Ulosottoon valitettavasti menossa lasku n 7000e.
Pystyykö ulosoton kanssa tehdä esim maksusuunnitelmaa että maksan joka kk vaikka 300e ? Kuukausitulot vaihtelevat todella paljon. Meneekö luottotiedot tai tuleeko merkintä jos tekee maksusuunnitelman ulosoton kanssa ?
Kiitos
Pystyykö ulosoton kanssa tehdä esim maksusuunnitelmaa että maksan joka kk vaikka 300e ? Kuukausitulot vaihtelevat todella paljon. Meneekö luottotiedot tai tuleeko merkintä jos tekee maksusuunnitelman ulosoton kanssa ?
Kiitos
Vastaukset 12
Vanhimmat
Jos velka on käynyt käräjillä jotta sitä voidaan ulos itata, silloin käräjiltä saa maksuhäiriömerkinnän. Jos velka on puolestaan yksityisoikeudellinen kuten sairaala, parkkisakko ym niin ulosottoon suoraan, merkintää ei tule jos maksat velan pois
Jos uo suostuu maksusuunnitelmaan niin sen suuruus on sama mitä olisi palkasta suoraan, epäilen ettei suostu kun epäsäännöllinen palkka.
Ja lisäyksenä että jos ei käräjiltä tule merkintää ja maksat sitten kuitenkin pienissä osissa ja uo kestää pitempään niin saat siitä maksuhäiriön eli pitkäkestoinen ulosmittaus
Epäsäännöllisistä tuloista ulosmitataan aina yksi kolmasosa. Suojaosuudet koskevat vain määräajoin maksettavia palkkoja. Tosin jos tulot vaihtelevat, niin se ei vielä tarkoita, ettei tulo olisi määräajoin maksettavaa. Jos esim. vaihtelevan suuruinen palkka maksetaan aina joka toinen perjantai, niin silloin se on määräajoin maksettavaa, ja silloin suojaosuussäännökset koskevat sitä. Ulosottomies saattaa kuitenkin virheellisesti tulkita sen ei-määräajaoin maksettavaksi.
Haluaisin maksaa vapaaehtoisesti eli ilman ulosmittausta. Mutta eikö oikeesti voi tehdä maksusuunnitelmaa jos ei ole säännölliset tulot. Joka kk saan palkkaa muuttaa palkka heittää joskus +- 400e
Voi tehdä jos ulosottomies suostuu. Voit kysyä. Maksusuunnitelmia tehdään käytännössä vain ulosotossa olon salaamiseksi työnantajalta. Lain mukaan maksusuunnitelman maksu on samansuuruinen kuin ulosotto muutenkin olisi.
”Ulosottomies voi palkan ulosmittauksen sijasta vahvistaa velalliselle kirjallisen maksusuunnitelman, jos velallinen tekee uskottavaksi, että hän suorittaa suunnitelman mukaisesti ulosottomiehelle säännönmukaisen taikka 51, 51 a tai 52–54 §:ssä tarkoitetun määrän. Ulosottomiehen tulee vaatia velalliselta vähintään kerran vuodessa selvitys tulopohjaan kuuluvista tuloista ja etuuksista. (12.1.2018/60)
Jos velallinen ilman hyväksyttävää syytä laiminlyö maksusuunnitelman noudattamisen tai selvityksen antamisen eikä laiminlyöntiä voida pitää merkitykseltään vähäisenä, ulosottomies voi päättää maksusuunnitelman raukeamisesta ja välittömästi ulosmitata palkan.”
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070705#L4P59
Ei tule onnistumaan käytännössä maksusuunnitelman tekeminen. Aloittaja ei taida ymmärtää että kun on menty näin pitkälle niin nyt maksujärjestyksen säätelee pitkälti laki ja neuvottelut on neuvoteltu silloin ennen kuin olet käräjille päätynyt velkoinesi. Kannattaa siis maksaa velat ennen kuin menevät käräjille. "Velka on veli otettaessa, veljen poika maksettaessa"
Et taida itse ymmärtää, että maksusuunnitelma on ihan kirjoitettu lakiin ja se rinnastuu pakolliseen ulosottoon. Periaatteesa on mahdollista, että ulosttomies hyväksyy sellaisen maksusuunnitelman, jossa velallinen maksaa pjokaisesta saamastaan palkkaerästä kolmasosan (niin kuin normaalissakin ulosotossa menisi), jos velallisella on epäsäännölliset tulot. Mutta se teettää ulosttomiehelle lisätyötä. Kevyempää maksuohjelmaa ei velallinen itselleen voi sopia, tai muuten uo-mies on tehnyt virkavirheen.
Ei ulosotto ainakaan minun tapauksessa suostunut maksusuunnitelmaan. Toivottavasti ovat nyt ymmärtäväisempiä!
Maksusuunnitelman saa helposti jos vakituisessa töissä ja velka summa alle 30 tonnia. Mutta sitä pitää noudattaa. Se itse maksettava summa on aina se sama, jonka uo maksukieltomaksuri näyttää. Terveisin 2x maksusuunnitelmalla oleva.
Hei. Minulla oli alkuun maksusuunnitelma ja erittäin mukava uohenkilö. Sitten hän siirtyi muualle ja tilalle tuli uusi ja ei todellakaan niin mukava. ( Tosin työtähän se heillekkin on )Lopetti maksusuunnitelman heti. Ei kuulema uudellamaalla niitä enää tehdä tai ainakin vähentyy kokoajan. Tiedä sitten. No minä lopetin työt. Se olikin ns.töihin kutsuttaessa työpaikka. Ja en todellakaan halunnut työnantajat siitä tietävän koska hän olisi kertonut tilanteeni aivan kaikille vähän kuin Helsingin sanomien etusivulle.
Kuinka paljon ulosotto saa ottaa eläkeläisen 1200 e eläkkeestä euroissa
Jos tuo on nettotulo eikä huolletavia niin uo vie 142,40e