Salama tuhosi invertterin

Salama iski kesäpaikassani minun poissaollessa n 30 m päässä talosta olevan koivun tuusan nuuskaksi ja kynti tiensä läheiseen v. 1957 1.5 m syvyyteen upotettuun 3/4 tuumaiseen galvanoituun vesijohtoputkeen. Tuo haarautuva johto on ollut alun alkaen talon sähköjärjestelmän maadoituksena, mutta ei enää ainakaan 40 vuoteen vesijohtona. Nykyisin talo ei ole kytketty sähköverkkoon, mutta aurinkosähkösysteemi on maadoitettu samalla tavalla.
Invertteriä (ECTIVE CSI 304, 3000 W/6000W) ruokki 24 V akusto ja plusnavan välissä oli 250 A sulake ja sen kanssa sarjassa 100 A Victron Smart Battery Protect. Tapahtui ilmeisesti seuraavaa:
Salama aisti tuon kapasitiivisen kentän (siis vähän kuin Nikola Teslan kuolemansäde käänteisesti - katso Discoveryn ohjelman jakso nro 2 Death Rayn maadoituksista! ) ja vaikka maa toki vaimensi jännitepiikkiä, siitä riitti invertterin maadoitukseen sen verran, että ilmeisesti invertterin muuntaja meni oikosulkuun runkoon ja akusto syötti plus-puolelta välillä 100 A -250 A olevaa virtaa, kunnes tuo 100 A Battery Protect toimi vastoin tarkoitustaan sulakkeena ja suli möykyksi. Miinuspuolella olevan Victron Smart Shuntin historia ilmaisee -4 Ah hetkellistä anomaliaa ti 18.7. illalla klo 23:32, joten sen täytynee olla tuo salaman ajankohta. Naapurin mukaan samana iltana ei kuulunut mistään yhtä ainutta ukkosen tavanomaista jyrinää, vaan ainoastaan tuo yksi käsittämättömän valtava pamaus (matkaa 100 m). Onkohan tuo otaksumani oikea vai onko kukaties tapahtunut jotain muuta? Kannattaisko invertteriä ruveta korjaamaan varsinkin kun on vaikea purkaa? Olisko joku halukas ostamaan ja sen korjaamaan itselleen? Olisi kukaties helppo koska oikosulkukohta näkyy selvästi- Tänne ei taida voida lisätä valokuvia. Kommentit ja omat kokemukset inverttereiden kanssa tervetulleita.

5

472

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ... jatkan vielä: Kun nyt avasin, invertterin + ja miinus napojen välinen vastus on 120 kiloa. Plus ei ole yhteydesssä invertterin runkoon eikä siis maadoitukseen. Miinus-navan ja invertterin maadoisusliitännän välinen vastus on 31 kiloa. En jaksa enkä osaa pähkäillä mikä seillä on vialla.

    • Anonyymi

      Kysy TechBBS foorumista. Siellä elektroniikkaharrastajat ja laitteiden korjaakat nykyään roikkuvat.

      • Anonyymi

        Johan se sieltä ja monesta muustakin paikkaa oli ehtinyt kysellä.


    • Anonyymi

      Mikä piste aurinkosähköistä oli maadoitettu siihen vesijohtoon?

    • Anonyymi

      no jos salama mennyt invertterin sisään,,kaikki puolijohteet paqlanut,,ser romua,,,,,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      702
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      605
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe