Iso nurmikenttä kesämökin pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta. Kun koko piha on nurmetettu ja nurmikko on hyvässä hoidossa, tietävät katselijat että mökin omistaa ahkera ihminen.
Keväisin nurmikko on lannoitettu kevät lannoitteella ja sammalsyöppö levitettynä maahan. Kasvukauden aikana nurmikkoa leikataan vähintään kahdesti viikossa ja syksyllä onkin sitten syys lannoitteen levittämisen aika.
Jokainen kesämökin omistaja haaveilee isosta nurmikentästä mökkinsä ympärille. Sitä on sitten hyvä katsella ikkunasta tietäen että muutkin tietävät että on ahkera ihminen.
Nurmikko on ahkeruuden merkki
17
460
Vastaukset
- Anonyymi
Nurmikot taajamiin, kesämökeille ne ei sovi.
- Anonyymi
Nurmikko kuuluu niin kesämökeille kuin taajamien ja haja-asutusalueidenkin talojen pihaan. Ahkeran ihmisen koko tontti on nurmetettu ja hyvin hoidettu, riippumatta sen sijainnista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nurmikko kuuluu niin kesämökeille kuin taajamien ja haja-asutusalueidenkin talojen pihaan. Ahkeran ihmisen koko tontti on nurmetettu ja hyvin hoidettu, riippumatta sen sijainnista.
Mautonta !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mautonta !
Päinvastoin, vasta leikatun nurmikon raikkaan tuoksun voi oikein maistaa.
- Anonyymi
Iso muna saunan terassilla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan kyvykkyydestä.
- Anonyymi
Voihan itsensä tappaa tuollakin lailla pitämällä tavoitteet ja rajat riittävän korkealla. Mutta on myös yksinkertaisempia menetelmiä. Joku haluaa mökkeillä työsiirtolassa minä en.
- Anonyymi
Minä tykkään kesannosta. Alapääni on myös kesannolla.
- Anonyymi
Ön muuten paskahomma, nuorena meni 1-2pitkää päivää leikata nurmikko kun oli niin paljon. Nyt menee ainaki viisipäivää kun leikkaa murto osan entisestä.
Joskus kuullut maaseutujen hienot nurmikkoiset pihat kivikäytävät kasvit, niinhin orjatyötehtäviin ovat jotutuneet perheen tyttärien miehet kesälomillaan. Valmistellaan muka pihaa johonki. Kiviteistä joita voi olla loputtomasti kitketään rikkaruohoja, nurmikot ajetaan usein työnettävillä tasaisiksi kuin golfkentän väylät, kukkien ympäriltä kitketään rikkaruohoja ja muuta. Ovatpa monet murisseet kun valinneet väärän naisen kun joka vuosi samaa meininkiä. - Anonyymi
Lääkitystäsi pitää lisätä että "nurmikkosyndrooma" saadaan jonkinlaisiin aisoihin, pakkohoito sairaalassa tulee yhteiskunnalle kalliiksi.
- Anonyymi
Nurmikkoja ei enää ihmisten tarvitse leikata, on olemassa robottileikkurit.
- Anonyymi
Jos on iso jaa monimutkainen piha niin kaapelin asentaminen on työläshomma, kos tekee kunnolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos on iso jaa monimutkainen piha niin kaapelin asentaminen on työläshomma, kos tekee kunnolla.
Kos kos.
- Anonyymi
Sammalsyöppöä ei kannata laittaa kun haluaa nurmikko alueen näyttävän juhlavan kauniilta ennen lumientuloa. Lisäksi sammal on pehmä kävellä sìinä kuva pirntennlasten kieriskellä tietysti sen ollessa kuivahko, sammaleen välistä kyllä kasvaa kivasti ruohoa.
- Anonyymi
Pirntennlasten kuvia ei pitäisi julkisesti jaella.
- Anonyymi
"Iso nurmikenttä kesämökin pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta."
Miksi omistajan pitäisi lomapaikassaan näyttää ahkeralta?- Anonyymi
Koska aloittajan päässä vippaa niin keksii uusia "totuuksia". Tämä on 15. kerta kuukauden kuluessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1826604- 1481824
- 1131598
- 511320
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️471029Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢41985Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98952Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5879Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan248871- 41839