Uusi vammaispalvelulaki

Anonyymi-ap

Voisivatko Kyyjärven Perussuomalaiset ystävällisesti vastata siihen, mitä persut ovat hallituksessa tehneet, kun jo hyväksytty uusi vammaispalvelulaki on otettu uudelleen käsittelyyn? Mikä on syynä, että säästökohteita etsitään sieltä mistä "helpoimmalla" saadaan? Miksi viedään heikoimmassa asemassa olevilta? Pyydän asiallisia vastauksia.

10

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uusi vammaispalvelulaki koskee kaikkia.jotka tarvitsevat palveluja enempi mitä sosiaalihuolto voi tarjota, Uusi vammaispalvelulaki on "Toissijainen"laki.
      Ensin tulee sosiaalihuollon palvelut.
      Uusi laki tulee voimaan 1 lokakuuta 2023.Vammaispalvelulaki hyväksyttiin 1.3.2023
      eduskunnan täysiistunnossa.
      Lain tarkoituksena on edistää vammaisen henkilön edellytyksiä elää.yhdenvertaisesti
      yhteiskunnassa,sekä ehkäitä ja poistaa vammaiselle tuleevia haittoja ja esteitä.
      Vammaispalvelulaki 675/2023.
      Mitä viedään heikommassa asemmassa olevalta vammaiselta? Eurojako?
      Palvelut pelaa aivan kuin ennenkin. (En ole PerusSuomalainen)

    • Anonyymi

      Mikä siinä Vammaislaissa Opposiosta päin hiertää. Keskustalaisillta saattaa jäädä
      kakos tuet saamatta. Eivät osanneet ennakoida että heillekin vanhuus koitaa.
      Sosiaalihuollon porukkaan vain.Johan nätä veroja onkin vuosikymmeniä kierrelty.

      • Anonyymi

        Persut vihaa vammaisia?


    • Anonyymi

      Kiitoksia. Nämä vastaukset riittävät sen tueksi että perussuomalaiset eivät enää ääntäni saa. Ette ole kiinnostuneita mistään muusta kuin itse parjaamistanne "hillotolpista". Te ette tiedä (tai halua nähdä) sitä moninaisuutta mitä vammaisuuden takana on: moni on menettänyt työkykynsä vammautumisen vuoksi, osa taas syntynyt vammaisena. Moni on myös maksanut tuhansittain veroja ennen vammautumistaan. Onneksi kannatuksenne laskee. Itselläni ei ole minkään puolueen jäsenkorttia takataskussa, mutta häpeän syvästi tuollaista ajattelutapaa. Miksi olette täysin kykenemättömiä empatiaan? Jos itse vammaudutte (ei tarvita kuin aivoinfarkti tai liikenneonnettomuus), niin olette omillanne. Voisitteko edes yrittää luoda edes yhtä ajatusta lähimmäistänne kohtaan?

    • Anonyymi

      Vammaisuus on itse tai toisten aikaansaanosta.Eli ihmisten.
      Uusi Vammaisuuslaki tulee uudistettuna voimaan 2024,elo-lokakuulla.

    • Anonyymi

      Kortsua kannattaisi käyttää

    • Anonyymi

      Sotaa odotellessa.Kannattaa olla kiiruhtamatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      252
      6930
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4933
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4276
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3763
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3532
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3313
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      57
      2459
    Aihe