Vapaaehtoinen eläkevakuutus

Anonyymi-ap

Laitetaan tässä Saariturjakkeen sairaseläkepäivän kunniaksi vähän infoa vapaaehtoisista eläkevakuutuksista, koska (yllätys-yllätys) Spede puhui näistäkin puutaheinää.

Vapaaehtoisen eläkkeen / eläkevakuutuksen nostaminen tapahtuu vapaasti valitsemanasi ajankohtana saavutettuasi sopimusehtojen mukaisen iän.

Eläkeikä riippuu siitä, milloin vakuutus on otettu. Lisäksi eläkkeen nostamista voi olla rajoitettu sen mukaan, milloin vakuutusmaksuja on maksettu.

Eläkevakuutuksen miniminostoaika on 24 kuukautta ennen 17.9.2009 otetuissa eläkevakuutussopimuksissa. Tämän jälkeen otetuissa eläkevakuutussopimuksissa miniminostoaika on 10 vuotta.

Vapaaehtoisen eläkevakuutuksen maksut vähennetään pääomatuloista. Jos pääomatuloja ei ole tai ne eivät riitä maksujen vähentämiseen, vähentämättä jäänyt osa huomioidaan niin sanottuna erityisenä alijäämähyvityksenä ansiotulojen veroista.

Valitsin 1998 vuonna 25 vuoden periodin. Se oli markka-aikaa ja aluksi taisin laittaa 1000 markkaa kuukaudessa siihen.

Kävi munkki, sillä sijoituksista jotakin 75% ohjattiin Kiinaan ja Kiina teki rajun nousun 2000- luvun ekalla vuosikymmenyksellä.

Skandia Life yhtiö (Jonka OP nykyään omistaa) maksoi asiakkailleen jossakin vaiheessa korvauksena hallinnointikuluja takaisin, joista se ei kertonut selvästi tarjouslaskelmassa.

Pääomavero menee vain voitto-osuudesta, eikä koko sijoituksesta. Olisin voinut sopia tuolloin 1998 että alan nostamaan jo vaikka nelikymppisenä. Se kun ei ole eläke vaan vapaaehtoinen sijoituspohjainen eläkevakuutus.

Tietyin ehdoin sen olisi voinut nostaa pois jo vaikka kahden vuoden päästä, mutta ei ollut tarvetta. Esimerkiksi työttömyys on pätevä syy nostaa se ennenaikojaan, mutta tuolloin siitä menee kovat komissiot eikä se olisi ehtinyt paljoa tuottaa.

Muutama päivä sitten tuli sovittu periodi täyteen ja tässä ollaan nyt sitten tavallaan sitäkautta eläkkeellä. Tuo kun on yksityisen tarjoama sijoitus, eikä eläke, niin se ei tule vaikuttamaan eläkkeeseeni, joka on sitten joskus joka ei myöskään kiinnosta minua.

Tässä meneekin sitten elokuu Saaritietämyksen keksiessä tästä ikiomia versioitaan ikenet vereslihalla silkasta katkeruudesta.

Aamulla aikainen herätys, aion olla viiden aikaan Suvarnabhumissa, suora lento 07.15. Suomeen Finnairin busineksessa tietenkin! 8)

Hyvää yötä!

2010

1

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

      😋 ­­N­­y­­­m­f­­­o­­­m­­­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17955880C

      🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      176
      3407
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2171
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      54
      2117
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      42
      1998
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1481
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1241
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1203
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      409
      1114
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      117
      1029
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      47
      903
    Aihe