Laitetaan tässä Saariturjakkeen sairaseläkepäivän kunniaksi vähän infoa vapaaehtoisista eläkevakuutuksista, koska (yllätys-yllätys) Spede puhui näistäkin puutaheinää.
Vapaaehtoisen eläkkeen / eläkevakuutuksen nostaminen tapahtuu vapaasti valitsemanasi ajankohtana saavutettuasi sopimusehtojen mukaisen iän.
Eläkeikä riippuu siitä, milloin vakuutus on otettu. Lisäksi eläkkeen nostamista voi olla rajoitettu sen mukaan, milloin vakuutusmaksuja on maksettu.
Eläkevakuutuksen miniminostoaika on 24 kuukautta ennen 17.9.2009 otetuissa eläkevakuutussopimuksissa. Tämän jälkeen otetuissa eläkevakuutussopimuksissa miniminostoaika on 10 vuotta.
Vapaaehtoisen eläkevakuutuksen maksut vähennetään pääomatuloista. Jos pääomatuloja ei ole tai ne eivät riitä maksujen vähentämiseen, vähentämättä jäänyt osa huomioidaan niin sanottuna erityisenä alijäämähyvityksenä ansiotulojen veroista.
Valitsin 1998 vuonna 25 vuoden periodin. Se oli markka-aikaa ja aluksi taisin laittaa 1000 markkaa kuukaudessa siihen.
Kävi munkki, sillä sijoituksista jotakin 75% ohjattiin Kiinaan ja Kiina teki rajun nousun 2000- luvun ekalla vuosikymmenyksellä.
Skandia Life yhtiö (Jonka OP nykyään omistaa) maksoi asiakkailleen jossakin vaiheessa korvauksena hallinnointikuluja takaisin, joista se ei kertonut selvästi tarjouslaskelmassa.
Pääomavero menee vain voitto-osuudesta, eikä koko sijoituksesta. Olisin voinut sopia tuolloin 1998 että alan nostamaan jo vaikka nelikymppisenä. Se kun ei ole eläke vaan vapaaehtoinen sijoituspohjainen eläkevakuutus.
Tietyin ehdoin sen olisi voinut nostaa pois jo vaikka kahden vuoden päästä, mutta ei ollut tarvetta. Esimerkiksi työttömyys on pätevä syy nostaa se ennenaikojaan, mutta tuolloin siitä menee kovat komissiot eikä se olisi ehtinyt paljoa tuottaa.
Muutama päivä sitten tuli sovittu periodi täyteen ja tässä ollaan nyt sitten tavallaan sitäkautta eläkkeellä. Tuo kun on yksityisen tarjoama sijoitus, eikä eläke, niin se ei tule vaikuttamaan eläkkeeseeni, joka on sitten joskus joka ei myöskään kiinnosta minua.
Tässä meneekin sitten elokuu Saaritietämyksen keksiessä tästä ikiomia versioitaan ikenet vereslihalla silkasta katkeruudesta.
Aamulla aikainen herätys, aion olla viiden aikaan Suvarnabhumissa, suora lento 07.15. Suomeen Finnairin busineksessa tietenkin! 8)
Hyvää yötä!
2010
Vapaaehtoinen eläkevakuutus
Anonyymi-ap
0
632
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221757
- 351750
- 681741