Olen nyt kysynyt aurinkovoimalan tarjoukset neljästä paikasta. Hinnoittelu on ihan perseestä.
Ei riitä, että keskenään samankokoisten pakettien hinnat vaihtelee, mutta kun on ihan hullua tuo osien hinnoittelu.
Akkujen osalta olen nyt päätymässä - ehkä - 250 ah AGM:iin. Alin kahden akun hinta on nyt hiukan alle 800 euroa, mutta kallein kutakuinkin satasen kalliimpi. Kyseessä on kuitenkin ihan sama akku.
Sama juttu noissa paneeleissa. Täsmälleen samat arvot ja fyysiset mitatkin, mutta toinen liki 200 euroa ja toinen alle 150 euroa.
Muutamassa paikassa loppui keskustelu (puhelu) siihen, että kaveri kehui omiaan ja haukkui muiden tuotteita. Olen sen verran asioista perillä, että huomasin myyjän välillä suoltavan ihan silkkaa sontaa.
Voisikohan tuolle alalle saada jonkilaista kuria, ettei ihan kaikenmaailman huijarit pääsisi ronkkimaan. Siitä ronkkimisesta kun kärsii sitten koko ala.
Aurinkopaneelijärjestelmien hinnoittelu vailla tolkkua
7
478
Vastaukset 7
- Anonyymi
Olisi mukava kuulla täällä minkälaisen voimalaitoksen saat käytännössä aikaiseksi. Edestä omalla esimerkillä...
- Anonyymi
Ostakkee aurinkopaneleita. Fortumin sähkö maksaa nyt 0,02 c/kWh. Kannattaa ostaa aurinkokennoja koko tontti täyteen.
- Anonyymi
Nyt on halpaa kun tuulee ja on kesä, mutta paneelit kannattaa varmasti ostaa, koska olemme sitoutuneet päästökauppaan, jonka seurauksena sähkön hinta tulee varmasti nousemaan ja paljon.
- Anonyymi
4x300 watin paneelit, 4x 250 Ah AGM akut ja 600w invertteri + asennus, tarvikkeineen. 3300 euroa. Laskennallinen vuotuinen ylläpito/akkujen uusimiskustannus n. 150 euroa.
Akkujen elinkaari 5-8 vuotta, paneelien elinkaari yli 30 v. Muiden osien elinkaari keskimäärin 30 v.
Verkkoon liittyminen, asennukset ym. n. 13000 euroa. Vuotuinen kulutus, siirtomaksut ym. vähintään 200 euroa. Verkkoliittymän kuoletus 50 vuotta.
Aurinkosähkön ylläpidon/akkujen uusimisen kustannus 20 vuotta n. 3000-3500 euroa.
Verkkosähkön kustannus 20 vuoden ajalta (kun kuoletus on 50 v.), - yli 9000 euroa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
4x300 watin paneelit, 4x 250 Ah AGM akut ja 600w invertteri asennus, tarvikkeineen. 3300 euroa. Laskennallinen vuotuinen ylläpito/akkujen uusimiskustannus n. 150 euroa.
Akkujen elinkaari 5-8 vuotta, paneelien elinkaari yli 30 v. Muiden osien elinkaari keskimäärin 30 v.
Verkkoon liittyminen, asennukset ym. n. 13000 euroa. Vuotuinen kulutus, siirtomaksut ym. vähintään 200 euroa. Verkkoliittymän kuoletus 50 vuotta.
Aurinkosähkön ylläpidon/akkujen uusimisen kustannus 20 vuotta n. 3000-3500 euroa.
Verkkosähkön kustannus 20 vuoden ajalta (kun kuoletus on 50 v.), - yli 9000 euroa.Eipä viitti leikkiä noitten panelien ja akkujen kanssa. Verkkovirta on aina verkkovirtaa ja toimii vakaasti talvellakin. Jos ei ole vara maksaa sitä liittymismaksua, niin kannattaako hankkia loma-asuntoakaan?
Joku 20-30t mökki ei ole mökki, eikä mikään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä viitti leikkiä noitten panelien ja akkujen kanssa. Verkkovirta on aina verkkovirtaa ja toimii vakaasti talvellakin. Jos ei ole vara maksaa sitä liittymismaksua, niin kannattaako hankkia loma-asuntoakaan?
Joku 20-30t mökki ei ole mökki, eikä mikään.Oletko elitistinen pyrkyri vai muuten vain mulkku?
Mökillä 12V järjestelmä toimii kun mitoittaa oikein jos edes sitä tarvii. 230V vaihtovirtajärjestelmä on aina kolmansista osapuolista kiinni ellei ole invertterin kautta tuotettu, l. jos kantaverkko kaatuu ei ole mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 651008
- 69742
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️40716- 145702
- 72666
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve46653Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37645- 43570
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)73551Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m111537Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k194530Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19520Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18471Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail110415- 47412
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto63409- 52393
- 17392
- 78382
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline101375