suli möykyksi. Miinuspuolella olevan Victron Smart Shuntin historia ilmaisee -4 Ah hetkellistä anomaliaa ti 18.7. illalla klo 23:32, joten sen täytynee olla tuo salaman ajankohta. Naapurin mukaan samana iltana ei kuulunut mistään yhtä ainutta ukkosen tavanomaista jyrinää, vaan ainoastaan tuo yksi käsittämättömän valtava pamaus (matkaa 100 m). Onkohan tuo otaksumani oikea vai onko kukaties tapahtunut jotain muuta? Kannattaisko invertteriä ruveta korjaamaan varsinkin kun on vaikea purkaa? Olisko joku halukas ostamaan ja sen korjaamaan itselleen? Olisi kukaties helppo koska oikosulkukohta näkyy selvästi- Tänne ei taida voida lisätä valokuvia. Kommentit ja omat kokemukset inverttereiden kanssa tervetulleita.
Salama tuhosi invertterin
5
397
Vastaukset
... jatkan vielä: Kun nyt avasin, invertterin + ja miinus napojen välinen vastus on 120 kiloa. Plus ei ole yhteydesssä invertterin runkoon eikä siis maadoitukseen. Miinus-navan ja invertterin maadoisusliitännän välinen vastus on 31 kiloa. En jaksa enkä osaa pähkäillä mikä seillä on vialla.
- Anonyymi
Kysy TechBBS foorumista. Siellä elektroniikkaharrastajat ja laitteiden korjaakat nykyään roikkuvat.
- Anonyymi
Johan se sieltä ja monesta muustakin paikkaa oli ehtinyt kysellä.
- Anonyymi
Mikä piste aurinkosähköistä oli maadoitettu siihen vesijohtoon?
- Anonyymi
no jos salama mennyt invertterin sisään,,kaikki puolijohteet paqlanut,,ser romua,,,,,
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892