Mieleni tekee kysyä, kuinka moni tuntee amerikkalaisen kirjailija-filosofin, H. Thoreaun kirjan "Elämää metsässä"? Vaikka kirja on kirjoitettu 1800-luvulla, siinä on hämmästyttävän paljon nykyajan ihmistä puhuttelevaa.
Kirjan lähtökohta oli se, että Thoreau ihmetteli, miten New Yorkin työläiset tekivät epäinhimillisen pitkää työpäivää, kykenemättä edes hankkimaan tuloillaan omaa asuntoa koko elinaikanaan. Silti metsässä elävät intiaanit pystyivät siihen, ilman 16 tunnin raadantaa.
Hän päätti kokeilla, onko raataminen välttämättömyys. Hän muutti metsään ja kertoo kokeilustaan kirjassa. En kerro yksityiskohtia,
mutta tulos oli, että 2 tuntia työtä päivässä riittää. Lopun ajan voi käyttää kirjoittamiseen, lukemiseen tai muuhun vastaavaan. Suosittelen.
Vielä mielenkiintoisempaa olisi, jos joku ekovihreä; tai mielummin joku kirjoituskykyinen ajattelija, filosofi, tekisi saman kokeen uudestaan, tämän hetken oloissa.
Itse olen taipuvainen uskomaan, että tulokset eivät juuri muuttuisi. Kokeiluun ei edes tarvittaisi valtion maata, kuten Amerikassa, koska kylmileen jätettyjä tiloja on yllinkyllin.
Tässä kaikessa onkin kysymys arvoista, siitä, mitä ihminen todella tarvitsee.
Elämää netsässä
8
643
Vastaukset
- Pilgrim_2005
Joo, Thoreau - "Elämää metsässä", tuo Massachusettsin nero! Lueskelin pari kuukautta sitten hänen matkakirjaansa "Cape Cod", (1865)
En yhdistäisi Thoreauta kuitenkaan "ekovihreisiin"; - - - - - ajatus ei pysty yhdistämään; Thoreau vaikuttaa enemmänkin olevan "hengen mies". Pyrkikö hän todistamaan jotain elintavallaan? Eiköhän hän vain nauttinut yksin olemisesta.
Vihreät vaikuttaa olevan enemmän politisoituneita. Thoreaun tyyppiseen kokeiluun tarvitaan itsenäinen henki, harvalla sellaista on. - tem.
minäkin luulen, että Suomen "ekovihreät" ovat liian vieraantuneita luonnosta halutakseen tai edes kyetäkseen elämään siellä.
Se vaatii enemmän ajattelijaa, joka kykenee sekä ottamaan huomioon luonnon että elämään siitä.
- Silti, kokeilu elämästä luonnon ehdoin olisi kiinnostava.- Pilgrim_2005
..niitä sitten ollut? Pentti Linkola palasi luontäidin helmaan; ja muistaakseni Jorma Rotko perheineen Velkualle, mutta muuttivat sitten Viroon.
Jonkinlainen viherpipertäjien ashramiko on mielessä? Musta tuntuu että luonnosta nauttiminen vaatii rahaa: ainakin Lappi ja saaristo avautuu rahamiehelle. Jos on mökki, niin voi tietysti mennä sinne.. Eeva Kilvellä taisi olla se kirja "Häätanhu" tästä aiheesta, ja siiten Arto Paasilinnan Vatanen(Jäniksen vuosi). Joel Lehtosen "Lintukoto". - Pilgrim_2005
Pilgrim_2005 kirjoitti:
..niitä sitten ollut? Pentti Linkola palasi luontäidin helmaan; ja muistaakseni Jorma Rotko perheineen Velkualle, mutta muuttivat sitten Viroon.
Jonkinlainen viherpipertäjien ashramiko on mielessä? Musta tuntuu että luonnosta nauttiminen vaatii rahaa: ainakin Lappi ja saaristo avautuu rahamiehelle. Jos on mökki, niin voi tietysti mennä sinne.. Eeva Kilvellä taisi olla se kirja "Häätanhu" tästä aiheesta, ja siiten Arto Paasilinnan Vatanen(Jäniksen vuosi). Joel Lehtosen "Lintukoto".Eeva Kilpi:
http://www.vihrearouva.net/kirjallisuus/kilpi.html
- muodosta
Netsässä :-)
- tem.
Sillä ellei ole tarkkana,
mielessänsä metsä,
niinkuin pieni porkkana,
vikaa huomaa etsä.
Euro sull´on markkana
ja metsänäsi netsä! - kirjoitusvirheeseen
tem. kirjoitti:
Sillä ellei ole tarkkana,
mielessänsä metsä,
niinkuin pieni porkkana,
vikaa huomaa etsä.
Euro sull´on markkana
ja metsänäsi netsä!Niin sitä pitääkin!
- muodosta
tem. kirjoitti:
Sillä ellei ole tarkkana,
mielessänsä metsä,
niinkuin pieni porkkana,
vikaa huomaa etsä.
Euro sull´on markkana
ja metsänäsi netsä!Siis koska pidän metsästä ja netistä(kin), joiden molempien luonteeseen liittyy tietty paikan (täsmällinen)määrittelemättömyys jne. Netsä niputti nuo viehättävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683139
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753037Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682892On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632574Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli432078- 601657
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181629- 351615
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,241610- 591556