Kiristäminen on rikos.

Anonyymi-ap

"3 § (24.8.1990/769)
Kiristys

Joka muulla kuin 1 §:ssä tarkoitetulla uhkauksella ====>> pakottaa toisen luopumaan taloudellisesta edusta, johon rikoksentekijällä,<<<<=== tai sillä jonka puolesta hän toimii, ei ole laillista oikeutta, on tuomittava kiristyksestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi

====>>Yritys on rangaistava<<<<===.

4 § (24.8.1990/769)
Törkeä kiristys

Jos kiristyksessä

1) uhataan vakavanlaatuisella rikoksella, joka vaarantaisi toisen hengen tai terveyden tai aiheuttaisi huomattavaa vahinkoa toisen omaisuudelle,

2) rikoksentekijä käyttää häikäilemättömästi hyväksi toisen erityistä heikkoutta tai muuta turvatonta tilaa,

====>>> 3) taloudellinen etu, josta toinen pakotetaan luopumaan, on erittäin arvokas <<<=== tai

!!!!! 4) aiheutetaan rikoksen uhrille tämän olot huomioon ottaen erityisen tuntuvaa taloudellista vahinkoa !!!!

ja kiristys on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästäkiristyksestä vankeuteen vähintään neljäksi kuukaudeksi ja enintään neljäksi vuodeksi.

===>>> Yritys on rangaistava <<<<====".

Huomioitava seasetetaan § tässä kohdassa, "tai sillä jonka puolesta hän toimii, ei ole laillista oikeutta", annetaan julkiselle vallalle oikeus syyllistyä ja tehdä rikos.

Onko kyseinen kohta MORAALISESTI oikein? Ei ole, mutta on kuitenkin perustuslain 6§ kanssa ristiriidassa, koska tässä asetetaan joku parempaan asemaan henkilöön liittyvän syyn perusteella, mutta korjaantuu sanoilla, "ilman hyväksyttävää syytä", eli kaikki lait ovat järkiään kansalaisvastaisia ja suosivat julkista valtaa, eli mikään ei ole muuttunut, vain kierous on lisääntynyt 400-luvulta lähtien.

Olisiko aika kansan nousuun ja siihen, että kaikki ovat tasavertaisia lain edessä, eli myöskin julkisen vallan tekemät asiat tulisi pystyä saattamaan puolueettoman, huom. PUOLUEETTOMAN oikeusistuimen tutkittavaksi ja julkinen valta samaan asemaan kuin tavan kansalainenkin.

Olisiko oikein tällöin?

4

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö oikeastikkaan ketään kiinnosta, että julkisella vallalla on oikeus suorittaa rikoksia?

    • Anonyymi

      Uskonnot harjoittavat kiristystä . Jos et usko ja elä uskon mukaan joudut hevettiin/tai sinua ei pelasteta . ONKO tuo luvallista uhkailua ?

      • Anonyymi

        raamatun mukaan ei ole olemassa helvettiä-

        Suosittelen lukemaan kyseistä eeposta.


    • Anonyymi

      Se oli joskus vitsinäkin että rahat tai henki. Viimeinen sammuttaa valot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2029
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1230
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1048
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. 107
      898
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      844
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      739
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe