Evakot Porvoossa?

Anonyymi-ap

Tuliko Porvooseen paljon evakkoja sodan aikana/jälkeen?

3

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      TOISEN maailmansodan jälkeen Suomi asutti yli 400 000 evakkoa, joiden koti oli jäänyt uuden itärajan taakse. Virpi Väisäsen kolmiosainen historiasarja käy läpi tuoreinta tutkimustietoa aiheesta.

      Avausjaksossa kerrotaan, miten evakoille ei haluttu antaa ”ruotsalaismaata”. Suomenruotsalaiset halusivat säilyttää asuin­alueensa mahdollisimman puhdaskielisinä ja panivat siksi kampoihin maan lunastukselle karjalaisia varten.

      • Anonyymi

        Tuota "kielenpuhtaiden" varjelua takuuvarmasti tapahtui.
        Tarinan todenperäisyydestä ei varmaa tietoa ole, mutta kerrotaan silloisen Sipoon valtuutettujen pyytäneen asutusministeri Vennamolta ettei Sipooseen asutettaisi suomenkielisiä . Vennamo otti pyynnön huomioon ja siirsi Sipooseen kaikki Viipurin mustalaiset.
        Nythän tilanne on haluttavuuden kohdalla vähän sama, joten niin Porvoon kuin Sipoonkin katukuva alkaa huolestuttavasti tummua, eikä syy ole kansallisen vähemmistön.


    • Anonyymi

      Kyllä tuli

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      48
      1031
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      847
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      699
    Aihe