Tuliko Porvooseen paljon evakkoja sodan aikana/jälkeen?
Evakot Porvoossa?
3
466
Vastaukset
- Anonyymi
TOISEN maailmansodan jälkeen Suomi asutti yli 400 000 evakkoa, joiden koti oli jäänyt uuden itärajan taakse. Virpi Väisäsen kolmiosainen historiasarja käy läpi tuoreinta tutkimustietoa aiheesta.
Avausjaksossa kerrotaan, miten evakoille ei haluttu antaa ”ruotsalaismaata”. Suomenruotsalaiset halusivat säilyttää asuinalueensa mahdollisimman puhdaskielisinä ja panivat siksi kampoihin maan lunastukselle karjalaisia varten.- Anonyymi
Tuota "kielenpuhtaiden" varjelua takuuvarmasti tapahtui.
Tarinan todenperäisyydestä ei varmaa tietoa ole, mutta kerrotaan silloisen Sipoon valtuutettujen pyytäneen asutusministeri Vennamolta ettei Sipooseen asutettaisi suomenkielisiä . Vennamo otti pyynnön huomioon ja siirsi Sipooseen kaikki Viipurin mustalaiset.
Nythän tilanne on haluttavuuden kohdalla vähän sama, joten niin Porvoon kuin Sipoonkin katukuva alkaa huolestuttavasti tummua, eikä syy ole kansallisen vähemmistön.
- Anonyymi
Kyllä tuli
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979