kännykkä japanissa?

flegis

Olen suunnitellut matkaa Japaniin ja huomasin ettei gsm-luurit toimi siellä. Onkohan mitään muuta vaihtoehtoa kuin ostaa 3g-puhelin Suomesta? Paikanpäältä vuokraaminen?

10

2125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RKM

      Helsinki-Vantaan lentokentältä saa ainakin vuokrattua sopivia luureja. Olikohan airfoto tjsp. tuo liike.

    • Docomo

      Jos sinulla on WCDMA-taajuutta kayttava puhelin niin se toimii myos taalla Japanissa.
      Ainakin Nokian mallit: 6630, 6650, 6680, 7600 ja 8800 tukevat tata taajuutta. Kannattaa kysya liikkeesta Suomessa.
      Tosin Japanin lentokentilla vuokrataan puhelimia ja hinta on suht edullinen. Eli ainakaan sen takia ei uutta puhelinta kannata ostaa.
      Halvimmimmalla Suomesta Japaniin kannykkaan soittaa numeroilla; 99588 81... (globetel) ja 991 81... (saunalahti tai vastaava?) Molemmat n. 0.50 senttia/min.

      Tervetuloa - Yokoso

      • jee

        Onkohan toi hinta nyt oikein? 0,5 senttiä / min??
        siis suomessa soittaminenkaa oo noin halpaa!


      • Docomo
        jee kirjoitti:

        Onkohan toi hinta nyt oikein? 0,5 senttiä / min??
        siis suomessa soittaminenkaa oo noin halpaa!

        Hitsi viekoon se valuuttahan on euro, elikka vaihdetaan sentin tilalla euro. Kiitos tarkkaavaisuudesta!


    • flegis

      Tänks vastauksista, mut mut...

      Airfotolla wcdma-puhelimet maksaa 85e/vko, eli mun tapaukses 170e. Poskettoman kallista:( Mieluummin ostaisin uuden puhelimen...

      Paikanpäältä vuokrausta kattelin kanssa. Olisi jopa kohtuu hintasta, mutta ongelmana on se että tarvii luottokortin, jollaista mulla ei ole:(

      Harrastetaanko Japanissa pre-paid liittymiä? Eli voinko käydä paikanpäällä ostamassa halvan puhelimen ja siihen prepaid liittymän? Onnistuuko kuin Suomessa, ilman sopimuksia ym. paperisotaa?

      Muita ehdotuksia?=)

      • Docomo

        Myydaan ilman paperisotaa. Voit ostaa liittyman mm.(lawson, seveneleven, seicomart) jotka ovat auki 24h/vrk.
        Mikali sinulla ei ole luottokorttia ei vuokraus Japanissa onnistu. Sen hommaaminen olisi varmasti helpoin vaihtoehto.
        Kuulostaa hieman hassulta etta ostaisit 40 euron puhelimen jolla et tee 2 viikon jalkeen mitaan?


      • flegis
        Docomo kirjoitti:

        Myydaan ilman paperisotaa. Voit ostaa liittyman mm.(lawson, seveneleven, seicomart) jotka ovat auki 24h/vrk.
        Mikali sinulla ei ole luottokorttia ei vuokraus Japanissa onnistu. Sen hommaaminen olisi varmasti helpoin vaihtoehto.
        Kuulostaa hieman hassulta etta ostaisit 40 euron puhelimen jolla et tee 2 viikon jalkeen mitaan?

        Kuullostaahan se, mutta 40e on silti paljon vähemmän ku 170e puhelimen vuokrauksesta Suomessa=) Eikä luottokortin hankinta tule onnistumaan opiskelijalta (nimim. kokeiltu on). Ja mistäs sitä tietää, ehkä siellä tulee toistekin käytyä=)


      • QWD
        flegis kirjoitti:

        Kuullostaahan se, mutta 40e on silti paljon vähemmän ku 170e puhelimen vuokrauksesta Suomessa=) Eikä luottokortin hankinta tule onnistumaan opiskelijalta (nimim. kokeiltu on). Ja mistäs sitä tietää, ehkä siellä tulee toistekin käytyä=)

        70 Opintoviikkoa riittää Visakortin saamiseen, jos sinulla ei ole luottohäiriöitä. Kännykän ostaminen Japanissa voi olla ihan hauskaa, sen verran erikoisia malleja siellä on. Muista vaan tarkastaa että puhelimessa on englanninkieliset valikot (helpottaa käyttöä kummasti)


    • jee

      Niin ja hintahan on skypellä soittaessa 20 senttiä kännykkään ja

    • sasae

      Voit vuokrata kännyklän heti tullessasi Naritan lentokentältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3575
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      112
      2446
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      593
      2273
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2026
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      76
      1700
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1658
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1648
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1532
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1446
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      92
      1411
    Aihe