Mistä löytäisin rakentamisohjeet sellaiselle konvertterille, joka muuttaisi 450 MHz -alueen taajuudet 88 - 102 MHz -alueelle. Sen tulisi siis sisältää ainakin vahvistinaste, virityspiirin tulevalle taajuudelle, oskillaattoirin, sekoitusasteen ja kaistanpäästösuodattimen, jolla lähtevä taajuus valitaan.
Konvertteri UHF - VHF
12
455
Vastaukset
- Anonyymi
88-102 MHz on yleisradiotaajuus FM-ULA lähetyksille. Mitä sellaisella konvertterilla tekisit?
- Anonyymi
Kuulostaa siltä kuin yritettäisiin sellaista jolla saadaan homma tehtyä mahdollisimman hankalasti. Alkutilannetta vois arvioida uudelleen ja oisko vaikka RTL tikkuradiosta helpompi toteutus.
- Anonyymi
" oisko vaikka RTL tikkuradiosta helpompi toteutus."
Voisitko kertoa tästä vaihtoehdosta lisää? Mikä on RTL-tikkuradio? - Anonyymi
" oisko vaikka RTL tikkuradiosta helpompi toteutus."
Voisitko kertoa tästä vaihtoehdosta lisää? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" oisko vaikka RTL tikkuradiosta helpompi toteutus."
Voisitko kertoa tästä vaihtoehdosta lisää?Pistää vain guugeliin hakusanaksi RTL tikkuradio, niin tulee asiaa josta voi aloittaa. Tässäkin käytössä olevassa tietokoneessa on silloin tällöin tikku kiinni erinäköisissä kokeiluissa. Tikun konfvauksesta löytyy ohjeita ja ne voi lukea suoraan sieltä.
- Anonyymi
Tuota taajuusalueen siirtämistä on yleensä käytetty tilanteissa, joissa vastaanottimesta puuttui jokin taajuusalue. Siinä saattoi olla hyvinkin järkeä, sillä liikennevastaanottimet eivät olleet vielä -80 luvullakaan mitenkään halpoja. Useimmiten haluttiin kuunnella jonkin toisen maan bandeja tai ottaa vastaan täkäläisillä televisioilla jonkin muun maan lähetyksiä: Tässä kohtaa saatettiin tarvita lisäksi PAL-järjestemäpiirin vaihtamista tukemaan hiukan eri standardia.
Tokihan nykyään saa noilla digitaalisilla suorakonversio-piireillä vastaanotettua mitä taajuutta tahansa - mutta vastaanotettu signaali voi olla myös niin monimutkainen, ettei sitä pysty ihan helpolla laskennallisesti purkamaan vaikka kaistanleveydestä johtuen.- Anonyymi
Noita taajuusalueita ihmettelin myös. Vahvisti on yksinkertaisuudestaan huolimatta haastava. Audiotaajuuksilla laatu tuppaa maksamaan. Taajuuksien kasvaessa (yli kuuloalueen) laadusta voidaan jossain rajoissa tinkiä. Sielläkin käytetään mieluummin viritettyjä vahvistimia suuren vahvistuksen aikaan saamiseksi ja häiriöitten minimointiin. Näin on monet radiot rakennettu. Siis ei vahviteta vastaanotettavaa taajuutta vaan siirretään se sopivalle taajuudelle jolla tekniset ominaisuudet ovat edullisimmat valmistaa. Tehdään siis "huippuradio" yhdelle taajuudelle ja siihen siirto vastaanottavilta taajuuksilta. Vastaanotettava taajuus voi olla sitten suurempi tai pienempi kuin kuin tuo yhdentaajuuden sisäänmeno. Näin on tehty radiota melkein satavuotta.
Merkittävä parannus radiosignaalien vastaanoton tuli tietokoneitten äänikorttien parannuttua. Kun päästiin sinne liki 200kHz kaiastaleveyksiin voitiin radiosignaali vastaanottaa äänikortilla. Siinä yhdellä suorasekoituksella signaali äänikortille ja ohjelma purkaa sitten modulaation. Kapeakaista lähetysten vastaanottoon oivallinen peli. Tästä uskoisin noitten suorakonversiopiirien kehitys sitten lähteneen. Eletään jonkinlaista murroskautta ja aika vain näyttää miten sitä tullaan hyödyntämään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noita taajuusalueita ihmettelin myös. Vahvisti on yksinkertaisuudestaan huolimatta haastava. Audiotaajuuksilla laatu tuppaa maksamaan. Taajuuksien kasvaessa (yli kuuloalueen) laadusta voidaan jossain rajoissa tinkiä. Sielläkin käytetään mieluummin viritettyjä vahvistimia suuren vahvistuksen aikaan saamiseksi ja häiriöitten minimointiin. Näin on monet radiot rakennettu. Siis ei vahviteta vastaanotettavaa taajuutta vaan siirretään se sopivalle taajuudelle jolla tekniset ominaisuudet ovat edullisimmat valmistaa. Tehdään siis "huippuradio" yhdelle taajuudelle ja siihen siirto vastaanottavilta taajuuksilta. Vastaanotettava taajuus voi olla sitten suurempi tai pienempi kuin kuin tuo yhdentaajuuden sisäänmeno. Näin on tehty radiota melkein satavuotta.
Merkittävä parannus radiosignaalien vastaanoton tuli tietokoneitten äänikorttien parannuttua. Kun päästiin sinne liki 200kHz kaiastaleveyksiin voitiin radiosignaali vastaanottaa äänikortilla. Siinä yhdellä suorasekoituksella signaali äänikortille ja ohjelma purkaa sitten modulaation. Kapeakaista lähetysten vastaanottoon oivallinen peli. Tästä uskoisin noitten suorakonversiopiirien kehitys sitten lähteneen. Eletään jonkinlaista murroskautta ja aika vain näyttää miten sitä tullaan hyödyntämään.vai on haastava 450 mhz alue,,,höpötät aivan sekavia,,,,
- Anonyymi
Kirpparilta tai joltain vanhalta harrastajalta voi löytyä valmiina koska aikoinaan oli suosittua kuunnella tuolta alueelta nmt ym. liikennettä tavallisesta ula-radiosta.
- Anonyymi
no mitä järkeä jotain konverttia hommata,,,osta vaikka baofeng muutamalla kympillä siitä löytyy myös 450 mhz,,,
- Anonyymi
niin mulla kans uhf radio, siinä myös alue 400--520 mhz ei tarvi mitään konvertteria,,,,,
- Anonyymi
Konvertterista ei ole apua mikäli käytettävissä ei ole 88-102 MHz alueelle oikeita modulaatioita purkavaa vastaanotinta.
Mitä lähetettä haluaisit kuunnella 450 MHz taajuusalueelta? Kun siis löytyy valmiita ja kohtuullisen huokeita vastaanottimia jotka tuon alueen kattavat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain917703Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1313083- 1591966
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha751747Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1311589Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1781540- 1321212
- 80904
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko50834- 53794