Mieleni tekee kysyä, kuinka moni tuntee amerikkalaisen kirjailija-filosofin, H. Thoreaun kirjan "Elämää metsässä"? Vaikka kirja on kirjoitettu 1800-luvulla, siinä on hämmästyttävän paljon nykyajan ihmistä puhuttelevaa.
Kirjan lähtökohta oli se, että Thoreau ihmetteli, miten New Yorkin työläiset tekivät epäinhimillisen pitkää työpäivää, kykenemättä edes hankkimaan tuloillaan omaa asuntoa koko elinaikanaan. Silti metsässä elävät intiaanit pystyivät siihen, ilman 16 tunnin raadantaa.
Hän päätti kokeilla, onko raataminen välttämättömyys. Hän muutti metsään ja kertoo kokeilustaan kirjassa. En kerro yksityiskohtia,
mutta tulos oli, että 2 tuntia työtä päivässä riittää. Lopun ajan voi käyttää kirjoittamiseen, lukemiseen tai muuhun vastaavaan. Suosittelen.
Vielä mielenkiintoisempaa olisi, jos joku ekovihreä; tai mielummin joku kirjoituskykyinen ajattelija, filosofi, tekisi saman kokeen uudestaan, tämän hetken oloissa.
Itse olen taipuvainen uskomaan, että tulokset eivät juuri muuttuisi. Kokeiluun ei edes tarvittaisi valtion maata, kuten Amerikassa, koska kylmileen jätettyjä tiloja on yllinkyllin.
Tässä kaikessa onkin kysymys arvoista, siitä, mitä ihminen todella tarvitsee.
Elämää netsässä
8
651
Vastaukset
- Pilgrim_2005
Joo, Thoreau - "Elämää metsässä", tuo Massachusettsin nero! Lueskelin pari kuukautta sitten hänen matkakirjaansa "Cape Cod", (1865)
En yhdistäisi Thoreauta kuitenkaan "ekovihreisiin"; - - - - - ajatus ei pysty yhdistämään; Thoreau vaikuttaa enemmänkin olevan "hengen mies". Pyrkikö hän todistamaan jotain elintavallaan? Eiköhän hän vain nauttinut yksin olemisesta.
Vihreät vaikuttaa olevan enemmän politisoituneita. Thoreaun tyyppiseen kokeiluun tarvitaan itsenäinen henki, harvalla sellaista on. - tem.
minäkin luulen, että Suomen "ekovihreät" ovat liian vieraantuneita luonnosta halutakseen tai edes kyetäkseen elämään siellä.
Se vaatii enemmän ajattelijaa, joka kykenee sekä ottamaan huomioon luonnon että elämään siitä.
- Silti, kokeilu elämästä luonnon ehdoin olisi kiinnostava.- Pilgrim_2005
..niitä sitten ollut? Pentti Linkola palasi luontäidin helmaan; ja muistaakseni Jorma Rotko perheineen Velkualle, mutta muuttivat sitten Viroon.
Jonkinlainen viherpipertäjien ashramiko on mielessä? Musta tuntuu että luonnosta nauttiminen vaatii rahaa: ainakin Lappi ja saaristo avautuu rahamiehelle. Jos on mökki, niin voi tietysti mennä sinne.. Eeva Kilvellä taisi olla se kirja "Häätanhu" tästä aiheesta, ja siiten Arto Paasilinnan Vatanen(Jäniksen vuosi). Joel Lehtosen "Lintukoto". - Pilgrim_2005
Pilgrim_2005 kirjoitti:
..niitä sitten ollut? Pentti Linkola palasi luontäidin helmaan; ja muistaakseni Jorma Rotko perheineen Velkualle, mutta muuttivat sitten Viroon.
Jonkinlainen viherpipertäjien ashramiko on mielessä? Musta tuntuu että luonnosta nauttiminen vaatii rahaa: ainakin Lappi ja saaristo avautuu rahamiehelle. Jos on mökki, niin voi tietysti mennä sinne.. Eeva Kilvellä taisi olla se kirja "Häätanhu" tästä aiheesta, ja siiten Arto Paasilinnan Vatanen(Jäniksen vuosi). Joel Lehtosen "Lintukoto".Eeva Kilpi:
http://www.vihrearouva.net/kirjallisuus/kilpi.html
- muodosta
Netsässä :-)
- tem.
Sillä ellei ole tarkkana,
mielessänsä metsä,
niinkuin pieni porkkana,
vikaa huomaa etsä.
Euro sull´on markkana
ja metsänäsi netsä! - kirjoitusvirheeseen
tem. kirjoitti:
Sillä ellei ole tarkkana,
mielessänsä metsä,
niinkuin pieni porkkana,
vikaa huomaa etsä.
Euro sull´on markkana
ja metsänäsi netsä!Niin sitä pitääkin!
- muodosta
tem. kirjoitti:
Sillä ellei ole tarkkana,
mielessänsä metsä,
niinkuin pieni porkkana,
vikaa huomaa etsä.
Euro sull´on markkana
ja metsänäsi netsä!Siis koska pidän metsästä ja netistä(kin), joiden molempien luonteeseen liittyy tietty paikan (täsmällinen)määrittelemättömyys jne. Netsä niputti nuo viehättävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410491Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1418764Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906057Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604248Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut504210Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804060Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503709Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi673159Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73107IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k672945