Marinin kauden hyvä talous kehitys heijastuu

Tähän päivään vielä kuinka kauan, taloutta pitää kasassa kulutus ja ostovoima. Kun Orpo ja sitä tukeva persu leikkaavat ostovoiman huus'hittoon, kun vienti heikkenee ja työttömyys lisääntyy. Rikkaita Orpo palkitsee, rikkaita ei syväkään lama hetkauta, kun köyhä kansa lopulta pelastaa suomen, tarvittaessa vaikka pankit.

Niin talouskasvu Marinin hallituksen jäljiltä EU.n kärkimaita, vuosi 2022 oli hyvä vaikka talouteen heijastui vielä korona ja uutena venäjän aloittama sota, lisäksi inflaatio ja korot. Tilanne olisi ollut huomattavasti parempi jos avoimet työpaikat olisi täytetty työvoima pulan takia.
Eikä valtiomme ole kriisissä ulkoisen velan takia, vaikka turhan iso, vertailussa velkamme EU.n keskitasoa, saahan vaalitulosta tehdä syyttämällä Marinia, todellinen syypää 15 vuoden aikana on oikeisto hallitukset jos niiku velan määrässä, velkaa tekivät mormaali aikanakin, Marin joutui aloittaa riisissä joka helpotti aivan viime metreillä.

https://www.hs.fi/talous/art-2000009787374.html

7

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Orpon hallitus on tehnyt pienituloisista, työttömistä tai muuten heikossa asemissa olevista yksilöistä syyllisiä kaikkeen ja rangaistavia, sen sijaan, että hallitus
      kohdistaisi katseensa ja kritiikkinsä valtarakenteisiin ja yrityksien johtoon.
      Tilanne on kestämätön ja hallitusohjelma vain pahentaa ongelmia.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        😋 ­­­N­­­y­­­m­­­f­­­o­m­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17975028n

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Sarkasmi on taitolaji.

    • Anonyymi

      Tämä on niin totta. Persuille on vaan jäänyt päälle se liturgia velasta velasta velasta velasta. Suomi ei juuri olisi voinut tehdä toisin koronan vallitessa ja sen v-mäisen hyökkäyssodan vuoksi.

    • Anonyymi

      Tulevat vuodet näyttävät rahanjaon tarpeen ja mistä jaettavaa kirstuun saadaan. Ei pidä yrittäjiä solvata, he pitävät pyörät pyörimässä. Jokainen, joka yrittäjää kadehtii voi vapaasti siirtyä työllistäjäksi ja r i k a s t u m a a n porrrrvariksi.

      • Joo yrittäjyys on maan selkäranka, yrittäjät tarvitsee kansan työvoimaa, he ovat sidoksissa toisiinsa.
        Entä hallitus, sen tehtävä on tukea molempia oikeuden mukaisesti, vaalien alla tehdään ideologista politiikkaa ei pitäisi tehdä enään kun on vallassa. Turha selittää mitä tämä hallitus tekee sen luulisi olevan selviö kaikille myös Orpolle, Orpo tekee tietoista politiikaa ja hallitus kumppanit tukee sitä.

        Orpo teemme tämän vain suomen parhaaksi ja selittää leikkauksilla korjaamme taloutta, olemme tunnetusti talousosaaja puolue, sitä olemme aina tähdentäneet sen takia halusimme persut mukaan halliukseen jotta meillä ja suomella olisi parempi tulevaisuus.


    • Anonyymi00006

      Muistatteko kun kaikki oli vielä hyvin pandemiasta ja energiakriisistä huolimatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      304
      3624
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      92
      1236
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1171
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1022
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      857
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe