Kuukokojeen käyttö.

Anonyymi-ap

Kertokaa , mistä johtuu ,että ikäihmiset , joiden kuulo on alentunut huomattavasti ja ovat saaneet nykyaikaiset kuulokojeet, eivät ala käyttämään niitä .
Tämä aiheuttaa valtavasti ongelmia parisuhteessa, henkilö ,joka ei kuule, ei ymmärrä tietystikään ,mitä hänen kanssaan keskustellaan.
Sama on tilanne hararstuksissa ja vieraassa ympäristössä.
Nämä ihmiset ,jotka kuulevat väärin, vastaavat väärin ja alkavat puhua ihan muuta asiaa, mistä juuri puhuttiin.
Vaikka heille selittää, että näin on, he kieltävät huonokuuloisuuden ja vaottävät , että muut puhuvat epäselvästi.
Henkilö väistämättä syrjäytyy ja alkaa tuntea huonommuuden tunnetta, mutta ei siltikään suostu käyttämään laitetta.
Lukeneet, sivistyneet , yliopistotasoiset lääkärit, juristit , profesorit ym vastaavat käyttävät ehdottomasti kuulokojeita.
Ikääntyneellä huonokuuloisessa kuulo vääjäämättä huoneen joka kuukausi. Nämä ,jotka ei käytä laitteita syrjäytyy kaikesta kommunikaatiosta ihmisten välillä.

25

913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama silmälasien kanssa. Minulla oli aikoinaan työtoveri, joka ei tullut työpaikkalounaalle, jos oli tarjolla kalaa, koska ei saanut sitä syödyksi piikkien takia. Silmälaseja ei kuitenkaan käyttänyt. Tihrusti papereita ja ymmärsi väärin lukemansa, mutta ulkonäköpaineet estivät lasien käytön.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        🔞 ­N­­­y­m­­­f­­­o­m­a­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#179583754

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Kesäisin tulee istuttua parvekkeella, huomio kiinnitynyt mm. pääskysten lentelyyn parvekkeeni editse saatuani esimmäiet kuulokojeet korviini noin kuukausi sitten hokasin eka kertaa näähän visertää lentäessään. Yli kaksikymmen vuotta asunut tässä näin pääskysten ohella puhelimen soitto ääni, ovikellon ääni kuuluu hyvin.

    • Anonyymi

      Voisiko olla se että patterit maksavat heidän mielestään liikaa. Nyt en ole varma mutta muistan yhden kertoneen että kolmet patterit, siis molempiin korviin, maksavat kuusi euroa. Yhdet kestävät 3-5 päivää. Tuleehan siitä jatkuvassa käytössä hintaa. Ladattavat kuulolaitteet molempiin korviin maksavat 3500 e, eikä saa kuin yksityiseltä.
      Ihan saman olen huomannut. Eläkejärjestön kokouksissa he eivät tosiaan tiedä mistä puhutaan. Ei se minua häiritse mutta ei mahda heille olla kivaa.
      On itselläkin alkanut toisessa korvassa kuulo huonota. saapa nähdä miten sitten itse toimin.

    • Anonyymi

      Kuulojeen patterit kestää noin kaksiviikkoa, patterit maksaa noin 5-6 euroa kuussa.

      • Anonyymi

        Harhaa kuulokojen paristot eivät kestä 2 viikkoa.Olen 2 kuulokojen käyttäjä ja joudun kojeiden paterit vaihtaa 5 päivän välein.Koska käytän kojeita koko päivän.Lisäksi jos patterit jätän yöksi kojeisin.En siis iroita kojesta yöksi.Ne on aamulla tyhjätVanhuksemme suvussa juuri pateriden kulumisen takija kojeista harhana kestää kauan ,kuten paptterit fikkarissa. Totesi ei kuule kojeilla.Ymärtämättä paterit olivat tyhjät.Mitä hintoihin tulee Tarjoustalo eli nykyisin tokmman myy edulisemat pattert.Apteeki ymm liikeet Kalliimat.


      • Anonyymi

        ei kestä 2 viikkoa.lue aihe kaikki kuuloliton sivusta.kestää korkeintain 5 päivää


      • Anonyymi

        Onko sinulla ihan omakohtainen kokemus. Mielelläni kuulisin mistä hankit patterit ja mikä merkki. Minulla ei ole kuulokojetta lainkaan mutta eläketyhmässä ainakin viisi henkilöä sanoo että patterit kestävät vain 3-5 päivää koko päivän pidettynä. Ja kertomastani hinnastakin puhuvat. Ehkä saman alueen keskenään juttelevat ostavat väärästä paikasta. Veisin mielelläni tietosi heille. Kiitos tarkemmista tiedoista etukäteen.


    • Anonyymi

      Kirjotuksesi on ihan aiheelinen.Ihmiset eivät itse ymärrä kulevat väärin ja yhteiskuntamme ei viellä ymäristö hyväksy kuulokjeita.Nehän on apuvälineitä siinä missä silmälasitkin.

      • Anonyymi

        Omainen kuuli väärin ja jatkoi keskustelua kuulemansa mukaan. Ja vaikka hänelle yritti selittää, että hän on kuullut väärin ja nyt on hakoteillä, ei hän suostunut ymmärtämään. Monet keskustelut päättyivät erimielisyyteen ja kiukkuun.
        Kuulokoje auttoi asiaa, mutta jos patteri sammui, oli se kuulijan vika.


    • Anonyymi

      Joku kirjoitti kulokojeiden paterit kestää 2 viikkoa.ei pidä paikansa.ne on irotetava yöksi kojeista.2 kojen käytäjän päivitäin kulokojeiden patterit kestää 5päivää.Kuuloliton lehdessä oli aihesta juttu jossa Pirkko Mannola esintyi käytäjänä ja kertoi tuo pateri ongelma.siis kuluisa Pirkko Mannola.Kertoi myös ongelmista käytäjänä itse.

      • Anonyymi

        Olen niin niihin tottunut, että pidän korvissani, vaikka olen yksin kotona. Kuulokojeeni ovat myös yhteydessä kuulonhuoltoon, sillä kun kävin asioimassa, hoitaja tarkisti koneeltaan kojeitteni kunnon ja kiitteli, että näköjään pidän niitä päivittäin tuntikausia.
        Ostan patterit netistä, minusta ne eivät ole suurikaan menoerä. Tulevat suoraan postilaatikkooni.


    • Anonyymi

      Minulla paristot kestävät pari viikkoa. Pariston otan pois laitteesta.
      kun en sitä yöllä käytä. En tietenkään nuku kuulokoje korvassa,
      se on herkkä digilaite, voi mennä rikki.

      Miksi ihminen ei pidä kuulokojetta on kummallista.
      Ehkä hän liittää huonokuuloisuuden vanhuuteen,
      eikä halua myöntää itselleen olevansa vanha.

      Huonokuuloisuus liittyykin useimmiten vanhuuteen,
      mutta pelottaako ihmistä myöntää olevansa vanha ?

      Miksi juuri kuulokoje on usein ongelmallinen ?
      Rillien kanssa ei kai ole usein ongelmaa,
      mutta kyllä niihinkin vie vähän aikaa tottua.

    • Anonyymi

      Johtuuko kuulokojeesta ja pattereista mulla kestää pariviikkoa patterit, hoitsun mukaan kesää vähemmän aikaa jos pitää aina korvissa.

    • Anonyymi

      Toisilla on vaikeuksia tottua kuulokojeen käyttöön, emmekä varmasti tiedä
      syytä siihen, koska jokainen ei halua kertoa ongelmistaan.
      Täytyy ymmärtää meidän ihmisten olevan erilaisia; emme pidä samoista
      äänistä (musiikista), emme samoista väreistä, samoista tuoksuista, samoista
      makuelämyksistä eli aistitoimintamme eivät ole identtisiä, joten saattaa
      myös olla, että kuuloelimemme toimivat eri lailla, mikä ehkä tekee laitteen
      käytön hankalaksi. Olisi syytä olla armelias erilaisuutta kohtaan

      • Anonyymi

        Ollaan armeliaita erilaisuutta kohtaan, mutta kyllä minäkin ihmettelen sitä, kun moni ilmiselvä vanhus tonttuilee mieluummin huonokuuloisena ja vaikuttaa vielä itseään vanhemmalta, koska ei kuule. Kotona on piirongin laatikossa hyvässä tallessa kuulokojeet ja pysyvät siellä.

        Ne kuulokojeet korvissa ja hyvin kuulevana samainen vanhus vaikuttaisi paljon nuoremmalta ja fiksummalta. Kukaan ei kiinnittäisi huomiota kojeisiin, kun keskustelisi niin kuin muutkin. Itsekin saisi elämästä irti paljon enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ollaan armeliaita erilaisuutta kohtaan, mutta kyllä minäkin ihmettelen sitä, kun moni ilmiselvä vanhus tonttuilee mieluummin huonokuuloisena ja vaikuttaa vielä itseään vanhemmalta, koska ei kuule. Kotona on piirongin laatikossa hyvässä tallessa kuulokojeet ja pysyvät siellä.

        Ne kuulokojeet korvissa ja hyvin kuulevana samainen vanhus vaikuttaisi paljon nuoremmalta ja fiksummalta. Kukaan ei kiinnittäisi huomiota kojeisiin, kun keskustelisi niin kuin muutkin. Itsekin saisi elämästä irti paljon enemmän.

        Tinnitus on yksi ongelma mitä kuulokoje ei poista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tinnitus on yksi ongelma mitä kuulokoje ei poista.

        Mutta ei kai se estä käyttämästä kuulokojeita siihen tarkoitukseen, mihin ne on suunniteltu eli kuulon korjaamiseen paremmaksi?

        Tosin usein kuulokojeet lievittävät tinnitustakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta ei kai se estä käyttämästä kuulokojeita siihen tarkoitukseen, mihin ne on suunniteltu eli kuulon korjaamiseen paremmaksi?

        Tosin usein kuulokojeet lievittävät tinnitustakin.

        On totta, että kuulokoje ainakin lievittää tinnitusta.
        Kun kuulee ulkoiset äänet paremmin tinnituksen ääni jää taka-alalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On totta, että kuulokoje ainakin lievittää tinnitusta.
        Kun kuulee ulkoiset äänet paremmin tinnituksen ääni jää taka-alalle.

        Joillekin kuulokoje ei tuo apua tinnitukseen ja kaiku lisääntyy kuulokojetta käyttäessä.


    • Anonyymi

      Olen täysin koukussa kuulokojeeseni. Mutta. Täydellisen hyödyn saisin laitteista molempiin korviin, mutta vahvemman patterin vaativa ei pysy korvan takana. Käytän silmälaseja.

    • Anonyymi

      Meillä ei ole siitä kiinni , että pattereita kuluu. Se on pieni raha. Huomattavan paljon suurempi ongelma on , kun toinen ei kuule tai kuulee kaiken aikaa väärin. Syyttää hyväkuuloista ,että puhuu epäselvästi ja puhetyyliä pitää muuttaa. Kuitenkin muut , vaikka ovat vanhempiakin, kun kuulevat , ymmärtävät aina puheen. Tämä on jokapäiväinen ongelma.
      Ainut mitä voi tehdä ,on lakata kommunikoimatta. Kuulokoje on säädetty hänellä mahdollisimman pienelle, että suostuisi käyttämään. Muuten on kyllä tekniikasta kiinostunut, mutta höppänän kuvan hänestä moni saa ,kun ei kuule ja näinollen ei ymmärrä mitä muut puhuvat.

      • Anonyymi

        Kuulokojeen käyttämisessä on pulmia, joita ei ehkä tulla ajatelleeksi. Koje on pieni, sen patterin vaihtaminen vaatii näppäryyttä. Mistä saadaan uudet patterit.
        Kojetta on huollettava, puhdistettava, ja siihen on olemassa pieniä välineitä, joilla työ sujuu.
        Entä kun on kankeat kädet ja huono näkö?
        Koje aiheuttaa joskus kutinaa korvassa, vaha tukkii kojeen minimaaliset käytävät.
        Koje katoaa, putoaa lattialle, jää sanomalehden alle piiloon.
        Ei sen käyttäminen ole aina helppoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuulokojeen käyttämisessä on pulmia, joita ei ehkä tulla ajatelleeksi. Koje on pieni, sen patterin vaihtaminen vaatii näppäryyttä. Mistä saadaan uudet patterit.
        Kojetta on huollettava, puhdistettava, ja siihen on olemassa pieniä välineitä, joilla työ sujuu.
        Entä kun on kankeat kädet ja huono näkö?
        Koje aiheuttaa joskus kutinaa korvassa, vaha tukkii kojeen minimaaliset käytävät.
        Koje katoaa, putoaa lattialle, jää sanomalehden alle piiloon.
        Ei sen käyttäminen ole aina helppoa.

        Vaiva on kuulemisen arvoista ja pientä se on verrattuna lähes kuurona
        olemisen vaikeuteen.
        Kun niin hienoja apulaitteita on kehitetty kuin kuulokojekin on
        toivoisi, että jokainen ottaisi siitä "ilon irti" !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vaiva on kuulemisen arvoista ja pientä se on verrattuna lähes kuurona
        olemisen vaikeuteen.
        Kun niin hienoja apulaitteita on kehitetty kuin kuulokojekin on
        toivoisi, että jokainen ottaisi siitä "ilon irti" !

        Entä kun taidot käsittelyyn ovat poissa!
        Auttavatko kodinhoitajat vanhusta huolehtimaan kuulokojeen kunnosta?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      304
      11676
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5319
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4299
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe