Ostin Samsung 40 tuumaisen television, käytetyn, kaikin puolin hyvä, ei paljoa käytetty, ei älyteevee. Kanavat haetutin kanavahaulla, onnistui hyvin, mutta jostain syystä jokin saa ne välillä häipymään kaikki, joudun haetuttamaan ne uudestaan. Joskus kanavat pysyvät montakin päivää mutta en tiedä mikä ne saa häipymään, kaikki, sumua vaan ja eikun uudestaan kanavat hakuun, samoin suomen tekstitys häipyy elokuvista yks kaks, ei koskaan kesken ohjelman mutta kun teen jotain, vaikka pistän kiinni teeveen, ei aina silloinkaan mutta joskus. Ja avaan, ei ole enää tekstitystä.
Miksi kanavat ei pysy?
Anonyymi-ap
15269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuntemattomassa laitteessa on tuntemattomia ongelmia.
K-Vapusen ser - koneita!
Suosittelen poistaan wintoussia!
Zelenskyn natsit hakkeroinut senkin!
Tekstityksen häviäminen on vanhemmissa telkkareissa aika yleistä.
Mutta että kanavatkin häviävät ja ne joutuu uudestaan hakemaan manuaalisesti tai automaattisesti.
Mulla oli edellinen tv vielä vanhempi Samsung eikä mitään ongelmaa noissa, paitsi että oli pienempi ruutuinen.
Roskiksestako löysit!
Taitaa olla niitä samsungin virtalähdevikoja. Edellinen omistaja mahtoi huomata vian ja päätti laitteesta luopua kertomati asiasta.
Mikä virtalähdevika? Miksei kanavat ja tekstitys ei pysy? Mulla on onneksi kuukauden takuu tuolle laitteelle kun ekotorilta ostin, he eivät ole varmaan vikaa huomanneet kun sitä tarkastivat, koekäyttö ja tarkastuslappu tuli mukaan, ihmettelinkin miksi joku oli tuonut niin uuden oloisen ja muuten hyväkuvaisen telkkarin ekotorille, ei sitä varmaan jaksa jatkuvasti hakea kanavia uudestaan, eikä tekstitystä, vien sen takaisin jos ei ihmettä tapahdu.
Olisko Putini asialla?
Virtalähdevika sikäli, että jokinhan sen kanavamuistin nollaa pyytämäti.
Mm. Samsunghan on surullisen kuuluisa siitä, että tv:iden virtalähteitä suunnitellessa konkat (vieläpä huonolaatuiset sellaiset) sijoitettiin tarkoituksella paikkoihin, joissa ne kuumenivat liikaa ja näin laitteen elinikää saatiin lyhennettyä. Ns. "laitteiden ohjelmoitu kuolema" - tästähän oli doku tv:ssä joskus, löytyneekö vielä yle areenasta.
Jos tuollainen konkkien vikaantuminen ei ehdi aiheuttaa muuta isompaa vauriota laitteeseen, niin korjaukseksi voi riittää että konkat vaihtaa laadukkaampiin ja paremmin lämpöä kestäviin.
Zelensky iski sun töllöön!
MENE HOITOON VAPUNEN!
Poistin windowsin ja TV:kin alkoi toimia.