Iso nurmikenttä kesämökin pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta. Kun koko piha on nurmetettu ja nurmikko on hyvässä hoidossa, tietävät katselijat että mökin omistaa ahkera ihminen.
Keväisin nurmikko on lannoitettu kevät lannoitteella ja sammalsyöppö levitettynä maahan. Kasvukauden aikana nurmikkoa leikataan vähintään kahdesti viikossa ja syksyllä onkin sitten syys lannoitteen levittämisen aika.
Jokainen kesämökin omistaja haaveilee isosta nurmikentästä mökkinsä ympärille. Sitä on sitten hyvä katsella ikkunasta tietäen että muutkin tietävät että on ahkera ihminen.
Nurmikko on ahkeruuden merkki
17
518
Vastaukset
- Anonyymi
Nurmikot taajamiin, kesämökeille ne ei sovi.
- Anonyymi
Nurmikko kuuluu niin kesämökeille kuin taajamien ja haja-asutusalueidenkin talojen pihaan. Ahkeran ihmisen koko tontti on nurmetettu ja hyvin hoidettu, riippumatta sen sijainnista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nurmikko kuuluu niin kesämökeille kuin taajamien ja haja-asutusalueidenkin talojen pihaan. Ahkeran ihmisen koko tontti on nurmetettu ja hyvin hoidettu, riippumatta sen sijainnista.
Mautonta !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mautonta !
Päinvastoin, vasta leikatun nurmikon raikkaan tuoksun voi oikein maistaa.
- Anonyymi
Iso muna saunan terassilla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan kyvykkyydestä.
- Anonyymi
Voihan itsensä tappaa tuollakin lailla pitämällä tavoitteet ja rajat riittävän korkealla. Mutta on myös yksinkertaisempia menetelmiä. Joku haluaa mökkeillä työsiirtolassa minä en.
- Anonyymi
Minä tykkään kesannosta. Alapääni on myös kesannolla.
- Anonyymi
Ön muuten paskahomma, nuorena meni 1-2pitkää päivää leikata nurmikko kun oli niin paljon. Nyt menee ainaki viisipäivää kun leikkaa murto osan entisestä.
Joskus kuullut maaseutujen hienot nurmikkoiset pihat kivikäytävät kasvit, niinhin orjatyötehtäviin ovat jotutuneet perheen tyttärien miehet kesälomillaan. Valmistellaan muka pihaa johonki. Kiviteistä joita voi olla loputtomasti kitketään rikkaruohoja, nurmikot ajetaan usein työnettävillä tasaisiksi kuin golfkentän väylät, kukkien ympäriltä kitketään rikkaruohoja ja muuta. Ovatpa monet murisseet kun valinneet väärän naisen kun joka vuosi samaa meininkiä. - Anonyymi
Lääkitystäsi pitää lisätä että "nurmikkosyndrooma" saadaan jonkinlaisiin aisoihin, pakkohoito sairaalassa tulee yhteiskunnalle kalliiksi.
- Anonyymi
Nurmikkoja ei enää ihmisten tarvitse leikata, on olemassa robottileikkurit.
- Anonyymi
Jos on iso jaa monimutkainen piha niin kaapelin asentaminen on työläshomma, kos tekee kunnolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos on iso jaa monimutkainen piha niin kaapelin asentaminen on työläshomma, kos tekee kunnolla.
Kos kos.
- Anonyymi
Sammalsyöppöä ei kannata laittaa kun haluaa nurmikko alueen näyttävän juhlavan kauniilta ennen lumientuloa. Lisäksi sammal on pehmä kävellä sìinä kuva pirntennlasten kieriskellä tietysti sen ollessa kuivahko, sammaleen välistä kyllä kasvaa kivasti ruohoa.
- Anonyymi
Pirntennlasten kuvia ei pitäisi julkisesti jaella.
- Anonyymi
"Iso nurmikenttä kesämökin pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta."
Miksi omistajan pitäisi lomapaikassaan näyttää ahkeralta?- Anonyymi
Koska aloittajan päässä vippaa niin keksii uusia "totuuksia". Tämä on 15. kerta kuukauden kuluessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2047391Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303320Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161964"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611942Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p621879- 191829
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841827Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61695Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171571- 791514