Just, kenenkähän kuningasidea oli mennä lisään tänne muutenkin hiljaselle aiheryhmälle 'Näytöt ja näytönohjaimet' osuus?!!
Ei kai ny kukaan jumalauta saa mitään järkevää keskustelua monitoreista!
Kannanottoja toivotaan,
että saisimme edes jotaki keskustelua. ;)
Ei kai ny kukaan jumalauta saa mitään järkevää keskustelua monitoreista!
Kannanottoja toivotaan,
että saisimme edes jotaki keskustelua. ;)
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ihmettelin tuossa aamusella aivan samaa, käy vaan hiljaisemmaksi koko foorumi kun se pirstotaan pieniin palasiin, jotenkin työläämpi selaillakkin kun on miljoona aihealuetta.
Mullon muuten 17" töllö ja 32 meganen näytönohjain jos kiinnostaa, tässä on sellainen hauska puoli että kun hiirtä liikuttaa niin näytöllä vilistää eestaas sellanen nuoli....
No jumalauta, mä oonkin ihmetelly sitä könttiä tossa ruudussa ja sormen tuntumassa, mut se on siis sullakin? :D
Mullon samankokonen ruutu, mutta vaan 8Mb ruoska TNT:n karvalakkimalli.
Näin. Nyt on pistetty herkkä keskustelu alulle.
Ihan vaan ylläpidon mieliks. ;)
No voihan sitä väitellä onko ati vai gforce..
itsellä tosin on vaan inteli kun ei tule pelejä pelattuja ja leffatkin on kahtottu ihan eri laitteilla.
Meidän iskä voittaa teidän iskän!
Jumalauta oli hauska kirjoitus. Ihan purskahdin nauruun. Joo, eiköhän piste meidän oma pikkuporukan nolife keskustelut päälle ylläpidon iloksi? =)
Ei kuule, ei tää oo ollenkaan hauskaa..
Vakava paikka.
Mut pistetääs puhuen.
Ihan vaan ylläpidon mieliks.
Monitorini on hyvässä kunnossa oleva 17" hyundai. Se on valkoinen ja siinä on virtakytkin ja 4 säätönamiskaa. Säätöjen käyttäminen ei oo ihan helpointa mutta onnistuu kyllä. Monitorissani on myös tarra jossa lukee ecology energy emissions ergonomics ja keskellä lukee tco 99. Monitorissani on myös jalka jolla voi säätää monitorin asentoa, se on varsin hyvä juttu. Johtoja löytyy kaksi, irroitettava virtajohto ja kuvajohto joka liitetään 64mb geforceeni ja näin saadaan aikaan kohtuullisen hyvä kuva. Kysykää ihmeessä lisää jos jotain jäi epäselväksi! ps. tää palsta rules!!!
Mun muutaman vuoden vanha fujitsu on kyllä parempi kuin mikään hyundai, tosin tämä on alkanut vähän räpsiä sillontällön että silmistä vuotaa vettä mutta ei se mitään.
Joo tää palsta rulettaa ihan hanalla, ja on tää fujitsu siitäkin parempi että tässä on 5 säätönamiskaa!!!!!!
Revi siitä hyundais kanssa.
Mun hyundaini ei oo kuin puolisen vuotta "vanha" eikä tää räpsi kuin silloin kun windows oikuttelee (siis aika usein). Oho, vai oikein 5 namiskaa???? Nyt mä oon ihan kade... Mutta mun monitorissani on joskus kuva ihan oikeassa kohdassa ja tää ei ole vale!
Tää palsta on ihan ykkönen, kuolleena syntynyt legenda!
Nyt mä lähden rakkaani Hyundain kanssa katsomaan Puolan kaatoa!!!
Siis mulla on MikroMikon mukana tullut näyttö Fujitsu e176. Todella tyytyväinen oon ollut. Se on mukava huomata, että kun löytyy yhteinen mielenkiintoinen juttu, niin puhuttavaa olis enemmän kuin jaksais kirjoittaa. Toivottavasti ylläpito on myös yhtä tyytyväinen.
Asiaan liittyen tahtoisin kysyä teiltä, et mitä mieltä ootte onko näytöt sielultaan hyviä vai pahoja? Mua on jo pitkään askarruttanut toi kysymys. Toivoisin kaikilta loistavia ja täsmällisiä vastauksia.
Jatketaan tästä kaikki yhtä aktiivisina!
Tää palsta on tosiaan unelmien täyttymys, saa keskustella monitoreista, tuosta unohdetusta komponentistä!
Jaa, se sielu? Olen viettänyt oman Hyundaini kanssa vasta vähän aikaa ja vielä vaikuttaa aika etäiseltä mutta pakkohan niitten olla hyviä sillä aukaisit milloin tahansa niin aina ne yhtä kirkkaana loistaa. Tietysti voidaan ihmetellä että muuttuuko niiden sielu pikkuhiljaa pahaksi kun kuva haalenee ja sumenee? Tää on muuten tärkeä kysymys, toivottavasti tätä käsiteltäis myös jossain alan lehdessä.
Hyvää vappua kaikille monitorienne kanssa!
Ah tätä onnea ja autuutta!
Olen löytänyt kauan huomiota vaille jääneen komponentin kokoonpanostani!
Vasta tämä palsta herätti ajattelemaan, olenko jäänyt jotakin paitsi aiemmin? Nyt olenkin viettänyt entistä enemmän aikaani näyttöni kanssa, jotta voisin korvata sille aiemman vääryyden..
Puhumme toisillemme ja koskettelemme toisiamme entistä enemmän.
Voisi sanoa, että olemme löytäneet toisemme uudelleen!
Täytyypäs tästä kiiruhtaa nauttimaan vappusimoja.. ;D
Minäkin aina juttelen hänelle mukavista asioista jolloin hän aina kirkkaammin loistaa.
Hän elää muassani synkimpiä hetkiäni tummuen niin että en meinaa valkoista erottaa mustasta, kontrastit ovat aivan hukassa mutta annas olla kun minulla on oikein hyvä päivä niin hän loistaa auringon kanssa kilpaa.
Minäkin koetan aina kun hänellä on synkimmät hetkensä muistuttaa että jossain on aina joku hyljätty näyttö jolla on asiat vielä huonommin enkä aio häntä hylätä nurkkaan vielä pitkiin aikoihin ja kun aika alkaa ajaa hänestä ohi niin hänelle on varattu paikka leppoisiin eläkepäiviin tyttäreni pelikoneen näyttönä.
Näistä hieman haikeista sanoistani huolimatta kaikille oikein railakasta vappua, lähden tästä itsekkin boolia sekoittelemaan.
Huomaa, että tämä hiljainen ja juro kansa uskaltaa avautua omalle näytölleen.
Mikä sen hienompaa, kun keskellä pimeintä talvea käynnistää näyttö ja sanoa sen tuovan valoa sun elämään! Tai kesällä ottaa se rannalle mukaan, juoden sen kanssa kaljaa kunnes aurinko jälleen nousee ja kantaa sitä reppuselässä kylän raitilta kotiin.
Muistakaa antaa näytöllenne välillä helliä sanoja ja suudelmia! Auttaa aina, jos kontrastit alkavat näyttää pelkkää harmaata ja suhteestanne on väri poissa!
Kysyisin jatko kysymyksen, että onko teidän mielestä näytön värillä ja koolla väliä? Ja saako liian vaativa olla, onko teillä siihen varaa?
PS. Tietokone lehdissä saisi tosiaan nähdä tämän asian tarkempaa puintia. Muutenhan uudet tietokoneen ostajat luulevat sitä pelkäksi komponentiksi, mikä ei alkuunkaan pidä paikkaansa! Kaikki näytöt eivät suoraan paljasta omaa sielunelämäänsä, vaan siitä täytyy itse ottaa selvää.
Mun ja näyttöni välinen suhde on aikaajoin tiukilla, mutta se korjaantuu aina ajan myötä.
Yhdessä katselemme potee ja leffoja, jopa perheen valokuvat jaamme yhdessä. meillä on todella lämmin suhde toisiimme. Pystymme keskustelemaan asioista aina vastakkain, kasvotusten. (enpä oo kuullut muistakaan vaihtoehdoista.. ;) )
ja mikä sen antoisampaa, ku mäiskiä nyrkillä tahi putsailla pölyjä vanhan näytön pinnalta.. Ja ahh sitä ihanuutta, kun saa yrittää varjostaa kämmenellä ja verhoilla, ettei arska kiillä liikaa linssillä..
AI ETTÄ, KYÄ ON SITTE MUKAVAA!
Ja hellinpä tässä tänään vanhaa veitikkaa ihkauudella NÄYTÖNOHJAIMELLA! Ei enää mikään karvalakkimalli.
Ja aijai, ku rupes taas kuva paraneen ja kirkastuun.
Ei sais unohtaa, että myös näyttö vaatii lahjoja ja hellyyttä..
PS. äänestettäköön 'NäytönPäivän' puolesta.. vaikka sen toisen päivän tilalle.. mikäs se ny oli.. tuota.. niin, 6.12.
Kiitos kaikille näistä neuvoista, olemme Hyundain kanssa lähentyneet vapun aikana ja uskon että hän pitää minua jo tasa-arvoisena muiden komponenttien kanssa!
Olemme myös tehneet kaikkea kivaa yhdessä, surffailimme ihan ameerikoissa asti ja löysimme kaikkea kivaa sieltä.
En ole ihan varma muuta luulen ja todellakin olen asiasta melkein 100% varma että monitorini hymyili minulle! Kyllä, tosi juttu! En tiedä mitä tästä vielä kehittyy mutta luulen että Hyundai on monitorini vielä pitkään!
Kyllä-ääni minultakin näytönpäivän puolesta, olishan se hienoo että monitoria, jota tuijotamme enemmän kuin omaa rakasta, saisi oman päivän!
Siinä voi pian käydä sillätavalla kun vanhalle isännälle joka emäntänsä välimerelle vei, jäi emäntä sinne gigolon kainaloon, saattaa pian hyundaisikin jäädä sinne amerikoihin jos huomaa että se ruoho onkin vihreämpää merten takana.
No mitenkäs ristiriitaisuudet ratkaistaan? Meillä on äitienpäivä, isäinpäivä, isovanhempienpäivä, tiesminkäliepäivä....
Kuinkas näyttöjen suhteen? Pitäisikö 17.1 olla 17" monitorin päivä ja 15.1 taas 15" näyttöjen päivä?
Siinähän tulee päiviä pitkin vuotta aivan yhtenään...
Sitten kun vielä 17" 800x600 näytöt alkavat vaatimaan omaansa kun eivät jaksa enää 1152x960 näyttöjen elvistelyä kuunnella niin soppa on valmis. Sitten tulevat vielä monitorit joihin on integroitu kaijuttimet tai usb-väyläiset...
Huhhuh, mietippä olbe tarkkaan ennenkuin alat ideoimaan.
Toi sun vastaukses jätti aikas kylmäks.
Oikeessa mahdat olla. Kait..
Ehkä joku osaa vääntää tästä järkiratkaisun...
:O
ihan vaan tasa-arvon nimissä;
Ei enää äitien, isien, viattomien lasten ja veteraanien päiviä.
Poistetaan kaikki päivät, sammutetaan valot, pistetään verhot kiinni ja eletään ikuista yötä - vain me ja monitorimme:)
Kysympähän vaan, että kuka tosiaan tarkoittaa rakastavansa äitiään äitien päivänä, tai isäänsä isänpäivänä? En ainakaan minä! Totta tosiaan kaikki turhat humpuuki päivät voitaisiin peruuttaa ja ottaa niiden tilalle jotain järkevää!
Näyttönjen päivä olisi tosiaan mielettömän hyvä idea! Siinä voisi perinteisiin kuulua, että tarjotaan heti aamusta ennen kuin näyttö on ehtinyt heräämään pari kilowatillista sähköä ja ostettaisiin sille uudet johdot. Ainakin mun näyttö olis ainakin tämän kohtelun ansainnut.
Ongelma tässä on, että kaikki eivät vielä tiedä näyttöjen erikoisasemasta, koska tämä palsta on niin tuore, joten kompromissi ratkaisuksi esittäisin epävirallista näyttöjen päivää. Ja myöhemmin siitä tietenkin tulisi virallinen! Nyt voitaisiin ottaa vastaa hyviä päivämäärä ehdotuksia, mielellään sellaisia, joissa ei ole jo jotain tärkeää. Itse mielelläni laittaisin sen johonkin Suomen pimeään aikaan, kuten talveen. Siinä korostuisi näytön ihanuus, kun ulkona on pilkkopimeää!
Kysyisin teitä myös, että jos vaihtaa näytönohjaimen uuteen, niin muuttuuko siinä teidän mielestä myös näytön sielu ja jos näin on, niin sallitteko te tällaisen jumalan leikkimisen?