Iso nurmikenttä omakotitalon pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta. Kun koko piha on nurmetettu ja nurmikko on hyvässä hoidossa, tietävät katselijat että talossa asuu ahkera ihminen.
Keväisin nurmikko on lannoitettu kevät lannoitteella ja sammalsyöppö levitettynä maahan. Kasvukauden aikana nurmikkoa leikataan vähintään kahdesti viikossa ja syksyllä onkin sitten syys lannoitteen levittämisen aika.
Jokainen omakotialon omistaja haaveilee isosta nurmikentästä talonsa ympärille. Sitä on sitten hyvä katsella ikkunasta tietäen että muutkin tietävät että on ahkera ihminen.
Keväisin nurmikko on lannoitettu kevät lannoitteella ja sammalsyöppö levitettynä maahan. Kasvukauden aikana nurmikkoa leikataan vähintään kahdesti viikossa ja syksyllä onkin sitten syys lannoitteen levittämisen aika.
Jokainen omakotialon omistaja haaveilee isosta nurmikentästä talonsa ympärille. Sitä on sitten hyvä katsella ikkunasta tietäen että muutkin tietävät että on ahkera ihminen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Iso nurmikenttä omakotitalon pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta."
Ketä kiinnostaa mitä muut ajattelevat talosta tai sen pihasta. Se on itselle eikä muille ja siellä asutaan niin kuin halutaan. Sairas olet päästäsi jos jotain muuta luulet.
Täälläkään ei mitään nurmikkoja leikellä. Hyönteiset viihtyy paremmin heinikossa ja kukkien joukossa. Linnut saavat hyönteisistä ruokaa.
Erehdyin pari kesää sitten vaimon vaatimuksesta lannoittamaan meidän nurmikon. En lannoita toiste, nurmikkoa sai olla leikkaamassa joka kolmas päivä. Enkä kalkitsekaan, vaan levitän tulisijan tuhkat nurmikolle sataneelle lumelle. Tuhkaa tulee ainakin 5 ämpärillistä talvessa.
Voikukista olisi kiva päästä eroon, mutta tuntuu toivottomalta. Vaikka tekisi mitä, niin seuraavana kesänä sama homma edessä. En ole viitsinyt viime vuosina enää edes yrittää.
Tota pirun nurmikolle leviävää pihlajaangervoa koitin myrkyttää. Lopputuloksena nurmikko kuoli niiltä kohdin. Parempi vaan leikata angervot samalla kuin nurmikkokin, pysyy se aisoissa niinkin.
https://www.syke.fi/fi-FI/Ajankohtaista/Luontokato_etenee_Suomessa__miksi_ja_mit(66256)
😭
Äitini on juuri tälläinen. Nurmikko ja koko pihapiiri on hyvässä kunnossa. Rikkaruohoja ei näy yhtikäs missään. Itse olen täysin päinvastainen. Hävettää oikein laiskuuteni.
Iso nurmikko on tarpeeton, jos se antaa kasvaa korkeaa heinää ja heinittyä, kasvaa puita niin luonnolle hyvä ja poistaa co2. Eläimet viihtyy
Heinikko ei ole mikään kotipihan kaunistus. Eläimet tosiaan viihtyy, ne on nimeltään puutiaisia eli punkkeja,
Hohohohoho
Hani goodnigh