Eli paljonkos tehoa tommosesta Nissan bluebird turbosta olisi parhaimmillaan mahdollista saada? Päälle 200hp? Jopa 250hp? Mitä kaikki tarttis tehdä.
Bluebird turbo
Joo
6770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
www.DNSF.org issä on jotain CA18ET:n virittämisestä, ainakin CA18DET:in on.
niin kylsen 200hp saa alle 1000e...
mitä tarviit:
vapaavirisuodatin, dumbvalve, bleedvalve/turboruuvi, siinä helpoimmat ja maksavat yhteensä max 200e. noilla pitäs irrota joku 150-160hp, jos bensaa saa.. mutta ei kannata paineita nostaa sitten yli 1 barin..
jooh.... :)
edellisten lisäksi..
bensapumppu paremmaksi, pakosarjan muokkaus tai vaihto väljemmäks, väkijäähdytin!...
noi maksaa sitten jo joku 300-600e riippuen teettettävistä osista... jos koneen avaan niin samantien hoonaa venttiilit ja männät vaihtaa kaikki tiivisteet ja laittaa liekkirenkaat.. mutta se on sitten kalliimpaa..
Garretin T-25 pitäis riitää siihen 200hp-> n. 1.0barin paineella...
Itellä ei ole vielä edes VV-suodatinta... :) bleedvalven/turboruuvin tekeminen itse ei vaadi isoja ponnisteluja... vain turbon painekelloon menevään letkuun sopiva reikä... ja seuraamaan painemittarin nousua... :)
tai sitten vaihtaa orkkis letkun pidemmäksi (muistaakseni 6-8mm paksua b-letkua laitoin) ja pistää keskeltä poikki, T-liitin vaikka Etolasta ja sitten sopivasti vuotava venttiili taikka ruuvi kyhäys.. siis helppoa, kun käyttää mielikuvitusta.
siis suht helposti
(IC,T-Ruuvi,Dumbvalve,Pakosarja) saa sen 200hp...
Mites laatikko kestää ton 200 hp? Oksentaako samantien? Tohon ei taida saada edes mitään paremmin kestävää tilalle.
Ja alkuperäisen pillipakoputkiko ei sitten ahista
200hv:n tehoilla, että pelkkä pakosarjan väljentäminen riittää, voiko olla totta?
juuh, unohtuhan se pakoputkisto. no tottahatoki sitä pitää uusia vaikka mitä osaa..siin 200hv kohal...loota, kytkin, putkisto, perä...helpompaahan on ostaa tehokkaampi auto.
joo aski leviää helposti jo kauan ennen 200 heppaa. jos sen haluaisi kestämään joutuisi varmaankin vahvistamaan sitä alkuperäistä... tuntuu viisaammalta ottaa lähtökohdaksi jo paremmin nipussa pysyvä auto jos kunnon viritys on suunnitelmissa.
Aikanaan tehtiin Fast Lanen hommissa töitä kaikkiin turbo nissaneihin .Bluebirdiin tehon ja väännön nosto on melko yksinkertaista.Lisää ahtoa ja muutetaan polttoaine sekä sytytys ym pientä.
0400 515353