Nurmikko on ahkeruuden merkki

Anonyymi-ap

Iso nurmikenttä kesämökin pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta. Kun koko piha on nurmetettu ja nurmikko on hyvässä hoidossa, tietävät katselijat että mökin omistaa ahkera ihminen.

Keväisin nurmikko on lannoitettu kevät lannoitteella ja sammalsyöppö levitettynä maahan. Kasvukauden aikana nurmikkoa leikataan vähintään kahdesti viikossa ja syksyllä onkin sitten syys lannoitteen levittämisen aika.

Jokainen kesämökin omistaja haaveilee isosta nurmikentästä mökkinsä ympärille. Sitä on sitten hyvä katsella ikkunasta tietäen että muutkin tietävät että on ahkera ihminen.

17

586

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nurmikot taajamiin, kesämökeille ne ei sovi.

      • Anonyymi

        Nurmikko kuuluu niin kesämökeille kuin taajamien ja haja-asutusalueidenkin talojen pihaan. Ahkeran ihmisen koko tontti on nurmetettu ja hyvin hoidettu, riippumatta sen sijainnista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nurmikko kuuluu niin kesämökeille kuin taajamien ja haja-asutusalueidenkin talojen pihaan. Ahkeran ihmisen koko tontti on nurmetettu ja hyvin hoidettu, riippumatta sen sijainnista.

        Mautonta !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mautonta !

        Päinvastoin, vasta leikatun nurmikon raikkaan tuoksun voi oikein maistaa.


    • Anonyymi

      Iso muna saunan terassilla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan kyvykkyydestä.

    • Anonyymi

      Voihan itsensä tappaa tuollakin lailla pitämällä tavoitteet ja rajat riittävän korkealla. Mutta on myös yksinkertaisempia menetelmiä. Joku haluaa mökkeillä työsiirtolassa minä en.

    • Anonyymi

      Minä tykkään kesannosta. Alapääni on myös kesannolla.

    • Anonyymi

      Ön muuten paskahomma, nuorena meni 1-2pitkää päivää leikata nurmikko kun oli niin paljon. Nyt menee ainaki viisipäivää kun leikkaa murto osan entisestä.

      Joskus kuullut maaseutujen hienot nurmikkoiset pihat kivikäytävät kasvit, niinhin orjatyötehtäviin ovat jotutuneet perheen tyttärien miehet kesälomillaan. Valmistellaan muka pihaa johonki. Kiviteistä joita voi olla loputtomasti kitketään rikkaruohoja, nurmikot ajetaan usein työnettävillä tasaisiksi kuin golfkentän väylät, kukkien ympäriltä kitketään rikkaruohoja ja muuta. Ovatpa monet murisseet kun valinneet väärän naisen kun joka vuosi samaa meininkiä.

    • Anonyymi

      Lääkitystäsi pitää lisätä että "nurmikkosyndrooma" saadaan jonkinlaisiin aisoihin, pakkohoito sairaalassa tulee yhteiskunnalle kalliiksi.

    • Anonyymi

      Nurmikkoja ei enää ihmisten tarvitse leikata, on olemassa robottileikkurit.

      • Anonyymi

        Jos on iso jaa monimutkainen piha niin kaapelin asentaminen on työläshomma, kos tekee kunnolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos on iso jaa monimutkainen piha niin kaapelin asentaminen on työläshomma, kos tekee kunnolla.

        Kos kos.


    • Anonyymi

      Sammalsyöppöä ei kannata laittaa kun haluaa nurmikko alueen näyttävän juhlavan kauniilta ennen lumientuloa. Lisäksi sammal on pehmä kävellä sìinä kuva pirntennlasten kieriskellä tietysti sen ollessa kuivahko, sammaleen välistä kyllä kasvaa kivasti ruohoa.

      • Anonyymi

        Pirntennlasten kuvia ei pitäisi julkisesti jaella.


    • Anonyymi

      "Iso nurmikenttä kesämökin pihalla viestii ohikulkijoille ja naapureille talon omistajan ahkeruudesta."
      Miksi omistajan pitäisi lomapaikassaan näyttää ahkeralta?

      • Anonyymi

        Koska aloittajan päässä vippaa niin keksii uusia "totuuksia". Tämä on 15. kerta kuukauden kuluessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe