Tietääkseni lääkärit ovat korkeatasoisia Espanjassa. Miksi siis tulla tutkimuksiin Suomeen?
Jokin aika sitten luin henkilöstä joka artikkelin mukaan ymmärtääkseni asuu vakituisesti Espanjassa. Nyt sitten oli artikkeli josta ilmeni hänen olleen tutkimuksissa Suomessa. Vaikuttaa oudolta.
Iltapäivälehtienkin mukaan asiat paremmin Espanjassa. Lääkäriin pääsee heti. Ja lääkkeetkin kaiketi ilmaisia, tosin suomalaisten kohdalla suomalainen Suomessa asuva veronmaksaja maksaa ne. Eikä pidä unohtaa, että laadukkaan viinipullon saa 8:lla eurolla. Tämä on tärkeä muistutus.
Miksi tulla lääkäriin Espanjasta Suomeen?
15
427
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan siksi, ettei osaa epsanjaksi sanoa kyrvånsyylå!
- Anonyymi
Se on usein kielikysymys. Espanjalaisessa sairaalassa puhutaan Espanjaa suomen sijasta. Luottamuskysymys myös, tietenkin.
- Anonyymi
Kyllä lääkärit puhuvar englantia Espanjassa. Myös ranskaa.
- Anonyymi
Vaan kun nämä Aurinkorannikon matut ei puhu kuin Suomea!
- Anonyymi
Espanjalaisten lääkärien äidinkieli on Espanja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Espanjalaisten lääkärien äidinkieli on Espanja.
Se tarkoitti suomalaisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se tarkoitti suomalaisia.
Just.
- Anonyymi
Tietääksesi ja ymmärtääksesi, toivottavasti tämä on sinun ensimmäinen ja viimeinen kertasi.
- Anonyymi
???
- Anonyymi
Tämä aihe on saanut paljon keskustelua aikaan eri foorumeilla. Usein puhutaan siitä että miksi tulla tai muuttaa Suomesta Espanjaan jos haluaa käydä sairaalassa Suomessa. Miksi siis muuttaa maahan jossa et luota niin perusasiaan kuin terveydenhoitoon. Aloituksessa on varmasti hiukan provokaatiota taas yhden suomalaisia yhteen törmäyttävän kirjoituksen aikaan saamiseksi. Jokaisella harrastuksensa. Jaa kansalaisia ja hallitse.
Espanjan terveydenhuollosta pitäisi pystyä keskustelemaan vertaamatta sitä välttämättä Suomen terveydenhuoltoon. Kumpikin ovat omia itsenäisiä terveydenhuoltosysteemeitä omissa itsenäisissä maissa.- Anonyymi
Kummassakin on omat hyvät ja omat huonot puolensa.
- Anonyymi
Itse en ole Espanjassa asunut, käynyt kerran viikon lomalla.
Reissuhommissa kun olin, asuin sen vuoksi ulkomailla. Huolehdin siitä, että minulla oli vakuutukset jos jotain sattuu. Suomella on monen maan kanssa sopimukset hoidoista. Sain tarvittaessa Kelasta todistuksen, että olen Suomessa vakuutettu. Muistan kun menin Kanadassa " paikalliseen Kelaan" todistuksen kanssa. Virkailija katsoi ja todistukseni ja sanoi sen olevan arvokas. Lisäksi arvosti todistusta sen vuoksi, että se oli ranskankielinen. Oltiinhan Qubecin provinssissa. Jos olisi jotain tapahtunut, olisin luottanut sikäläiseen terveydenhoitoon.
Espanjaan ja muualle menijät.: vakuutukset kuntoon. - Anonyymi
Kylläpä siinä on ihmettelemistä kun yksi ihminen käy Suomessa lääkärissä.
Vaikuttaa oudolta.
Käynnin syynä voivat olla mm kielitaidottomuus tai pitkäaikainen hoitosuhde.- Anonyymi
Hänellä on varmasti myös varaa siihen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753504Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1391911Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041661- 851530
- 881524
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531196Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001160Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä
Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity2671146Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois721101- 631031