Mistä ihmeestä nyt ja kenen toiveista kuntaamme sikiää tällaisia täysin turhia uusua virkoja junan tuomille, yhteistä leipäämme syömään, kovalla palkalla istumaan kirjastoon lukkojen takana ?!?
Pedagoginen informaatikko
12
667
Vastaukset
- Anonyymi
Patologisia valehtelijoita meillä jo on, joten vaihteluahan tälläinen on.
- Anonyymi
"Patologisia valehtelijoita meillä jo on"
Luottamustehtävissä ja viranhaltijoissa, ennen ja nyt. Ei siis ihme mihin jamaan kunnan asiat ovat ajautuneet.
- Anonyymi
Kuka tämän viran on kuntaan keksinyt, suorittanut salassa, kaikessa hiljaisuudessa hakuprosessin, ketkä sen ovat siunanneet ja kuka teki tämän valinnan ? Veikkaus on koulun rehtori jolla tuntuu olevan kunnassa aivan ylimaallinen, itsevaltiaan valta ja virka kouluja purkaa ja rakentaa, valita mieleisensä opettajat ohi pätevämpien palkkiona koulun purun ajamisesta valtuustoon. Kunnassa kun voi lukea vaikka opettajaksi työajalla kun varma virka on jo ennalta kähmitty. Mitä näille asioille tekee hallitus tai valtuusto, kunnan johtajasta puhumattakaan ?!! Ei sitten yhtään mitään.
- Anonyymi
Tämä kirjoitus paljasta joidenkin kirjoitusten totuuspohjattomuuden ja kirjoittajien tyhmyyden aika selkeästi. Asioista ei oteta yhtään selvää, ja omia vääriä olettamuksia huudellaan suurena totuutena, ja omat pielipiteet ovat lähtökohtaisesti hyvin asenteellisia.
Kunnanhallituksen päätökset tässä asiassa ovat ihan julkisia. Käykää verkkosivuilla lukemassa kunnanhallituksen päätökset. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä kirjoitus paljasta joidenkin kirjoitusten totuuspohjattomuuden ja kirjoittajien tyhmyyden aika selkeästi. Asioista ei oteta yhtään selvää, ja omia vääriä olettamuksia huudellaan suurena totuutena, ja omat pielipiteet ovat lähtökohtaisesti hyvin asenteellisia.
Kunnanhallituksen päätökset tässä asiassa ovat ihan julkisia. Käykää verkkosivuilla lukemassa kunnanhallituksen päätökset.Niin että se oli taas siinä. Nätisti paketoituna ja suljettuna voidaan laittaa asia hyllylle. Mennnään nyt jo eteenpäin, niinkö taas. Ai niin, ei kun menkää nettiin, se on aina käypä neuvo mahdollisen keskustelun alas ampumiseksi, lopettamiseksi ja tappamiseksi.
- Anonyymi
Ihan hiton hyvä, jos saadaan lapsiyksilöitä lukemaan / ajattelemaan!
- Anonyymi
Kenen varoilla ?
- Anonyymi
Eikö vanhemmilla ole siis mitään vastuuta jälki-kasvunsa kasvattamisesta ? Niin nykyaikaa, itsekkäät ”omaa aikaa hamuavat” aikuiset tyrkkäävät oman kasvatus-vastuunsa viranomaisille; valtiolle, kunnalle, opettajalle, kirjastolle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö vanhemmilla ole siis mitään vastuuta jälki-kasvunsa kasvattamisesta ? Niin nykyaikaa, itsekkäät ”omaa aikaa hamuavat” aikuiset tyrkkäävät oman kasvatus-vastuunsa viranomaisille; valtiolle, kunnalle, opettajalle, kirjastolle.
Olisikohan jollakulla menneet nyt puurot ja vellit sekaisin?
- Anonyymi
Aikaisemmin pystyttiin kirjastoon työllistämään paikallisia työttömiä, nykyisin on hallintosääntöä myöten vaatimustaso pilviä hipovaa. Kasvavat palkkakulut ovat pois aineistojen hankkimisesta.
- Anonyymi
Ei paljon vaadita, kunhan osaa käyttää tiktokkia ja lipoa per,,,,ä.
- Anonyymi
Lukemaan kannustaisi jos kirjaston ovet olisi silloin auki kun virkailija on paikalla, ihmisiä käy ovea nykimässä ja virkailija istuu tiskin takana. En tiedä mitä virkailijat tekee kun lainaukset hoidetaan itse automaatilla ja netissä. Toista oli Koskisen Sohvin aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652232Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2152100- 1171418
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj161173- 1041051
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki75918Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933865