VAROITUS!

Mikäli olet hankkimassa villakoiraa, varo Hamina-Kotka suuntaa. En voi kennelin nimeä tai kasvattajan nimeä mainita, koska se on kiellettyä täällä. Mutta itselleni paljastui kamalia asioita kääpiövillakoirasta, jonka melkein jo ostin yhdestä kennelistä. Olen sotkenut itseni sellaiseen asiaan, että itseänikin hieman hirvittää. Minä en ole menettenyt muuta kuin 85€ (käsiraha), mutta voi niitä koiraraukkoja :( Samalla nartulla jatkuvasti pentuja, tuontia Virosta, valehtelua jne. Pelkkää törkeää bisnestä koirien ja muiden ihmisten kustannuksella. Mikä ihmisiä oikein vaivaa?? Minne on kadonnut omatunto?? Ei sellaisilla ihmisillä ole omaatuntoa. Tollaiseen on tultava LOPPU!
141741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ilmoita eläinsuojeluviranomaisille. Sitä vartenhan ne on olemassa!

Äänestä

on tuonti koirissa?

Äänestä

Olen itse etsimässä kotia joulukuussa -04 "kenneltehtaassa" syntyneelle paperittomalle villakoiralle, joka on myyty korkeaan hintaan (satoja euroja) alkoholistille, joka on ammututtanut 2 aiempaa koiraansa ja jolta edellisen koiran ymmärsi sen kasvattaja hakea pois.

Tämä alkoholisoituneen henkilön nykyinen pentu on elänyt sisäelämää omistajansa tissutellessa viinaksia omissa oloissaan neljän seinän sisällä. Luonnollisestikaan ei koira ole oppinut tavoille. "Kasvattaja" tuolla mainitsemallasi suunnalla ei välitä lainkaan mitä koiralle käy nyt, kun alkoholisoitunut omistaja on saanut siitä tarpeekseen, syystä ettei se ole oppinut sisäsiistiksi - kuinka olisi voinut oppiakaan?Kasvattajaan on oltu yhteydessä asian tiimoilta, hän ei halua koiraa takaisin. Hänen mielestään koiran voi laittaa hyvin yksinkertaisesti "kiertoon", ts. ilmoituksen lehteen myytävästä koirasta ja hyvän hinnan perään.

Ehkä tämä pirteä, iloinen, mutta ei-sisäsiisti ja orastavasta eroahdistuksesta kärsivä villakoira (ei osaa olla yksin koska on ollut neljän seinän sisällä pienen ikänsä, omistajansa "ryyppykaverina"), joutuu ammuttavaksi sekin, niin kuin omistajan 2 aiempaakin koiraa joutuivat (syyttä).

Etsitään siis tälle koiralle osaavaa, ongelmakoirakokemusta omaavaa pysyvää uutta omistajaa. Alkoholisoitunut omistaja ei luovuta koiraa ilmaiseksi.

Eläinsuojelullisista syistä koiraa ei - kotikäynti tehty eläinsuojeluviranomaisen toimesta - ole voitu omistajalta viedä, koska koiralla on ollut kuitenkin ruokaa ja vettä tarjolla (pissinyt ja kakkinut papereiden päälle).

Koira ei ole aggressiivinen. Tällä haavaa koiralla on molemminpuolinen korvatulehdus (hoidossa. Tai pitäisi olla.

Yht.otot asian tiimoilta:

[email protected]

Äänestä

paperillista koiraa. Jos olit ja se kasvattaja on rekisteröinyt pennut tai joitain aikaisempia pentujaan ja jos omaa vielä kennelnimen, niin asialle pystyy tekemään paljonkin.
Ellet itse halua niin ota yhteys minuun
umalehtinensuomi24.fi niin laitan asian eteenpäin.

Äänestä

oliko pentu paperiton... vissiin oli! juuri tuon takia en luota paperittomien koirien kasvattajiin!

Äänestä
  • villakoira kasvattajilta, ja kertoivat siellä Kotka-Hamina sektorilla olevan näitä trokareita ilmeisesti muitakin. Näiden trokareiden suhteen ei liene paljon tehtävissä, mikäli täyttävät tullimääräykset sekä maa -ja metsätalous ministeriön määräykset.
    Mutta jos yhdelläkin näistä on kennelnimi ja on rekisteröinyt joitakin pentueita kennelliittoon, pystytään jotain tekemään.

    Tulliin kannattaa myös tehdä ilmoituksia ja pyytää tutkintaa tällaisen henkilön toimien kohdalla.
    Nyt ehkä tapahtuu herkemmin, kun näitä tauti tapauksia on ollut taas jonkinverran varsinkin Parvoa.

    Äänestä

  • old_profile_12660 kirjoitti:

    villakoira kasvattajilta, ja kertoivat siellä Kotka-Hamina sektorilla olevan näitä trokareita ilmeisesti muitakin. Näiden trokareiden suhteen ei liene paljon tehtävissä, mikäli täyttävät tullimääräykset sekä maa -ja metsätalous ministeriön määräykset.
    Mutta jos yhdelläkin näistä on kennelnimi ja on rekisteröinyt joitakin pentueita kennelliittoon, pystytään jotain tekemään.

    Tulliin kannattaa myös tehdä ilmoituksia ja pyytää tutkintaa tällaisen henkilön toimien kohdalla.
    Nyt ehkä tapahtuu herkemmin, kun näitä tauti tapauksia on ollut taas jonkinverran varsinkin Parvoa.

    Pentue, josta meidänkin piti pentu ostaa ei ole rekisteröity, eikä monet muutkaan hänen välittämänsä pentueet. Tällä kasvattajalla on Kenneli ja on Suomen Kennelliiton jäsen, soitin jo Kennelliittoon.Sieltä sain lisätietoja juuri siitä, että hän teettää samalla nartulla koko ajan pentuja ja rikkoo sääntöjä, koska ei rekisteröi kaikkia pentuja. Nyt olen lähettämässä myös kirjallista ilmoitusta kennelliittoon. Mutta tuli tässä mieleeni, että hän kertoi että vain pentujen isä on heidän koiransa ja emä on jonkun muun ja että hän on luvannut hankkia hyvät kodit pennuille. Onko se laillista? Eli eikä hänen tällaisia pentuja edes tarvitse rekisteröidä?
    Toisaalta minä tiedän ettei hän pelaa reilua peliä, sillä hän valehteli useamman kerran ja jäi siitä kiinni...

    Äänestä

  • Minä kirjoitti:

    Pentue, josta meidänkin piti pentu ostaa ei ole rekisteröity, eikä monet muutkaan hänen välittämänsä pentueet. Tällä kasvattajalla on Kenneli ja on Suomen Kennelliiton jäsen, soitin jo Kennelliittoon.Sieltä sain lisätietoja juuri siitä, että hän teettää samalla nartulla koko ajan pentuja ja rikkoo sääntöjä, koska ei rekisteröi kaikkia pentuja. Nyt olen lähettämässä myös kirjallista ilmoitusta kennelliittoon. Mutta tuli tässä mieleeni, että hän kertoi että vain pentujen isä on heidän koiransa ja emä on jonkun muun ja että hän on luvannut hankkia hyvät kodit pennuille. Onko se laillista? Eli eikä hänen tällaisia pentuja edes tarvitse rekisteröidä?
    Toisaalta minä tiedän ettei hän pelaa reilua peliä, sillä hän valehteli useamman kerran ja jäi siitä kiinni...

    kirjallisen valituksen kennelliittoon ja pyydä heitä informoimaan itseäsi valituksen kulusta ja mihin toimenpiteisiin liitto aikoo ryhtyä.

    Kyllähän toisten pentujen myyminen lain kirjaimen täyttää, mutta tuskin hänen tapauksessaan.
    Onhan minullakin tällä hetkellä yksi koiristani "lainassa" ystäväni luona ja tekee pennut hänelle. Olemme tehneet yhteistyötä ennenkin ja olemme laatineet viralliset dokumentit. Olemme myöskin myyneet toistemme pentuja tai paremmin sanottuna, kertoneet kyselijöille siellä olevan pennut.
    Tuollaiset kasvattajat tai paremminkin tuottajat pitäisi saada kuriin kertakaikkiaan. Pilaavat kaikkien muiden maineen.

    Äänestä

Hei, kohtalotoveri,

Tässä tilanteessa en uskalla mainita rotua, enkä edes paikkakuntaa, koska ongelma on melko hankala. Ostimme koiranpennun henkilöltä, joka ei ollut koiran varsinainen kasvattaja, vaan ainoastaan myyjä. Emme saaneet tavata koiran emää, vaikka se tuolloin oli edelleen myyjän luona. Vasta pennunostamisen jälkeen saimme tietää, että pennun isä on (todetusti) kliinisesti luonnevikainen. Se, jos koira ei läpäise luonnetestiä ei tee siitä luonnevikaista, mutta luonnetestitulos meni jo hurjasti miinukselle - kuulemma sadoilla pisteillä. Koira oli arvioitu luonnevikaiseksi. Näyttelyissä isä on menestynyt erinomaisesti ja pentueita sillä on paljon. Valioksi sitä ei toki koskaan saada tuon tuloksen vuoksi. Emme koiraharrastuksen aloittelijoina osanneet aavistaa mitään, vaikka luulimmekin kysyneemme kaikki mahdolliset kysymykset. Ei kai kukaan tosissaan voi väittää uskaltavansa kysyä, onko vanhemmilla mahdollisesti todettu luonnevika? Olisi vain pitänyt osata päätellä jotain tuosta tosiasiasta, ettei koira lukuisista näyttely meriiteistään huolimatta ollut saanut valion arvoa. Se seikka jäi aloittelijoilta huomaamatta. Toivotan sinulle kuitenkin parasta mahdollista jatkoa ja parempaa onnea pentuasioissa jatkossa.

Äänestä
  • meneekin asian vierestä, kannattaa suhtauta luonnetetiin kriittisesti. Oma koirani on tuomittu luonnetestissä pahoin häiriintyneeksi ja luonnevikaiseksi, koska se ei antanut testaajan koskea itseensä eikä haukkunut kelkkaa. Koira on mitä mahtavin kotikoira. Rakastaa lapsia, tulee hyvin toimeen toisten koirien kanssa, suhtautuu vieraisiin ihmisiin ystävällisen pidättyväisesti (niinhän jopa rotumääritelmässä lukee), voi kulkea lähes kaikkialla vapaa; seuraa perässäni ja tottelee hyvin. Ei ole koskaan yrittänyt purra ketään.

    Jos koira on luonnonläheistä rotua, eikä sitä ole paljoa kuljettu ihmisten ilmoilla (jos esim. asuu maalla),ei se välttämättä hauku kelkalle, koska luonnossa turha meteli voi maksaa sen hengen. Sehän ei ole kotonaan luonnetestialueella eikä siis ilmoita muulle laumalle vieraasta ilmiöstä.
    Lisäksi luonnetestissä testataan paljoan opittuja asioita.
    Itse en koskaan tuijota luonnetestissä muuta kuin laukaskestävyyttä. Menen itse tapaamaan koiraa. Jos se ei ole mahdollista, unohdan koko koiran.
    Tiedän esim. omassa rodussani koiria, jotka ovat läpäisseet luonnetesti ja purevat arvaamatta. Ainakin mun rodussa luonnetesti nimenomaan tukee aggressivisia ja arvaamattomia koiria. Rotuni arat yksilöt nimenomaan hyökkää ja tuotahan luonnetestissä halutaa.

    Kyseinen "pahoinen häiriintynyt" koirani oli laukausvarma.

    Äänestä

  • niksu kirjoitti:

    meneekin asian vierestä, kannattaa suhtauta luonnetetiin kriittisesti. Oma koirani on tuomittu luonnetestissä pahoin häiriintyneeksi ja luonnevikaiseksi, koska se ei antanut testaajan koskea itseensä eikä haukkunut kelkkaa. Koira on mitä mahtavin kotikoira. Rakastaa lapsia, tulee hyvin toimeen toisten koirien kanssa, suhtautuu vieraisiin ihmisiin ystävällisen pidättyväisesti (niinhän jopa rotumääritelmässä lukee), voi kulkea lähes kaikkialla vapaa; seuraa perässäni ja tottelee hyvin. Ei ole koskaan yrittänyt purra ketään.

    Jos koira on luonnonläheistä rotua, eikä sitä ole paljoa kuljettu ihmisten ilmoilla (jos esim. asuu maalla),ei se välttämättä hauku kelkalle, koska luonnossa turha meteli voi maksaa sen hengen. Sehän ei ole kotonaan luonnetestialueella eikä siis ilmoita muulle laumalle vieraasta ilmiöstä.
    Lisäksi luonnetestissä testataan paljoan opittuja asioita.
    Itse en koskaan tuijota luonnetestissä muuta kuin laukaskestävyyttä. Menen itse tapaamaan koiraa. Jos se ei ole mahdollista, unohdan koko koiran.
    Tiedän esim. omassa rodussani koiria, jotka ovat läpäisseet luonnetesti ja purevat arvaamatta. Ainakin mun rodussa luonnetesti nimenomaan tukee aggressivisia ja arvaamattomia koiria. Rotuni arat yksilöt nimenomaan hyökkää ja tuotahan luonnetestissä halutaa.

    Kyseinen "pahoinen häiriintynyt" koirani oli laukausvarma.

    Ymmärsinkö siis oikein, että tuolla villakoiran kasvattajalla on kennelnimi? Onkohan kasvattaja villakoirakerhon kasvattajalistalla? Nimittäin jos on, niin kannattaisi vaikka sinne SVK:n keskustelupalstallekin ilmoittaa asiasta.

    Äänestä

  • Zilver-Poodle kirjoitti:

    Ymmärsinkö siis oikein, että tuolla villakoiran kasvattajalla on kennelnimi? Onkohan kasvattaja villakoirakerhon kasvattajalistalla? Nimittäin jos on, niin kannattaisi vaikka sinne SVK:n keskustelupalstallekin ilmoittaa asiasta.

    En ole varma kenelle tuo viesti oli tarkoitettu, mutta minun tapauksessani kasvattajalla on kennelnimi. Hän ei ilmeisesti ole kuitenkaan svk:n jäsen, sillä nimeä ei listalta löydy. Olisihan hän jo aikaa sitten narahtanut kiinni jos kuuluisi svk:oon. Tietääkseni siellä ollaan todella tarkkoja kaikesta... Olen tehnyt tämän koko asian suhteen sellaista salapoliisin työtä, etten usko että pystyisin enää parempaan... Nyt kasvattaja on lupautunut maksamaan minulle varausmaksun takaisin kun uhkasin käräjillä. Mutta saa nähdä maksaako vieläkään...

    Äänestä

  • Minä kirjoitti:

    En ole varma kenelle tuo viesti oli tarkoitettu, mutta minun tapauksessani kasvattajalla on kennelnimi. Hän ei ilmeisesti ole kuitenkaan svk:n jäsen, sillä nimeä ei listalta löydy. Olisihan hän jo aikaa sitten narahtanut kiinni jos kuuluisi svk:oon. Tietääkseni siellä ollaan todella tarkkoja kaikesta... Olen tehnyt tämän koko asian suhteen sellaista salapoliisin työtä, etten usko että pystyisin enää parempaan... Nyt kasvattaja on lupautunut maksamaan minulle varausmaksun takaisin kun uhkasin käräjillä. Mutta saa nähdä maksaako vieläkään...

    vielä kennelliittoon. Ellei ala palauttaa rahoja yritä rikosilmoituksella. Käräjät tulevat maksamaan paljon, mutta rikosilmoituksen tekeminen ja kirje tai muu yhteydenotto poliisista, peloittaa kyllä tuollaisen ihmisen.

    Äänestä

  • old_profile_12660 kirjoitti:

    vielä kennelliittoon. Ellei ala palauttaa rahoja yritä rikosilmoituksella. Käräjät tulevat maksamaan paljon, mutta rikosilmoituksen tekeminen ja kirje tai muu yhteydenotto poliisista, peloittaa kyllä tuollaisen ihmisen.

    Sain varausmaksun takaisin :) Taisi uhkailusta olla tässä asiassa jotain hyötyä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä kirjoitti:

Mikäli olet hankkimassa villakoiraa, varo Hamina-Kotka suuntaa. En voi kennelin nimeä tai kasvattajan nimeä mainita, koska se on kiellettyä täällä. Mutta itselleni paljastui kamalia asioita kääpiövillakoirasta, jonka melkein jo ostin yhdestä kennelistä. Olen sotkenut itseni sellaiseen asiaan, että itseänikin hieman hirvittää. Minä en ole menettenyt muuta kuin 85€ (käsiraha), mutta voi niitä koiraraukkoja :( Samalla nartulla jatkuvasti pentuja, tuontia Virosta, valehtelua jne. Pelkkää törkeää bisnestä koirien ja muiden ihmisten kustannuksella. Mikä ihmisiä oikein vaivaa?? Minne on kadonnut omatunto?? Ei sellaisilla ihmisillä ole omaatuntoa. Tollaiseen on tultava LOPPU!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu