Sorstraumen camping

Anonyymi-ap

Olemme matkailleet norjassa 16 vuotta ja tykänneet kalastella. Joskus aikoinaan muistaakseni vuonna 2009 kävimme aikaisemmin Sorstraumen campingissa ja nyt tällä kertaa ajattelimme mennä sinne uudelleen.

Edelliseltä reissulta en muistanut leirintäalueen omistajaa, mutta netin mukaan paikan omistaja Olof piti olla mukava ukko? No ei ollut, liekkö ikä tehnyt tepposensa, mutta emme saaneet edes asuntoautoa parkkiin, kun Olof tuli sanomaan ettei tämä ole mikään fiskecamping ja että fiskecamppejä on tuolla muualla, vaikka siellä oli paljon kalastajia ja karkean arvion mukaan 90% campingin vieraista kävi kalassa. Osa veneellä ja osa kalasti rannalta.

Netin mukaan piti olla laituripaikkojakin 50 kruunua per päivä. Laituri kyllä oli ja siinä kaksi venettä ja sivustalla oli tyhjä paikka. Seurasin ettei koko aikana siinä tyhjällä paikalla ollut ainuttakaan kumivenettä eikä mitään muutakaan venettä.

Olimme kuitenkin ystävällisiä ja saimme tälläistä ”palvelua”, ei jäänyt kovin tervetullut vaikutelma, kun omistaja sanoi melko suoraan että menkää muualle tämä ei ole mikään fiskecamp.

Leirintäalueen vieraille on käytössä kaksi vessaa, joista toisessa pieni suihkukoppi. Näissä kahdessa vessassa pitäisi hoitaa mahdollinen pyykkäys nyrkkipyykillä ja samassa lavuaarissa tiskaus.

Korkeat oli odotukset päästä Sorstraumeniin kalastelemaan, eikä nyt hirveästi olisi haitannut olemattomat fasiliteetitkään, mutta lopulta yhden yön jälkeen nostimme kytkintä ja lähdimme toiseen paikkaan.

3

817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kalastamaan ei kannata tänne mennä! Ennen kuulemma ollut pidempi laituri, mutta sen omistaja ottanut jostainsyystä pois. Nyt ei ollut yksi laituripaikka ja kuulemma hänen omalle veneelleen. Nykyisessä laiturissa kolme paikkaa kuitenkin oli... Ei jatkoon Olov 😑

      • Anonyymi

        ! Onneton sattumo.
        Kun täälläkin kunnallinen toimija oli käyny,
        ja lyhentäny laituria kolme metriä.
        Tuomo hyppäsija vanhaan malliin, laituria pitkin!
        Mikänhitto nuita laiturinlyhentäjiä vaivvaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      260
      6051
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3559
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      138
      3545
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3123
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      84
      3043
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      104
      2857
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2480
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      114
      2450
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2102
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      10
      1625
    Aihe