Onko kenelläkään kokoemuksia kattoikkunan tekemisestä ja käytöstä? En tarkoita nyt mitään ullakon puoli-seinä virityksiä vaan kunnon "70-luvun"-tyyppistä kattoikkunaa valaisutarkoitukseen keskelle taloa ylös kattoon.
Olemme tätä suunnitelleet, mutta ongelmia näyttää tuottavan liian loiva katonkulma (10 astetta) ja lisäksi pelottaa miten mahtavat kestää meidän talvea.
Olemme tätä suunnitelleet, mutta ongelmia näyttää tuottavan liian loiva katonkulma (10 astetta) ja lisäksi pelottaa miten mahtavat kestää meidän talvea.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksei onnistuisi tai kestäisi kattoikkuna jos sen vaan huolella tekee.Nuo seitkytluvun kattokuvut vaan ei taida olla just nyt muotia minkä vuoksi voi olla vaikea löytää valmiita ratkaisuja mutta semmoinen voidaan tehdä melko helposti siellä missä akryylin lämpömuokkausta harrastetaan.
Ei toimi näillä leveysasteilla kattoikkunat.
toimi?Oliko jotakin syytä vai ootko vaan sitä mieltä?
kannattaa tehdä!
mulla on kaksi kattoikkunaa omassa talossa eikä ole ollut mitään ongelmia. päin vastoin. valoakin tulee tosi hyvin!
Ainakin keraplast tekee niitä kupuja katolle.
Toinen vaihtoehto löytyy ihan rautakaupoista eli esim. velux kattoikkuna (on muunkin merkkisiä) joka on suoralasinen ja avattava.
suurin homma on 1. asennus kattoon tiiviisti 2. lämpöeristetyn tunnelin tekeminen.
kumpikin onnistuu ihan omin voimin kun malttaa tehdä kunnolla.
jos tekee väärin tulee ongelmia. Lähinnä talvella ongelmana kondensointuminen, eli ulko/sisälämpötilan ero tekee kosteutta joka helposti sisäpuolella pääsee rakenteisiin. En ole 25 v. aikana nähnyt monta kattoikkunaa mikä olisi ollut tehty kunnolla, en suosittele
rt-kortiston jos saat käsiisi niin siellä on kotimainen valmistaja, takuuta löytyy ja pitkään tehnyt.. meillä on tosin katto 1:3, sieltä löytyy kyllä tieto sopiiko noin loivaan, mutta luulisin kun vaan kattorakenteessa otetaan se huomioon ajoissa. tulee komeasti aurinkoa keskelle taloa käytävää valaisemaan kuvusta, kattoikkunat ja lyhdyt yms ei ollenkaan samaa tehoa!