Nuoren pahan olon syykö

Anonyymi-ap

Toivon, että nuoret lukisitte edes tämän, vaikka onkin erään äidin näkökulma.

Niin kävelin kaikessa rauhassa erään kaupungin keskustassa eilen , jossa tavaratalon aulassa oli nuorisojoukkoja, poikia tyttöjä. En yleensä kiinnitä huomiota. Kuitenkin nyt ohitin tämän joukon ihan vierestä ja siinä pari piti pystyssä nuorta, uskoisin olleen yläkoulun oppilasjoukko. Tämä nuori oli melko veltossa kunnossa ja naama valkea, mutta kuulin mitä hän sopersi, järkytyin, koska kunto oli tuo ja puhe ilmeisesti tunne-elämästä ja eka ihastuksesta.
No tytöt hoputtivat viemään kaveria pois.

Jäin miettimään tuota tilannetta, hyvä oli että toiset jotenkin huolehtivat. Kuitenkaan nuo huolehtijat tuskin vielä ymmärsivät tilanteen vakavuutta, juuri ja juuri koulupäivä päättynyt keli 13-14 välillä.
tämä nuori tarvitsisi kipeästi ja pian apua, sillä jotakin hän oli nauttinut aivan liikaa, sillä varmasti seuraavaksi jalat lopullisesti pettivät, kun eivät nytkään juuri pitäneet , vilkaistessani huomasin, että silmät myös olivat hyvin raukeat.

Tuo nuori oli hukkumassa ongelmiinsa päihteiden kautta, muut eivät näyttäneet päihteisiltä. Nuori oli hyvin pukeutunut ja todella nuori hyvännäköinen nuori, ulkokuori ei anna aihetta päihteisiin.

Minä äitinä jätän hätähuudon tämän nuoren puolesta ja kaikkien muiden nuorten , sillä heillä on elämä edessä.
En usko, että moralisointi auttaa tätäkään nuorta, mutta nuoret joukolla saatte aikaan paljon, olemalla kavereita ja yhdessä jättämällä juomisen ja huumeet ja muut päihteet pois ja vietätte kaveriaikaa iloiten ja keskustellen.

Halikaa ja kosketelkaa toisianne, sillä jokainen tarvitsee lähelleen turvallisia ihmisiä, ei vielä kuitenkaan parisuhdetta.
Keskustelkaa ja naurakaa, mutta kiusaaminen tavalla tai toisella kokonaan pois.

Hyvää nuoruutta kaikille toivoen ja selviytymistä kasvukivuista ilman päihteitä.

Nuoret , teille myydään pimeästi noita järkyttäviä päihteitä, joku vanhempi henkilö käyttää teitä hyväkseen, älkää ostako ja luulko, että elämänne paranee.
Joudutte koukkuun aineisiin, pian myytte itse nuorille saadaksenne lisää tuota huumetta ja tuhoatte nuoria ja joku siellä ketjun yläpäässä rahastaa ja elää rikkaasti. Se on myös rikollisten maailma, älkää ottako ensimmäistäkään , lopetetaan tämä nuorten tuhoaminen kokonaan.
Nuoret olkaa vahvoja ja suojelkaa heikompia ja jos suinkin voitte saada nuorelle apua ajoissa, se saattaa pelastaa nuoren elämän.

1

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin kirjoitettu. Itsekin nuoren henkilön äiti ja olen huomannut nuorten keskuudessa samaa. Omalla nuorelle ja hänen kavereille olen yrittänyt varoittaa just sitä, että nuo heistä hieman vanhemmat yrittää käyttää näitä hieman nuorempia hyväksi ja että päihteiden kanssa jos joutuvat tekemisiin niin se on kaikella tapaa vaarallista myös läheisillekkin. Nuo päihteet on levinnyt ikävästi jo laajalti ympäri Suomea ja "edellisenä" sukupolvena ei voi kun olla huolissaan. Poliisien, sossujen, opettajien ym. virkahenkilöiden resurssit ei riitä ratkomaan ko. ongelmia (joskus soittanut kun nähnyt jotain vastaavaa. Pallottelevat vaan vastuuta edestaksisin ja lopulta kukaan ei pystynyt tekemään asialle mitään.) Nuoret keitä itse ollaan jututeltu vakuuttelee että "Kyllä me pärjätään!" Vaan huolettaa justiinsa se, että he eivät ymmärrä, vaikka kuinka lupaisivat. Ei auta kun toivoa nuorille parasta❣️

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5705
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      395
      2499
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2400
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2042
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      56
      976
    6. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      10
      952
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      932
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      872
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      795
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      765
    Aihe