Toivon, että nuoret lukisitte edes tämän, vaikka onkin erään äidin näkökulma.
Niin kävelin kaikessa rauhassa erään kaupungin keskustassa eilen , jossa tavaratalon aulassa oli nuorisojoukkoja, poikia tyttöjä. En yleensä kiinnitä huomiota. Kuitenkin nyt ohitin tämän joukon ihan vierestä ja siinä pari piti pystyssä nuorta, uskoisin olleen yläkoulun oppilasjoukko. Tämä nuori oli melko veltossa kunnossa ja naama valkea, mutta kuulin mitä hän sopersi, järkytyin, koska kunto oli tuo ja puhe ilmeisesti tunne-elämästä ja eka ihastuksesta.
No tytöt hoputtivat viemään kaveria pois.
Jäin miettimään tuota tilannetta, hyvä oli että toiset jotenkin huolehtivat. Kuitenkaan nuo huolehtijat tuskin vielä ymmärsivät tilanteen vakavuutta, juuri ja juuri koulupäivä päättynyt keli 13-14 välillä.
tämä nuori tarvitsisi kipeästi ja pian apua, sillä jotakin hän oli nauttinut aivan liikaa, sillä varmasti seuraavaksi jalat lopullisesti pettivät, kun eivät nytkään juuri pitäneet , vilkaistessani huomasin, että silmät myös olivat hyvin raukeat.
Tuo nuori oli hukkumassa ongelmiinsa päihteiden kautta, muut eivät näyttäneet päihteisiltä. Nuori oli hyvin pukeutunut ja todella nuori hyvännäköinen nuori, ulkokuori ei anna aihetta päihteisiin.
Minä äitinä jätän hätähuudon tämän nuoren puolesta ja kaikkien muiden nuorten , sillä heillä on elämä edessä.
En usko, että moralisointi auttaa tätäkään nuorta, mutta nuoret joukolla saatte aikaan paljon, olemalla kavereita ja yhdessä jättämällä juomisen ja huumeet ja muut päihteet pois ja vietätte kaveriaikaa iloiten ja keskustellen.
Halikaa ja kosketelkaa toisianne, sillä jokainen tarvitsee lähelleen turvallisia ihmisiä, ei vielä kuitenkaan parisuhdetta.
Keskustelkaa ja naurakaa, mutta kiusaaminen tavalla tai toisella kokonaan pois.
Hyvää nuoruutta kaikille toivoen ja selviytymistä kasvukivuista ilman päihteitä.
Nuoret , teille myydään pimeästi noita järkyttäviä päihteitä, joku vanhempi henkilö käyttää teitä hyväkseen, älkää ostako ja luulko, että elämänne paranee.
Joudutte koukkuun aineisiin, pian myytte itse nuorille saadaksenne lisää tuota huumetta ja tuhoatte nuoria ja joku siellä ketjun yläpäässä rahastaa ja elää rikkaasti. Se on myös rikollisten maailma, älkää ottako ensimmäistäkään , lopetetaan tämä nuorten tuhoaminen kokonaan.
Nuoret olkaa vahvoja ja suojelkaa heikompia ja jos suinkin voitte saada nuorelle apua ajoissa, se saattaa pelastaa nuoren elämän.
Nuoren pahan olon syykö
1
300
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvin kirjoitettu. Itsekin nuoren henkilön äiti ja olen huomannut nuorten keskuudessa samaa. Omalla nuorelle ja hänen kavereille olen yrittänyt varoittaa just sitä, että nuo heistä hieman vanhemmat yrittää käyttää näitä hieman nuorempia hyväksi ja että päihteiden kanssa jos joutuvat tekemisiin niin se on kaikella tapaa vaarallista myös läheisillekkin. Nuo päihteet on levinnyt ikävästi jo laajalti ympäri Suomea ja "edellisenä" sukupolvena ei voi kun olla huolissaan. Poliisien, sossujen, opettajien ym. virkahenkilöiden resurssit ei riitä ratkomaan ko. ongelmia (joskus soittanut kun nähnyt jotain vastaavaa. Pallottelevat vaan vastuuta edestaksisin ja lopulta kukaan ei pystynyt tekemään asialle mitään.) Nuoret keitä itse ollaan jututeltu vakuuttelee että "Kyllä me pärjätään!" Vaan huolettaa justiinsa se, että he eivät ymmärrä, vaikka kuinka lupaisivat. Ei auta kun toivoa nuorille parasta❣️
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi385336Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2905164Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä644519Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692445Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481880Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281824Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi801728Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161702- 1051506