Iso nurmikenttä omakotitalon pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta. Kun koko piha on nurmetettu ja nurmikko on hyvässä hoidossa, tietävät katselijat että talossa asuu ahkera ihminen.
Keväisin nurmikko on lannoitettu kevät lannoitteella ja sammalsyöppö levitettynä maahan. Kasvukauden aikana nurmikkoa leikataan vähintään kahdesti viikossa ja syksyllä onkin sitten syys lannoitteen levittämisen aika.
Jokainen omakotialon omistaja haaveilee isosta nurmikentästä talonsa ympärille. Sitä on sitten hyvä katsella ikkunasta tietäen että muutkin tietävät että on ahkera ihminen.
Nurmikko kertoo ahkeruudesta
12
715
Vastaukset
- Anonyymi
"Iso nurmikenttä omakotitalon pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta."
Ketä kiinnostaa mitä muut ajattelevat talosta tai sen pihasta. Se on itselle eikä muille ja siellä asutaan niin kuin halutaan. Sairas olet päästäsi jos jotain muuta luulet. - Anonyymi
Täälläkään ei mitään nurmikkoja leikellä. Hyönteiset viihtyy paremmin heinikossa ja kukkien joukossa. Linnut saavat hyönteisistä ruokaa.
- Anonyymi
Erehdyin pari kesää sitten vaimon vaatimuksesta lannoittamaan meidän nurmikon. En lannoita toiste, nurmikkoa sai olla leikkaamassa joka kolmas päivä. Enkä kalkitsekaan, vaan levitän tulisijan tuhkat nurmikolle sataneelle lumelle. Tuhkaa tulee ainakin 5 ämpärillistä talvessa.
Voikukista olisi kiva päästä eroon, mutta tuntuu toivottomalta. Vaikka tekisi mitä, niin seuraavana kesänä sama homma edessä. En ole viitsinyt viime vuosina enää edes yrittää.
Tota pirun nurmikolle leviävää pihlajaangervoa koitin myrkyttää. Lopputuloksena nurmikko kuoli niiltä kohdin. Parempi vaan leikata angervot samalla kuin nurmikkokin, pysyy se aisoissa niinkin. - Anonyymi
Äitini on juuri tälläinen. Nurmikko ja koko pihapiiri on hyvässä kunnossa. Rikkaruohoja ei näy yhtikäs missään. Itse olen täysin päinvastainen. Hävettää oikein laiskuuteni.
- Anonyymi
Iso nurmikko on tarpeeton, jos se antaa kasvaa korkeaa heinää ja heinittyä, kasvaa puita niin luonnolle hyvä ja poistaa co2. Eläimet viihtyy
- Anonyymi
Heinikko ei ole mikään kotipihan kaunistus. Eläimet tosiaan viihtyy, ne on nimeltään puutiaisia eli punkkeja,
- Anonyymi
Hohohohoho
- Anonyymi
Hani goodnigh
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657272Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1263991Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463886Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn543198Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1333173HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen482589Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602398Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362222KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482084Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu101921