Viime vuosien aikana maailman tietoisuuteen Suomesta on ruvennut kohoamaan valitettavasti uusi ihme: oppimistulosten romahdus, joka hakee vertaistaan kansainvälisesti. Tuorein esimerkki nähtiin viime viikolla, kun ruotsalaislehti Kvartal julkaisi Suomen oppimistulosten murenemista käsittelevän artikkelin otsikolla Suomalaisen koulun mysteeri.
Syy on tämä: opettajien aika menee mamuihin.
Syy on tämä: opettajien aika menee mamuihin.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Joo se on totta
Kun ei ole erikoiskouluja ei myöskään osaajaperheitä tule Suomeen
kukaan osaaja ei pane lastaan demokraattiseen matukouluun pakkoruotsia oppimaan
vaan ranskaa ja saksaa ja ...
Koulukoneesta käyty keskustelu on samaa kuin mitä aiemmin käytiin maahanmuuttajien yliedustuksesta rikoksissa.
Kun tilastolliset tosiasiat eivät miellytä, vasemmisto tahtoo niistä vaiettavan
https://twitter.com/joakimvigelius/status/1627755476191481874
Persuhomoko kaikki ongelmat ratkaisee ?
Nersuhomo
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17967401A
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Kansana ääni
""Suomalainen työssäkäyvä perhe asuu talossa, jossa EI heidän lisäkseen asu muita kantasuomalaisia.
Tämä perhe on talossa ainoa, jossa molemmat vanhemmat käyvät työssä ja maksavat itse vuokransa ja elinkustannuksensa.
Muut asukkaat ovat maahanmuuttajataustaisia. Heidän vuokrastaan ja toimeentulostaan huolehtii kunta tai valtio!
Lapset käyvät koulua, jossa he ovat ainoita, jotka osaavat hyvin suomea. Miten luulet heidän edistyvän, jos opettajan aika kuluu sanojen selittämiseen.
Nämä suomalaiset lapset siirtyvät seuraaville koulutusasteille.
He joutuvat kamppailemaan koulutuspaikoista, asunnoista, opintotuesta ym. muualta tulleiden maahanmuuttajien kanssa. Valmistuttuaan työpaikkaa ei olekaan helppo saada jos kaupunki tai muu työnantaja suosii maahanmuuttajataustaisia työnhakijoita.
Perussuomalaiset nuoret ovat nuorten keskuudessa suosituin puolue!""
Isot koululaitokset ja isot luokkakoot ovat takuulla syy. Pienet koulut poistettiin ja tilalle isot "tuotantolaitokset" ja iso määrä oppilaita joka luokalle.
Onhan niitä syitä, yksi muunmuassa puhelimet, joita näprätään tunnilla.
Siihen helppo ratkaisu, kielleyään puhelimien käyttö kouluaikana kokonaan.
Kielitaidottomat tai huonositi suomenkieltä oppivat/osaamattomat/haluttomat oppilaat omiin luokkiinsa häiriköimään.
Tämä nykyinen touhu on vasemmistolaisten ajatusmaailmasta kotoisin että kaikilla pitää olla
sama tilanne, täysin puupäistä kommunismia.
Jep. Melensä pahoittajia on aivan liikaa, jotka pahoittavat mielensä siitä, että koulut eivät ole tarpeeksi tasa-arvoisia ja että heikot oppilaat pitää olla muiden seassa. Sitten kaikki kärsivät ja opetus kärsii. Hullua toimintaa todellakin.
Oikeistolaiset eivät saaneet minkäänlaista koululaitosta aikaiseksi,
syitä on monta, Yksi on se, koska oikeistolaisten mielestä koulutus kuuluu
vain rikkaille.
Sinun kommenttisi kertoo siitä, että sivistys ei oikeistolaiseen tartu,
vaikka kaikki Suomen veronmaksajat
tarjoavat ilmaisen koulutuksen oikeistolaisillekin.
Älä sure. Kyllä sinunkin lapsistasi voi tulla kunnon kansalaisia,
vaikka ne persun lapsina ovatkin saaneet heikon alun elämälle.
Onko mieleesi ikinä tullut yhtään järkevää ajatusta ?
Kunnilla ei ole varaa pitää viiden oppilaan kouluja.
Voimia sinulle joka näkee persuja ihan kaikkialla ja kaiken aikaa. Tähänkin keskusteluun tulit kertomaan persuista.
Ennen kuin oli varaa, niin oli myös koulumenestystä. Valinnan paikka. Joko koulutus ja koulut maksavat enemmän tai pitää sitten tyytyä tyhmempiin ihmisiin.
Oikeisto ei koululaitokseen puuttunut millään lailla, koska toimivaa ei pidä mennä "korjaamaan" vaan nyt on tulokset nähtävillä vasureiden "uudistuksista".
Kuten myös monikulttuurin ihanuudesta.
Opetushallituksen johdossa istuu kommunisti vielä muutaman vuoden
ja hän ei opetukseen vaikuta kuin tuhoavasti
'
Mistä sinun toksisuutesi on peräisin ?
Juuri mtv3 uutiset kertoo, kuinka lapset ovat nykyisenlaisessa koulussa todella ahdistuneita. mielenterveysongelmat yleisiä.
Ei ihme, lapsille tungetaan päähän monikulttuurin ihanuutta ja elämäntavoitteeksi trans tai gay elämä sateenkaarineen. Ja miehetkin voivat synnyttää, kuulemma!
Menee siinä sekaisin tervekin pää, kuten noilla em. ryhmillä ja kaikensuvaitsevilla on jo mennyt.
Menikö kauppakeskukset ja uimahalli kiinni ? Kun ei ollut enää mamuja kytättäväksi
niin päätit purkaa ihmisvihaasi täällä ?
Tuo alkaa jo päiväkodissa.
Pks:lla eräässä päiväkotiryhmässä oli vain yksi kantasuomalainen lapsi.
Onneksi lapsella oli kasvatusalan ammattilaisia perheessä ja lapsi siirtyi toiseen päiväkotiin.
Tuo päiväkoti olisi ollut lapselle vain kehittymisen este.
Mikä oli sinun kehittymisesi este, kun ei ollut vielä mamujakaan ?
Onhan niitä tapauksia päiväkodeista muunlaisiakin. Tasa-arvo loistaa poissaolollaan, kun maahanmuuttajataustainen poikalapsi ei voi nukkua päikkäreitä samassa huoneessa tyttölapsien kanssa. Pitää tehdä "erikoisjärjestelyjä".
RASISTEILLE kelpaa kuinka kulunut aihe hyvänsä.
Joo, riittää kun vaan totta puhutaan, mutta sehän ei sovi suvakille.
Suvakki mieluummin valehtelee ummet ja lammet jopa itselleen.
Aloittaja ei ole edes mamu, mutta on tyhmä kuin saapas,
vaikka on saanut nauttia sivistysvaltio Suomen koululaitoksesta.
Suomessa on noin 600000 tällaista aloittajaa ja he kaikki äänestävät PS:ää.
Jahas jaa, niitä "saappaita" tuntuu löytyvän eniten juuri suvaisevista.
Hukkaan sinulta on sivistyksen piirissä viettämäsi aika mennyt. Sanasi sen paljastavat.
Opetushallituksen kommunistikööri johdossa istuu
ja tekee lapsista mielenterveysongelmaisia
ja tätä kommunisti vielä muutaman vuoden jatkaa
ennen kuin saa potkut 2026
ja hän ei opetukseen vaikuta enää ja tuhoaminen loppuu siihen
'
Miltä se on tuntunut, elämä kommunistina mielenterveysongelmista kärsien ?
Kommunisti-Kelhä on ollut datanomi Jussi Saramon poliittinen avustaja. Samoin kaani Arhinmäen huli. Li Andersson painaa päälle myös Antifa- bolshevikkien asein. Kallis Peruskoulu päästettiin rappiolle
https://www.suomenuutiset.fi/ei-ole-todellista-opetushallitus-yrittaa-estaa-tietojen-julkaisun-jotka-paljastavat-maahanmuuttajien-maaran-kouluissa/
Halla-aho muuttaa tahdin. Katse pois kehitysmaista. Katse kehitykseen
Kansa on puhunut. Seuraava on Halla-aho. Presidentti. JETI-menetelmän laaja mittaus
"No niin. Suuri ”kuka seuraavaksi” presidentiksi äänestys on päättynyt. Halla-Aho oli X:n selkein suosikki, 49% äänistä. Toiseksi Haavisto, 22%. Ääniä annettiin hieman vajaa 12.000 kpl. Maaseudun tulevaisuuden maksamassa kyselyssä ääniä oli n.1.100, mutta ne oli valittu otannalla" J. Rostedt
Uusi calluppi presidentti ehdokkaista vai, eilen Haaviston suosio vain kasvaa, on täysin ylivoimainen suosikki tässä vaiheessa.
Kun yön yli nukutaan on mieli muuttunut täysin. Mitä avuja holokausi Halla-aholla olla koko kansan presidentti.
Tässä keskustelussa ei puhuta presidenttivaalien ehdokkaista. Se on eri keskustelussa.
Tuhannet ihmiset saavat pian Latvian hallitukselta kirjeen, jonka viesti on tyly: muuta pois maasta
https://yle.fi/a/74-20044688
Eivät ole oppineet kieltä, joten näytetään ovea. Oppiminen kannattaa aina.
Suomi24 aloituksissa on jatkuvasti rasistinen tendenssi.
Tavallisia aloituksia ja aiheita on todella vähän.
Vasemmiston ihailema ja ajama monikulttuuriajatteli on ajanut monet maat ahdinkoon. Nyt se ideologia on kaatanut myös oppimistulokset suomalaisissa kouluissa.
Tasapäisyys ei ole hyve, eikä sillä Suomea rakenneta.
Mikä sinut tyhmensi ?
Oikeiston ollessa vallassa on koulutuksesta leikattu, vasenlaita taas nostanut koulutustasoa ja korjannu oikeiston sen tekemiä virheitä.
Maahanmuutto tuo uutta kulttuuria, ilman maahanmuuttoa ei suomi tule toimeen.
Miten Suomi tuli toimeen viime sotien jälkeisinä vuosikymmeniä ilman maahanmuuttoa? Hyvin tultiin toimeen ja Suomesta rakennettiin hyvinvointivaltio ilman ensimmäistäkään matua.
Päinvastoin täältä riitti väkeä vielä jopa Ruotsiin rakentamaan sinne hyvinvointia.
Haavisto teki virheen kun toi ryssiä henkensä kaupalla paenneita natseja Syyrianisisleiriltä Paraguayhin
Calluppien mukaan Haalisto laskee alas koko ajan kuluessa "Halla-Aho oli X:n selkein suosikki, 49% äänistä. Toiseksi Haavisto, 22%. Ääniä annettiin hieman vajaa 12.000 kpl. Maaseudun tulevaisuuden maksamassa kyselyssä ääniä oli n.1.100, mutta ne oli valittu otannalla" J. Rostedt
Ja taas tuo opettajien voihkaisu; kauhean suuri vastuuuuu!
Bussikuskillakin on kauhean suuri vastuu. Veturinkuljettajalla. Lentokapteenilla. Lääkärillä. Kotihoitajalla. Autonkuljettajalla.
Beng
Maahanmuutto ei ole hyvä asia, se lisää konflikteja ja jopa sisällissotia. Aikansa menee hyvin kun kanta-asukkaat jaksavat maksaa ja hyysätä muunmaalaisia. Mutta muunmaalaisilla vaatimukset kasvavat, pitää olla omat koulut ja omat uimahallit yms omaa kieltä pitää saada puhua jne .
Ei ole tietoakaan ajatuksesta, että maassa maan tavalla, vaan maassa meidän maahanmuuttajien tavalla.
Se näkyy historiasta, Kolumbuksesta lähtien , kuinka maahanmuuttajat ottivat yhteen intiaanien kanssa, ja kuinkas onkaan käynyt.
Berliinin muurin murtuminen oli yksi merkkipaalu monimulttuurisuuden lisääntymisessä. Vasemmisto haluaa hyysätä ja sitten muuttaa suopmalaiset muunmaalaisten palvelijoiksi, siitä vaan.
Koulujen opetusohjelmia halutaan muuttaaa vasemmistolaisiksi kohti kommunismia. Kommunismissa voidaan historiankirjoituskin kirjoittaa toivotulla tavalla. Ei ole ihme jos oppimistulokset ovat huonontuneet.
Kulttuurivaihto voi olla rikkautta mutta monikultturius ja siihen liityvä maahanmuutto ei ole hyvä asia.
Suomessa pitää suomalaisten työllistäminen olla ykkösasia. eikä Te-keskusten kasvattaminen, välillä tuntuu, että Te keskuksissa ovat aibnoat työpaikat ja nekin ovat suojatyöpaikkoja.
DDR piti keskitysleirejä ulkomaalsisille orjille ei tuhoamisleirejä
Ne tuotiiin Aasiasta töihin ja suljettiin leireihin etteivät pääse sekaantumaan saksalaisiin
Heti muurin murtumisen jälkeen ne palautettiin kotimaihinsa
Olen asunut itä-Berliinin vietnamilaisten keskitysleirissä niitä käytettiin itsepalveluasuntoina, vanhempi pariskunta asui siellä mukana ja hoiti avaimia ja valvontaa keitti kahvia ja istuttiin pihalla juttelemassa muutoksesta kapitalismiin
Ei juuri muita ollut kuin minä ei tungosta
Persut ovat tässä ketjussa todistaneet älyllisen alikehittyneisyytensä.
En tiennytkään, että olet persu.
Et voi olla, sillä kukaan persu ei ole noin alikehittynyt.
Sinuun verrattuna jopa persu on fiksu.