Kuinka ihmiset täällä käyttävät pikavaihteita tai "powershift" vaihteistoja (ja onko eri merkeillä suositeltava tehdä eri tavoin)? Ajetaanko vaan "kaasu pohjassa" ja samalla näpytellään vaihteita ylöspäin vai sama mutta vähän pienemmillä kierroksilla vai kevennetäänkö kaasua sopivasti että "töksähtää" mahdollisimman vähän vai käytetäänkö jopa kytkintä? Jossain joskus sanottu että kun sopivasti keventää kaasua ja ei töksähdä niin säästää pakkoja kun eivät pääse luistamaan ja ei tule turhia kuormituspiikkejä voimansiirrolle. Entä hidastettaessa eli hidastetaanko ollenkaan pikavaihteilla vai mieluummin jarruilla? Ajetaanko millälailla yleensäkin eli kiihdytetäänkö/käytetäänkö vaihteita "rallikuskin ottein" vai sopivan rauhallisesti ja ajetaanko maantiellä kaasu pohjassa niin kovaa kuin kulkee vai jollain n.1700 kierroksella niin kuluu polttoainetta vähemmän?
Vastaukset 1
- Anonyymi
Kaippa se riippuu minkälaista "powershiftiä" ajaa. Itsellä ei juuri muuta kuin napsautan päälle kun pääsee vauhtiin ja pois kun ei tarvita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 361922
- 41590
- 25490
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne58437- 37425
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14393T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6387- 53385
- 32371
- 39368