kännykkä japanissa?

flegis

Olen suunnitellut matkaa Japaniin ja huomasin ettei gsm-luurit toimi siellä. Onkohan mitään muuta vaihtoehtoa kuin ostaa 3g-puhelin Suomesta? Paikanpäältä vuokraaminen?

10

2134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RKM

      Helsinki-Vantaan lentokentältä saa ainakin vuokrattua sopivia luureja. Olikohan airfoto tjsp. tuo liike.

    • Docomo

      Jos sinulla on WCDMA-taajuutta kayttava puhelin niin se toimii myos taalla Japanissa.
      Ainakin Nokian mallit: 6630, 6650, 6680, 7600 ja 8800 tukevat tata taajuutta. Kannattaa kysya liikkeesta Suomessa.
      Tosin Japanin lentokentilla vuokrataan puhelimia ja hinta on suht edullinen. Eli ainakaan sen takia ei uutta puhelinta kannata ostaa.
      Halvimmimmalla Suomesta Japaniin kannykkaan soittaa numeroilla; 99588 81... (globetel) ja 991 81... (saunalahti tai vastaava?) Molemmat n. 0.50 senttia/min.

      Tervetuloa - Yokoso

      • jee

        Onkohan toi hinta nyt oikein? 0,5 senttiä / min??
        siis suomessa soittaminenkaa oo noin halpaa!


      • Docomo
        jee kirjoitti:

        Onkohan toi hinta nyt oikein? 0,5 senttiä / min??
        siis suomessa soittaminenkaa oo noin halpaa!

        Hitsi viekoon se valuuttahan on euro, elikka vaihdetaan sentin tilalla euro. Kiitos tarkkaavaisuudesta!


    • flegis

      Tänks vastauksista, mut mut...

      Airfotolla wcdma-puhelimet maksaa 85e/vko, eli mun tapaukses 170e. Poskettoman kallista:( Mieluummin ostaisin uuden puhelimen...

      Paikanpäältä vuokrausta kattelin kanssa. Olisi jopa kohtuu hintasta, mutta ongelmana on se että tarvii luottokortin, jollaista mulla ei ole:(

      Harrastetaanko Japanissa pre-paid liittymiä? Eli voinko käydä paikanpäällä ostamassa halvan puhelimen ja siihen prepaid liittymän? Onnistuuko kuin Suomessa, ilman sopimuksia ym. paperisotaa?

      Muita ehdotuksia?=)

      • Docomo

        Myydaan ilman paperisotaa. Voit ostaa liittyman mm.(lawson, seveneleven, seicomart) jotka ovat auki 24h/vrk.
        Mikali sinulla ei ole luottokorttia ei vuokraus Japanissa onnistu. Sen hommaaminen olisi varmasti helpoin vaihtoehto.
        Kuulostaa hieman hassulta etta ostaisit 40 euron puhelimen jolla et tee 2 viikon jalkeen mitaan?


      • flegis
        Docomo kirjoitti:

        Myydaan ilman paperisotaa. Voit ostaa liittyman mm.(lawson, seveneleven, seicomart) jotka ovat auki 24h/vrk.
        Mikali sinulla ei ole luottokorttia ei vuokraus Japanissa onnistu. Sen hommaaminen olisi varmasti helpoin vaihtoehto.
        Kuulostaa hieman hassulta etta ostaisit 40 euron puhelimen jolla et tee 2 viikon jalkeen mitaan?

        Kuullostaahan se, mutta 40e on silti paljon vähemmän ku 170e puhelimen vuokrauksesta Suomessa=) Eikä luottokortin hankinta tule onnistumaan opiskelijalta (nimim. kokeiltu on). Ja mistäs sitä tietää, ehkä siellä tulee toistekin käytyä=)


      • QWD
        flegis kirjoitti:

        Kuullostaahan se, mutta 40e on silti paljon vähemmän ku 170e puhelimen vuokrauksesta Suomessa=) Eikä luottokortin hankinta tule onnistumaan opiskelijalta (nimim. kokeiltu on). Ja mistäs sitä tietää, ehkä siellä tulee toistekin käytyä=)

        70 Opintoviikkoa riittää Visakortin saamiseen, jos sinulla ei ole luottohäiriöitä. Kännykän ostaminen Japanissa voi olla ihan hauskaa, sen verran erikoisia malleja siellä on. Muista vaan tarkastaa että puhelimessa on englanninkieliset valikot (helpottaa käyttöä kummasti)


    • jee

      Niin ja hintahan on skypellä soittaessa 20 senttiä kännykkään ja

    • sasae

      Voit vuokrata kännyklän heti tullessasi Naritan lentokentältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      18
      3834
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      222
      3708
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2662
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2584
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2324
    6. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2256
    7. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2252
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1946
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1790
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1611
    Aihe