Olen nyt kysynyt aurinkovoimalan tarjoukset neljästä paikasta. Hinnoittelu on ihan perseestä.
Ei riitä, että keskenään samankokoisten pakettien hinnat vaihtelee, mutta kun on ihan hullua tuo osien hinnoittelu.
Akkujen osalta olen nyt päätymässä - ehkä - 250 ah AGM:iin. Alin kahden akun hinta on nyt hiukan alle 800 euroa, mutta kallein kutakuinkin satasen kalliimpi. Kyseessä on kuitenkin ihan sama akku.
Sama juttu noissa paneeleissa. Täsmälleen samat arvot ja fyysiset mitatkin, mutta toinen liki 200 euroa ja toinen alle 150 euroa.
Muutamassa paikassa loppui keskustelu (puhelu) siihen, että kaveri kehui omiaan ja haukkui muiden tuotteita. Olen sen verran asioista perillä, että huomasin myyjän välillä suoltavan ihan silkkaa sontaa.
Voisikohan tuolle alalle saada jonkilaista kuria, ettei ihan kaikenmaailman huijarit pääsisi ronkkimaan. Siitä ronkkimisesta kun kärsii sitten koko ala.
Aurinkopaneelijärjestelmien hinnoittelu vailla tolkkua
7
418
Vastaukset
- Anonyymi
Olisi mukava kuulla täällä minkälaisen voimalaitoksen saat käytännössä aikaiseksi. Edestä omalla esimerkillä...
- Anonyymi
Ostakkee aurinkopaneleita. Fortumin sähkö maksaa nyt 0,02 c/kWh. Kannattaa ostaa aurinkokennoja koko tontti täyteen.
- Anonyymi
Nyt on halpaa kun tuulee ja on kesä, mutta paneelit kannattaa varmasti ostaa, koska olemme sitoutuneet päästökauppaan, jonka seurauksena sähkön hinta tulee varmasti nousemaan ja paljon.
- Anonyymi
4x300 watin paneelit, 4x 250 Ah AGM akut ja 600w invertteri + asennus, tarvikkeineen. 3300 euroa. Laskennallinen vuotuinen ylläpito/akkujen uusimiskustannus n. 150 euroa.
Akkujen elinkaari 5-8 vuotta, paneelien elinkaari yli 30 v. Muiden osien elinkaari keskimäärin 30 v.
Verkkoon liittyminen, asennukset ym. n. 13000 euroa. Vuotuinen kulutus, siirtomaksut ym. vähintään 200 euroa. Verkkoliittymän kuoletus 50 vuotta.
Aurinkosähkön ylläpidon/akkujen uusimisen kustannus 20 vuotta n. 3000-3500 euroa.
Verkkosähkön kustannus 20 vuoden ajalta (kun kuoletus on 50 v.), - yli 9000 euroa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
4x300 watin paneelit, 4x 250 Ah AGM akut ja 600w invertteri asennus, tarvikkeineen. 3300 euroa. Laskennallinen vuotuinen ylläpito/akkujen uusimiskustannus n. 150 euroa.
Akkujen elinkaari 5-8 vuotta, paneelien elinkaari yli 30 v. Muiden osien elinkaari keskimäärin 30 v.
Verkkoon liittyminen, asennukset ym. n. 13000 euroa. Vuotuinen kulutus, siirtomaksut ym. vähintään 200 euroa. Verkkoliittymän kuoletus 50 vuotta.
Aurinkosähkön ylläpidon/akkujen uusimisen kustannus 20 vuotta n. 3000-3500 euroa.
Verkkosähkön kustannus 20 vuoden ajalta (kun kuoletus on 50 v.), - yli 9000 euroa.Eipä viitti leikkiä noitten panelien ja akkujen kanssa. Verkkovirta on aina verkkovirtaa ja toimii vakaasti talvellakin. Jos ei ole vara maksaa sitä liittymismaksua, niin kannattaako hankkia loma-asuntoakaan?
Joku 20-30t mökki ei ole mökki, eikä mikään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä viitti leikkiä noitten panelien ja akkujen kanssa. Verkkovirta on aina verkkovirtaa ja toimii vakaasti talvellakin. Jos ei ole vara maksaa sitä liittymismaksua, niin kannattaako hankkia loma-asuntoakaan?
Joku 20-30t mökki ei ole mökki, eikä mikään.Oletko elitistinen pyrkyri vai muuten vain mulkku?
Mökillä 12V järjestelmä toimii kun mitoittaa oikein jos edes sitä tarvii. 230V vaihtovirtajärjestelmä on aina kolmansista osapuolista kiinni ellei ole invertterin kautta tuotettu, l. jos kantaverkko kaatuu ei ole mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait963567Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51929Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71710- 341445
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es57973Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36930Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70882Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47840Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4807Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60794